DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384633-2,32%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ege’deki Verimsizlik Tütün Üreticisinin Yönünü Doğu’ya Çevirdi

Ege’deki Verimsizlik Tütün Üreticisinin Yönünü Doğu’ya Çevirdi

ABONE OL
3 Haziran 2008 17:38
Ege’deki Verimsizlik Tütün Üreticisinin Yönünü Doğu’ya Çevirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılmaz Çoban’ın haberi..
yakuptas3Ege Bölgesi’nde yaşanan kuraklık, sanayileşme ve maliyetlerin artması bölge çiftçisini alternatif ürüne yöneltirken tütün şirketleri ürün bulmak için rotasını doğuya çevirdi.

Muş ve Adıyaman’da yapılan Ege tütünü deneme üretimleri olumlu sonuç veriyor. Bölge çiftçileri ise tütün üretimine dönecekleri için heyecanlı.

 

Tütün üretiminde Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri, 90’lı yılların sonunda uygulanmaya başlanan kotalar ve 2002 yılında yürürlüğe giren Tütün Kanunu sonucu Tekel’in devre dışı bırakılması nedeniyle tütün üretiminde büyük bir kayıp yaşadı. Özellikle Adıyaman ve Muş gibi tütün üretimi konusunda önde gelen şehirler bu durumdan en çok etkilenen yerlerin başında geliyor. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler, Adıyaman ve Muş için umut verici. Tütün üreticisi şirketler, Ege Bölgesi’ndeki verimsizlik sonucu Adıyaman ve Muş’ta Ege tütünü deneme ekimleri yapmaya başladı. Geçtiğimiz yıl başlayan bu ekimlerde olumlu sonuçlar alınmaya başladı bile.

Ege Tütünü Deneme Aşamasında

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş, Ege tipi tütünü deneme aşamasında olduklarını söyleyerek,” Şuanda ilimizde 80-100 bin arasında deneme ekimi yapıyoruz.  Ege Bölgesi’nde maliyetler yüksek olduğundan tütünden uzaklaşılıyor. Çiftçiler verilen fiyatlardan para kazanmadıklarından alternatif ürünlere yöneliyorlar. Dolayısıyla yurtdışından gelen talepler karşılanamıyor. Dünya tütün üreticileri bu nedenle Ege tütününü alternatif ülkelerde yetiştirmeye çalışıyor. Başta Hindistan ve Çin olmak üzere farklı ülkelere gidiyorlar

Adıyaman’da Ege tütünü deneme ekimlerinin bu yıl başladığını söyleyen Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş, Adıyaman’ın tütüncü bir bölge olduğunu ve bu işi bilen, iyi yapan bir bölge olduğundan bu yatırımın yapıldığını belirtti. Taş, Adıyaman’a yapılan yatırımlar konusunda şunları söyledi: “Ege Bölgesi’nde üretim azaldığı için, tütün şirketleri  ürün ihtiyaçlarını bölgemizden karşılama kararı aldılar. 150 tona yakın bir deneme üretimi yapıyoruz şu anda .”

Socotab Tütün tarafından 15 adet tütün ekim makinesinin hibe edildiğini ifade eden Taş, çiftçi nin tütünü sahiplenmesi ve tütüne tekrar ticari olarak bakması halinde, Ege tütününden çok iyi verim alabileceklerine inandıklarını vurguladı.

Adıyaman’da tütünün ekonominin lokomotifi olduğunu anlatan Taş, getirilen kotalar sonr ası büyük sorunlar yaşadıklarını söyledi. Taş, “Zaten bu tütün üretimi yapanların büyük çoğunluğu yarıcı. Arazileri yok bu insanların. Başka birşeye yönel me gibi bir alternatifi de yok. Büyük çoğunluğu şehre göç ettiler. Tütün denemeleri başarılı olursa bu insanlar işe kavuşacaklar” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP