DOLAR 17,9579 0.07%
EURO 18,5163 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 429640-1,26%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Eğitim Sen’e KCK Operasyonu 2 KESK’li tutuklandı

Eğitim Sen’e KCK Operasyonu 2 KESK’li tutuklandı

ABONE OL
29 Haziran 2012 10:56
Eğitim Sen’e KCK Operasyonu 2 KESK’li tutuklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kck ksskÖzel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nce KESK ve bağlı sendikalara yönelik olarak Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 50 kişiden 35’inin savcılık soruşturması ve mahkeme sorguları tamamlandı. 35 kişinin ifadelerini, 6 özel yetkili savcı aldı. Gece yarısından sonra tamamlanan savcılık sorgusunun ardından 34 şüpheli, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Nöbetçi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ifade işlemi sırasında şüpheli avukatlarından Öztürk Türkdoğan, salondaki polislerin salon dışına çıkarılmasını istedi. Hâkim Abdulkadir Çakır’ın talimatıyla soruşturmada görevli olanların hepsi dışarı çıkarıldı.
Avukatlar, şüphelilerin ifadelerinin özetlenerek tutanağa geçirilmesine de karşı çıktı. Bu talep de kabul edildi ve tüm ifadeler tutanaklara geçirildi.

Tutuklanan zanlılar
Dün sabah 10.00’de biten mahkeme süreci sonunda, Yunus Akıl, Belgizar Sazak, Mehmet Arda, Mehmet Sıddık Akın, İzzettin Alpergin, Yılmaz Yıldırımcı, Sakine Esen Yılmaz, Nihat Kılınçalp, Metin Vuranok, Erdal Turan, Feruh Çelik, Hanım Koçyiğit, Seyran Şık, Mehmet Sezgin İbin, Mustafa Bozan, Aykut Erhan Turgut, Deniz Bozbey, Sibel Anıl, Erdal Yılmaz, Bekir Gürbüz, Tarık Kaya ve Osman İşçi tutuklandı.
KESK Başkanı adliyede
Emniyette tutulan KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 16 kişi daha adliyeye sevkedildi.
Serbest bırakılan Özkan Yorgun, ifadesinde, eşi SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun’un yaklaşık 4.5 ay önce DEKAP (Devrimci Emekçi Kadın Platformu) diye adlandırılan örgüt suçlaması ile tutuklandığını söyledi. Yorgun, “Takdir edersiniz ki suçlu veya suçsuz eşimle ilgili böyle bir etkinliğe katılmam tamamen insanidir. Kaldı ki bunlar tamamen KESK bünyesinde yapılan etkinliklerdir” dedi.
Yorgun, “Benimle ilgili suçlamaya temel oluşturmak adına yönlendirilmiş olan sorulardan, örneğin Das Cafe’deki toplantı Demokrat Yargı Derneği Başkanı, aynı zamanda Beypazarı Hâkimi olan Orhan Gazi Ertekin’in anayasa ile ilgili bir sunumuna katılmıştım. Sendikal bir çalışma üzerine akademisyen Fikret Başkaya’nın bir sunumundaki alıntıyı ifade etmiştim” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP