DOLAR 17,9633 0.21%
EURO 18,2710 0.09%
ALTIN 1.016,44-0,53
BITCOIN 421477-1,32%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ehl-İ Beyt Vakfı’ndan ‘Diyalog Projesi’nde İlk Adım

Ehl-İ Beyt Vakfı’ndan ‘Diyalog Projesi’nde İlk Adım

ABONE OL
7 Mart 2010 23:23
Ehl-İ Beyt Vakfı’ndan ‘Diyalog Projesi’nde İlk Adım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ehl (4)’81 İlde 81 Diyalog Projesi’ kapsamında her ay bir şehri ziyaret edip farklı kültür barındırmanın zenginliğini vurgulayan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı üyeleri, ilk olarak Adıyamanlılarla bir araya geldi.

Ehl (3)İmam İrza ve Ahmet Yesevi gibi ilim ve bilim adamlarının Adıyaman’dan Anadolu ve dünyaya yayıldığına dikkat çeken Dünya Ehl-i Beyt Başkanı Fermani Altun, birlikte yaşamaya vurgu yaptı. Altun, bundan 10 yıl önce Alevilik ve Bektaşilik gibi konular hakkında konuşulamadığını; ancak şimdi rahatlıkla bahsedildiğini vurgularken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, farklılıkların eksiklik değil, zenginlik olduğunu dile getirdi.

’81 İlde 81 Diyalog Projesi’ kapsamında Dünya Ehl-i Beyt Vakfı üyeleri, Eyüp’teki genel merkez binasında Adıyamanlılarla bir araya geldi. Toplantı öncesinde Adıyamanlı türkücüler sevilen parçalarını seslendirdi.

Fermani Altun, karşılıklı ziyaretlerle farklı din ve kültür yapısına sahip insanların bir araya geldiğini ifade ederek, “Bu çerçevede karşılıklı yapılacak ziyaretlerle 81 ilin temsilcileriyle buluşacağız. Karşılıklı ziyaret olacağı için toplamda 162 kez buluşmuş olacağız. Projenin sonunda ise ülkemizde eksik bilgi ve yanlış fikirlerden kaynaklanan yapay ayrımı ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Ortak değerlerde kucaklaşma, diyalog, kardeşlik ve dostluğun ilerlemesini arzu ediyoruz.” dedi. Bundan 10 yıl önce Alevilik, Bektaşilik gibi konuların rahatça konuşulamadığını ifade eden Altun, “Bugün artık herkes inancını farklı yerlerde rahatlıkla konuşabiliyor. Bu çok önemli bir şey. Erozyona uğrayan manevi değerlerimizi diyalog yoluyla geri kazanabiliriz.” ifadelerini kullandı. 
    Ehl (2)Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nın ilk Adıyaman’ı ziyaret ettiği için çok mutlu olduklarını ifade eden Adıyamanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan ise, “Adıyaman Zaza’sıyla, Kürt’üyle, Türk’üyle Arap’ıyla birçok ırkın bulunduğu bir şehirdir. Şimdiye kadar Alevilerle hiçbir sorun yaşamamış olan bu şehir, kardeşlik üzerine kurulu bir kenttir.” ifadelerini kullandı. Farklı kültürleri ‘zenginlik’ olarak değerlendiren Bayhan, “Özellikle söz konusu vatansa ve söz konusu vatanımızın yükselmesi, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasıysa o farklılıklarımızı birer ayrılık olarak değil, zenginlik olduğuna inanıyoruz.” dedi. Organizasyonun ‘demokratik açılıma’ büyük katkı yapacağını aktaran Bayhan, bu topraklarda yaşayan halkın yüzyıllardır inanç ayrımı yapmadan, cami, havra, kilise yan yana, yaşadığına dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP