DOLAR 18,0991 0.09%
EURO 18,2661 -0.07%
ALTIN 1.019,74-0,16
BITCOIN 413094-1,88%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ekinci;“Terör söylentileri olmasa milyon turisti ağırlardık”

Ekinci;“Terör söylentileri olmasa milyon turisti ağırlardık”

ABONE OL
23 Aralık 2008 19:11
Ekinci;“Terör söylentileri olmasa milyon turisti ağırlardık”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mustafaekinc09Turizmden bir türlü istikrarın sağlanamaması, başta turizm işletmecileri olmak üzere, vatandaşları da hayal kırıklığına uğrattı. Adıyaman’ın en önemli kültür ve turizm varlıklarından birisi olan Nemrut Dağı’na gelen turist sayısında çok ciddi düşüşler yaşanıyor.

Bir zamanlar Nevşehir’in Kapadokya’sına kafa tutan Nemrut Dağı Milli Parkına gelen turist sayısında azalma meydana geldiği ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerini etkisi altına alan terör olayları ve gösterilerin bölge turizmini önemli oranda etkilediği belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Adıyaman’da terörün olmadığını ancak söylentilerinin bile turizmi baltaladığını belirterek; “Terör eğer bu bölgede olmasaydı biz de bugün kesinlikle milyon turisti bu bölgede ağırlardık. Terör yok ama söylentisi var. Söylentileri bile etkilemeye yetiyor” dedi.

 

 

“BÖLGENİN EN BÜYÜK SIKINTISI TERÖR”

 

Bölge için hayati önem arz eden turizmin terör olayları ve hatta söylentileri nedeniyle bile sekteye uğradığını ekleyen Mustafa Ekinci; “Eğer bir sıralama yapılırsa Adıyaman il olarak güvenlik açısından Türkiye’de ilk 10 güvenli il arasında yer alır. Bizim en büyük sıkıntımız terördür. 1979 yılında 100 binin üzerinde yabancı turist Nemrut Dağına gelirken bu turistler Kapadokya’yla başa baş gidiyordu. Kapadokya’yı ziyaret eden turist sayısıyla Adıyaman Nemrut dağına gelen turist sayısı başa baştı. Ancak 2008 yılında bakıyoruz ki durum çok farklı. Adıyaman’a 2007 yılında gelen yabancı turist sayısı toplam 19 binde kalırken Kapadokya’ya gelen turist sayısı milyonlarla ifade ediliyor.

 

Bunun sebebi ise bölgedeki terör. Terör eğer bu bölgede olmasaydı bizde bugün milyon turisti kesinlikle bu bölgede ağırlardık. Terör yok ama söylentisi var” diye konuştu.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP