DOLAR 17,9627 0.21%
EURO 18,2603 0.04%
ALTIN 1.017,15-0,45
BITCOIN 420677-1,69%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Elektrik Tasarrufuna Adıyamanlı Çözüm

Elektrik Tasarrufuna Adıyamanlı Çözüm

ABONE OL
5 Mart 2010 01:27
Elektrik Tasarrufuna Adıyamanlı Çözüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

istady8. (3)İstanbul’da AK Parti ve CHP’li iki Adıyamanlı Hemşehrimizin Meclis Affet ve Kriz Yönetimi Komisyonuna birlikte Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemi ile ilgili “Afette Toplanma Bölgelerinin Aydınlanması” konusunda verdiği önerge 02.02.2010 tarihinde meclis tarafından kabul edilerek projenin yakın bir tarihte hayata geçmesi konusunda çalışmalara başlanacağı belirtildi.

İstanbul AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Demir ile CHP’li İl Genel meclis Üyesi Müfit Yetin öncülüğünde toplam 5 İl Genel Meclis Üyesi son yıllarda Türkiye’nin en büyük problemi haline gelen enerji tasarrufuna karşı Türkiye de Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemini Türkiye geneline yaymak için bir çalışma başlattı.

İstanbul’daki Adıyamanlı iki İl Genel Meclis Üyesinin başlatmış olduğu bu proje ise ilk etapta deneme amaçlı İstanbul’un 5 ilçesi’nde denemek kaydıyla İstanbul İl Genel Meclisi Affet ve Kriz Yönetimi Komisyonu tarafından onay verdiği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul İl Genel Meclis Üyesi ve Affet Krizi Komisyon Üyesi Müfit Yetkin, her geçen yıl Türkiye’nin en büyük sorunu haline gelen enerji tasarrufuna karşı güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sisteminin Türkiye genelinde yaymanın artık kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yetkin, “Gündüz aldığı enerji ile geceleri yanan aydınlatma sisteminin gerek şehir merkezlerinde ve gerekse istenilen her yerde kullanılabilir özeliğe sahiptir. Hiçbir şekilde elektrik sistemi ile bağlantısı olmadan çalışabilen bir cihaz olduğunu” belirtti.

 Dilekçede, geçmiş tarihte Kocaeli/Gölcükte meydana gelen depremde yaşanan enerji sıkıntısını örnek olarak gösteren İl Genel Meclis Üyesi Müfit yetkin, “Yüzlerce vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği bir dönemde böyle bir sistem olsaydı belki de günlerce vatandaşlarımız karanlıkta kalmayabilirdi. Aynı zamanda gerek deprem esnasında ve gerekse deprem sonrasında vatandaşlar açısından yaşanan en büyük korku enerji yetersizliği olmuştur. Ülkemizin mevcut kaynaklarını daha fazla heba etmeden İstanbul’da deprem önceliği olan 5 ilçede sivil savunma ve Afet Koordinasyon Merkezinin belirlenmiş olduğu toplanma bölgelerine güneş enerjili aydınlatma teknolojine sahip tesislerin kurulması ve giderek bu sistemin Türkiye geneline yayılmasının şart olduğunu” söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP