DOLAR 18,0943 -0.03%
EURO 18,2668 -0.13%
ALTIN 1.018,89-0,24
BITCOIN 411895-2,15%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

En Çok Görülen Temel Hastalık Diş Çürüklüğü

En Çok Görülen Temel Hastalık Diş Çürüklüğü

ABONE OL
14 Ocak 2009 00:21
En Çok Görülen Temel Hastalık Diş Çürüklüğü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

   Haber: Yılmaz Çoban
dissaglikKırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil tarafından yürütülen ‘Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda’ kampanyası kapsamında teorik eğitime tabi tutulan Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, ilköğretim okulu birinci sınıf öğrencilerinin ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptı.


 


 


           


 

    

Adıyaman Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından desteklenen kampanyanın Adıyaman ayağında teorik eğitim olarak Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, 23 Nisan İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencilerinin ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptı. Okul bahçesinde yapılan kontroller renkli görüntülere sahne oldu.

Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri tarafından dişlerine koruyucu flör sürülerek diş kontrolleri yapılan minik öğrencilere, diş macunu ve fırçası hediye edildi.

Proje kapsamında 23 Nisan İlköğretim Okuluna gelen Doç. Dr. Türksel Dülgergil, ana sınıfında bulunan gönüllü bir öğrencinin ağız ve diş sağlığı kontrolünü yaparak, özel bir koruyucu ile yapılan bu tedavinin sadece ana sınıfı öğrencilerine yönelik gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.

Doç. Dr. Türksel Dülgergil, ‘Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda’ kampanyasının 6. durağının Adıyaman olduğunu belirterek, “Koruyucu uygulamada gecikiyoruz. Daha doğrusu yapamıyoruz. Sistematik bir uygulama programı Türkiye’de yok. Bakanlık tarafından götürülen de yok. Türkiye’de 6-12 yaş ilköğretim çağındaki çocuklarımızda en sık görülen üç temel hastalıktan birisi diş çürüğü, ikincisi üst solunum yolu enfeksiyonu ve üçüncüsü ise bağırsak parazitiymiş. Ortada bir çürük var ama çocukları öldürmediği için veya zarar vermediği için üzerine düşülmüyor. Hâlbuki hem sağlık açısından hem de ülke ekonomisi açısından ortada çok ciddi bir problem var. Oysa diş çürüğünün ülkemize maliyeti bir çok hastalığın maliyetinden kat kat fazla. Başlatılan bu kampanya ile çocuklarımızın diş fırçalarını ve macunlarını sınıf ortamında saklanması, sınıf ortamında dişlerinin fırçalanması ve çocuğun şekeri nasıl kullanması gerektiği öğretilmeye çalışılacaktır. Kısaca fırçalar, florla ve şekeri dikkatli kullan gibi üç temel basamağı olan bir program. Bu program daha önce sınıf anneleri tarafından uygulanmaya başlandı, ancak başarılı olmadı ve daha sonra Ağrı ilinde bunu Sağlık Meslek Lisesi Öğrencileri yapmaya başladı ve başarılı oldu. Yani sizin en büyük sağlık problemlerinizden birisi diş sağlığı ise bununla ilgili bir müfredatın olması gerekir. Ve nihayetinde Sağlık Bakanlığımız bunu onayladı ve artık Sağlık Meslek liselerinde bu olay müfredatın içerisine dahil edildi.” dedi.

Uygulamalara birinci sınıfta başlatmalarının en büyük sebebinin 6 yaş sonu 7 yaş başı ilk ana dişlerin çıktığı dönem olduğunu belirten Dülgergil, “Biz ona azı dişi diyoruz. O diş yeme alışkanlığımız ve fırçalama alışkanlığımız olmaması nedeniyle Türkiye’de en hızlı çürüyen diş. Oysa sırf bu dişi korumak suretiyle ülke ekonomisine yüzde 65 katkı sağlamış olursunuz. Bu bakanlığımızın söylemiş olduğu resmi bir açıklamadır. Bu uygulama yılda dört defa uygulanacak. Çocuklar üçüncü sınıfın sonuna gelene kadar bu uygulamaya devam edilecek. Fırçasız uygulama yapamazsınız. O nedenle fırçalama alışkanlığının gelişmesi açısından bu uygulama ayrıca önemlidir. Fırçalama alışkanlığının yerleşmesi için en üst yaş sınırı altıdır. Ülke geneli bu vatan uğruna nasıl ki düşmanla savaşmasını bilmişsek, bu konuda birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmişsek, diş çürüğü için de aynı şekilde birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip, bunu en aza indirmeye gayret etmeliyiz. Diş çürüğü de ortak bir düşmandır ve bana göre ortak düşmana karşı savaşmayan da vatan hainidir” diye konuştu.  

            Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Cahit Gökalp ise, uygulamayı daha önce bazı illerde uygulandığını söyleyerek, “Bugünde ilimizde uygulanmaya başlandı. Bu kampanya sayesinde 4145 öğrencimizde bu uygulamayı yapacağız. Çünkü dünyada ağız ve diş hastalıkları önlenebilir rahatsızlıklar olarak geçer. Ancak 6-12 yaş çocuklarda birinci derecede görülen rahatsızlık diş çürüğüdür bugün. Daha önce ilimizde bir tarama yapmıştık ve yüzde 91 oranında çürük tespit ettik. Gerekli tedaviyi yapıyoruz, dolgu yapıyoruz veya çekiyoruz. Ancak bu nereye kadar. Bir yerde buna artık dur demek gerekir. Adıyaman Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından başlatılan bu uygulamamız üç yıl sürecek. Bu konuyla ilgili sağ olsun hocamız bizleri kırmadı geldi. Uygulamaya start verdik. Uygulama kapsamında öncelikle okuldaki öğretmenlerimiz öğrencilerinin sınıfta en az bir gün dişlerini fırçalatmalarını istiyoruz. Yapılacak bu uygulamalar yüzde 40 oranında çürümeyi engelleyecek. Bende şimdiye kadar okullarda dişlerin fırçalanması gerektiğini savunuyordum, istiyordum. Nihayet bu kampanya sayesinde diş fırçalama uygulaması gerçekleşecek. Bu uygulama öğretmenlerin öğrencilerine büyük bir iyiliği olmuş olacak. Bu vesileyle kampanyanın başlamasında emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP