DOLAR 17,9688 0.29%
EURO 18,3277 0.45%
ALTIN 1.030,020,70
BITCOIN 4337624,88%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Engelliler sorunlarını sahneledikleri piyesle dile giterdi.

Engelliler sorunlarını sahneledikleri piyesle dile giterdi.

ABONE OL
27 Aralık 2005 10:30
Engelliler sorunlarını sahneledikleri piyesle dile giterdi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yusufcelebi

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Adıyaman Şubesi, sorunlarını iki kişilik piyesle anlatmak istedi.


    Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Adıyaman Şubesi tarafından belediye düğün salonunda düzenlenen çay partisi toplantısında  iki kişilik piyesle özürlülerin sorunları dile getirilirken, gecenin ilerleyen saatlerinde ise mahalli sanatçıların söylediği türkülerle görme özürlü vatandaşlara ve ailelerine coşkulu  saatler yaşadı.    Programda konuşan Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Genel Başkanı Yusuf Çelebi;  “Biz bilgiyi vermeye susamış olan insanlarız. Emeklerimiz ücretsizdir. Bize üye olanlardan sadece imza alıyoruz.

Tüm dokümanlarımızı üyelerimize ve ihtiyacı olanlara ücretsiz dağıtıyoruz” dedi. Çelebi, “Yıllardır özürlülerin susamış olduğu bir özürlüler yasası var. 1997’de Kanun Hükmünde Kararname çıktı. 2002 yılına kadar taleplerimiz pek gündeme gelmedi. 2003 yılında gerek Sanayi Bakanı ile 400 özürlünün katılımıyla 3 gün boyunca süren toplantılarımız, gerekse iktidar ve muhalefetteki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, bakanlar, Başbakan ve hatta Cumhurbaşkanına kadar giden tüm görüşmelerimiz sonucunda 2005 yılı 7 Temmuz’da özürlüler yasası çıktı.
Bu yasa henüz dört dörtlük değildir, ama dört üçlük olsa da bizim için çok önemlidir.” dedi. Yusuf Çelebi, “Yeni yasa gerek özürlülerin maaşı ve gerekse özürlülere yönelik ayrımcılık ve onlara eğitim ve diğer faaliyetler konusunda birçok yenilikler getirdi, iyileştirmeler yaptı. Bize düşen ise bundan sonra bunları uygulamaya dönüştürmektir. Bunun için okumalıyız, özellikle çocuklarımızı okutmalıyız. Bir meslek sahibi olmayı hak ettiklerinde, öğretmen, hukukçu olduklarında devletten en onurlu şekilde hakkını almaları gerekir” diye konuştu.


    Adıyaman Valisi  Halil Işık ise; “Adıyaman’da 5 bin dolayında tescil edilmiş özürlü vatandaşımız var. Henüz tescil edilmeyenler de var. Şu anda  özürlü vatandaşlarımızın kurduğu 6 sivil toplum kuruluşumuz var” dedi Yürürlüğe giren yasa hakkında bilgi veren Vali Işık; “Özürlüler ile ilgili yasa 1 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilerek 7 Temmuz 2005 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasanın yürürlüğe girmesinde başta hükümete, TBMM’ye ve meclisteki iki özürlü milletvekiline, desteklerini sunan Sivil Toplum Kuruluşları’na  teşekkür ediyorum. Bu yasa tüm Türkiye için olduğu gibi ilimiz için de büyük önem arz etmektedir” dedi.


   Adıyaman Belediyesi Düğün salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Başkanı Yusuf Çelebi, , İl Genel Meclisi Başkanı Fevzi Doğan, AK Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsmail Akgün,çok sayıda görme özürlü vatandaş ve aileleri katıldı.


 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP