DOLAR 17,9628 0.49%
EURO 18,5935 0.94%
ALTIN 1.037,040,72
BITCOIN 4424526,57%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erdem:“Özelleştirme Elektriğe Zam Olarak Yansıyor”

Erdem:“Özelleştirme Elektriğe Zam Olarak Yansıyor”

ABONE OL
13 Aralık 2012 15:08
Erdem:“Özelleştirme Elektriğe Zam Olarak Yansıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Grafj521221TEDAŞ’ın özelleştirilmesi ile birlikte Kâhta’da vatandaşların mağduriyetinin devam ettiğini belirten CHP Kâhta İlçe Başkanı Abdullah Erdem TEDAŞ’ın özelleştirilmesi sonrası, özel şirketin kar etme güdüsüyle hareket etmesinin elektrik faturalarına zam olarak yansıdığını belirtti.

Özelleştirme sonrası özel şirketlerin kar etme güdüsüyle hareket etmesinin elektrik faturalarına da zam olarak yansımaya devam ettiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Kâhta İlçe Başkanı Abdullah Erdem “özelleştirme sonrası sadece kar etme güdüsüyle hareket eden AKEDAŞ’ın arıza, bakım, onarım ve tesisleşme çalışmalarını aksatıyor. Fiyat eşitleme mekanizmasının, Özelleştirme sürecinin tamamlanmasından sonra devre dışı bırakılmasıyla her bölge kendi elektrik fiyatını belirleme hakkına sahip oldu ve bu durum elektrik faturalarına zam olarak yansıyor. TEDAŞ’ın özelleştirilmesinden sonraki sürece bakıldığında vatandaştan gelen şikâyetler artıyor. Enerji kesintisinde sıklık yaşanıyor. Yeni yerleşim yerlerine elektrik verilmemesi gibi sorunlar çıkıyor ve altyapı çalışmaları aksıyor” dedi.
“AKEDAŞ deyince hizmetsizlik akla geliyor”
Başkan Erdem, AKEDAŞ’ın tartışmalı hale geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “AKEDAŞ artık vatandaş tarafından zam şeklinde algılanmaya başlandı. AKEDAŞ deyince mağduriyet ve elektrik kesintisi akla gelmektedir. AKEDAŞ halka daha az hizmet, daha fazla külfet olarak akla geliyor. Halka kesintisiz, kaliteli, ucuz enerji sağlamak temel yaklaşım haline getirilmeli. Ancak bunu AKEDAŞ’tan görmek mümkün değil. AKEDAŞ yöneticileri vatandaşı horlamakta ve hizmet noktasın halktan kopuk çalışmalar yapmaktalar. İktidarın yöneticilerine ve temsilcilerine her türlü hizmet götürülürken vatandaş adeta sadece tahsilâtta hatırlanmakta ve cezalandırılmaktadır. Vatandaşın sorunlarını takip ediyoruz. Konuyu çok teferruatlı olarak meclis gündemine getireceğiz” dedi.
“AKEDAŞ çiftçiye sanki kaçacakmış gibi davranıyor”
Başkan Erdem “AKEDAŞ’ın son dönemde birçok kanunsuz uygulamaya imza attı” şeklinde kamuoyunda ciddi bir memnuniyetsizlik vardır. Bununla birlikte son haciz olayları birleştiğinde vatandaş, esnaf ve çiftçinin mağdur edilmesine yönelik, sanki kaçacakmış gibi icra işlemleri yapılması açıkçası kamuoyunda ciddi manada bir tepki doğurmuştur. Buna bölge siyasetçilerinin ve bölgede sorumluluk üstlenecek insanların el atması beklenmektedir. Türkiye’nin tamamında esnaf ve çiftçinin elektrik borçlarının olduğu muhakkaktır. Bu elektrik borçlarının ödenmesi yine zorunlu olan bir unsurdur. Esnaf ve çiftçi elektrik borçlarını ödemelidirler. Ancak bu ödeme ne zaman yapılmalıdır? Bu ödeme çiftçinin hasılat döneminde eline para geçtiği dönemde yapılabilir. Onun dışında gelirinin olmadığı dönemlerde çiftçiden bu paranın tahsil edilmeye çalışılması çiftçiyi mengene arasına almak onu zor durumda bırakmak anlamına gelmektedir. Yine AKEDAŞ’ın diğer bölgelerde olmadığı şekilde, Cumartesi günleri, Pazar günleri tüketicinin elektriğini kestiği onları mağdur ettiği şeklinde de kamuoyundan ciddi manada şikayetler gelmektedir” dedi.
“Abone faturasında kullanmadığı bedelleri ödüyor”
Başkan Erdem “Çünkü abonelere gönderilen faturalar içerisinde sayaç okuma bedeli kaçak kullanım bedeli gibi birçok kullanmadığı halde ödemek zorunda bırakıldığı kalemler vardır. Mahkemelerden bu konuda vatandaşın itiraz haklarının bulunduğunu yine belirtmek istiyoruz. Birçok abone bunu yine mahkemelere taşımış ve mahkemelerden tedbir kararı almışlardır. Bu hususta dur demek öncelikle hukukçuların görevidir. Bununla birlikte işletme hakkını devralan şirketin bakanlık tarafından da denetlenmesinin bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda da bölge Milletvekillerimiz bilgilendirildiği takdirde Bakanlıkla görüşerek, hukuksuz, hukuka uygun olsa bile hayatın olağan akışına aykırı olan, alacakların tahsilat dönemine denk gelecek şekilde ayarlanması noktasında ki çalışmaların takip edileceğini düşünüyoruz. Sayın Milletvekilimiz, bilgilendirildiği takdirde durumdan vazife çıkararak, gerekli hassasiyeti göstererek takipte bulunacaklarını düşünüyoruz. Bu anlamda tüm abonelerin haklarını korumalarını bekliyoruz” dedi.
“Elektrik üretim ve dağıtım işi kamusal bir görevdir”
Cumhuriyet Halk Partisi Kâhta İlçe Başkanı Abdullah Erdem “Elektrik üretimi ve dağıtımı işi bilindiği üzere kamusal bir görevdir. Buna elektrik alacağının tahsilatı yapılırken borcunu ödemeyen bir müşteriden, esnafın alacağını ne pahasına olursa olsun alması yaklaşımıyla yaklaşılması mümkün değildir. Yanı borçludan ne pahasına olursa olsun ben alacağımı kurtarayım, bunun içinde yapılması gereken her türlü icra işlemini yapayım mantığıyla elektrik borçlarının tahsilatıyla hareket edilemez. Çünkü elektrik dağıtım işi kamusal bir görevdir. Bunun her ne kadar da özel bir şirkete devredilmiş olsa da, elektrik dağıtım işi özel sektörün de yine bu kamusal hassasiyetle davranması ve üretim aşamasına gelmiş, hasılat aşamasına gelmiş ürünlerin enerjilerini keserek onları idareyle anlaşmaya zorlama yolunu seçmemesi gerekir “ diye düşünüyoruz.
Erdem vatandaşın AKEDAŞ ile ilgili karşılaştığı sorunları kendilerine bildirmelerini istedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP