DOLAR 17,8794 -0.02%
EURO 18,4663 0.1%
ALTIN 1.028,63-0,10
BITCOIN 4275372,84%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan: “Adıyaman’da 300 Bin Dönüm Arazi Suya Kavuşacak”

Erdoğan: “Adıyaman’da 300 Bin Dönüm Arazi Suya Kavuşacak”

ABONE OL
9 Nisan 2013 17:23
Erdoğan: “Adıyaman’da 300 Bin Dönüm Arazi Suya Kavuşacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

erdoveklKoçali Barajı’nın en öncelikli projeler arasında yer aldığını söyleyen AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bu projenin ödeneğinde bir problem, programla ilgili herhangi bir sorun yok” dedi.

Projenin tamamlanmasıyla beraber 2013 yılı içerisinde Koçali Barajı’nın yapım ihalesinin yapacağını ifade eden AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bu yıl içinde Çetintepe ve Koçali Barajlarının inşaat çalışmaları başlanacak” dedi.
Çetintepe Barajı’nın ihalesinin 25 Aralık’ta yapıldığını söyleyen AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bir firma ihaleye itiraz etmişti. Şuanda Kamu İhale Kurumu’yla yapmış olduğumuz görüşmede bu işin biraz daha hızlanması için gerekeni yaptık. İhale şikayeti neticelendikten, sözleşme imzalandıktan sonra bu yıl içerisinde yatırım programında ödenek hazır.  Hemen inşaat çalışmalarına başlanacak. Çalışmalar başlanıldığı zaman da Adıyaman’ın batısındaki 300 bin dönüm arazinin suya kavuşması sağlanacak. erdovekl02Adıyaman’ın batısında bulunan Koçali Barajı en öncelikli projelerimiz arasında yer alıyor. Koçali Barajı’nın projesi tamamlanmak üzere. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’da projenin tamamlanması için söz verdiği gibi Yüksek Planma Kurulu’yla da görüşmelerimiz oldu. Bu projenin ödeneğinde bir problem, programla ilgili herhangi bir sorun yok. Projenin tamamlanmasıyla beraber 2013 yılı içerisinde Koçali Barajı’nın yapım ihalesini yapacağız. Ardından da sulama projelerimiz devam edecek. Sulamanın yapım ihalesine geçilecek. Çetintepe, Gömükan, Büyükçay, Bebek-1, Aslanoğlu’nun dışında Adıyaman’ın sulu tarımdaki en önemli problemlerini biliyoruz. Gerger’de Çifthisar, Sincik’te Arı konak, Çelikhan’da Yeşiltepe, Gölbaşı’da Balkar ve Çelik göletlerine varıncaya kadar Adıyaman’ın arazilerinin cazibeli suya kavuşması için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde barajların birçoğunun bittiğini göreceğiz. Bu yıl içinde Çetintepe ve Koçali Barajlarının inşaat çalışmaları başlanacak” diye konuştu.
“Hububat primlerinin ödenmesi Mart ve Nisan ayları içerisinde gerçekleşecek”
Türkiye’de dönüm ve dekar başına düşen ortalamanın baz alınarak, TUİK rakamlarının esas alındığını vurgulayan Mehmet Erdoğan şunları kaydetti; “ Ziraat Odası yetkilileri bu konuda çiftçilerin mağdur olduklarını talep etmişlerdi. Bu konuyu bakanlarımızla paylaştıktan sonra yeni bir tebliğ yayımlandı. Sadece TÜİK ortalaması değil, uydu fotoğraflarının, daha önceki yıllara dayalı verim ortalamalarının da esas alındığı bir çalışma sergilendi. Bu çalışma Türkiye’nin her tarafında tamamlandı. Adıyamanlı çiftçilerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerinin web sitelerine girerek, TC kimlik numaralarıyla parsel bilgilerine erişebilecekler. Bu çalışmada 22 milyon parsel baz alındı. Bu sistemle birlikte parsel verim ortalamaları internet aracılığıyla öğrenilecek. Hububat primlerinin ödenmesi de Mart ve Nisan ayları içerisinde gerçekleşecek. Ödemlerde bu ortalamalar esas alınacak.”
“Adıyamanlı çiftçilerimiz hayvancılık yönünden gereken desteği alıyor”
Adıyaman’ın tarım bölgesi olduğunu hatırlatan Erdoğan şöyle dedi; “Tarım konusunun ilimiz açısından önemli olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı bu konuyu ihmal etmiyoruz. Haliyle çiftçilerimizin talepleri oldukça. 2012 yılında çiftçimize ödenen toplam tarımsal destek 70 milyon TL. AK Parti iktidarı boyunca tam olarak 600 milyon TL nakit para tarımsal destek ödemesi yapılmış. 2013 yılı içerisinde çiftçilerimize ödenen nakit destek 23,5 milyon TL. Bu ödemelerin içerisinde toprak analizi, gübre, mazot ve sertifikalı tohum desteği var. Öte yandan mısır, buğday primleriyle ilgili ödemlerde yakın bir tarihte yapılacak. Geçen yıl pamuk desteği 46 kuruştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’de bu rakamı yüksek tutacağını söylemişti. Pamuk üreticilerinin prim desteği biraz daha yükselirse çiftçilerimiz bu durumdan biraz daha memnun olacaklar. Bakan Mehdi Eker, önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapacak. Ayrıca Adıyamanlı çiftçilerimiz hayvancılık yönünden gereken desteği alıyor. Eskiye göre rakamlar çok iyi. Ama halen yeterli noktada değiliz. 2002 yılında ilimizde alınan hayvancılık desteği yüz milyon TL idi. Bugün ise bu rakam 7,5 trilyon’a ulaşmış. Bize göre bu rakam yeterli değil. Daha fazlasını almamız gerekiyor. Yatırımcılarımız ve müteşebbislerimiz bu anlamda gayret göstermeliler. GAP bölgesinde alınan süt sığırcılığı desteği düşünüldüğünde bu rakam ilimizde yüzde 30 ile 40 aralığında devam ediyor. Şuana kadar 21 proje için müracaat edilmiş. 20 projenin sahibi kaynaklı nakit desteğini almış, bin 500’e yakın sığır işletmesi kurulmuş, yaklaşık 10 milyon TL alınmış. Tarım konusunun öneminin farkındayız. Bu çalışmalarımızın dışında çiftçilerimizin sulu tarımla desteklenmesinin de bilincindeyiz. Bundan dolayı elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP