DOLAR 18,0951 0.02%
EURO 18,2706 -0.09%
ALTIN 1.020,86-0,05
BITCOIN 412387-2,14%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Eşine El Kaldırdı, Temizlik Cezası Aldı…

Eşine El Kaldırdı, Temizlik Cezası Aldı…

ABONE OL
20 Ocak 2009 11:54
Eşine El Kaldırdı, Temizlik Cezası Aldı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Yılmaz Çoban
ceza (2)Denetimli Serbestlik çerçevesinde uygulanan alternatif cezalar Adıyaman’da da yaygınlaşmaya başladı.

    

Adıyaman’ın Kâhta’da ilçesinde, eşine şiddet uygulamaktan yargılanan kişinin aldığı 2,5 ay kamu hizmeti cezası, kendi köyündeki okulda temizlik yaptırılarak uygulanıyor.

Kayısı toplamak için gittiği Malatya’da tartıştığı eşini basit şekilde darpla yaralayan Mehmet Ergin adlı şahsa, eşi M.Ergin şikâyeti üzerine Malatya 2. Sulh ceza mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası verildi. Verilen hapis cezası sanığın iyi hali ve pişmanlığı göz önünde bulundurularak 2.5 ay kamu hizmeti cezasına çevrildi.

Dosyasının infazı ile görevli Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü Kâhta’ya bağlı Belenli köyünde ikamet eden kişinin cezasının etkili ve verimli bir şekilde çektirilmesi için en uygun yerin köyde bulunan İlköğretim Okulu olduğuna karar vererek okul idaresi ile karşılıklı görev ve sorumlulukları belirleyen bir protokol imzaladı. Bunun üzerine hafta içi 08.30-12.30 saatleri arasında okulda temizlik ve bahçe işlerinde çalışmaya başlayan hükümlü, geçtiğimiz günlerde cezasını tamamladı.

Temizlik işçisi olmayan okulda tüm temizlik işlerini yapan Mehmet Ergin, bir hata yaptığını ve buna karşılık ceza aldığını, ancak hapiste yatmak yerine böyle bir işte çalışma fırsatı yakaladığı için çok şanslı olduğunu, aksi taktirde kendisiyle birlikte ailesinin de mağdur olacağını ifade etti.

Kamu hizmeti uygulamasından daha önce haberdar olmadıklarını, ancak çok güzel bir uygulama olduğunu ifade eden Okul Müdürü Mahmut Eken, okullarda çok ciddi temizlik işçisi ihtiyacı olduğunu, ilçe merkezindeki okullarda bile işçi bulunamazken Mehmet Ergin’in kendilerine adeta piyangodan çıktığını ve bir dönem buyunca temizlik ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Mehmet Ergin’in çalıştığı süre boyunca çok gayretli ve özverili olduğuna dikkati çeken Eken, cezasından sonra ücretli olarak çalıştırmak istediklerini ancak buna imkanlarının olmadığını söyledi.

En önemli Denetimli Serbestlik tedbirlerinden birisinin kamu hizmeti yaptırımı olduğunu söyleyen Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, ceza alıp kamu hizmeti kapsamında çalıştırılan hükümlülere hiç bir ücret ödenmediğini belirterek, bu uygulamanın hem ceza alan kişi için yararlı olduğunu hem de kamusal hizmetlerin yerine getirilmesini sağlayarak kamusal fayda sağladığını söyledi. Bunun için mahkemeler tarafından hükmedilip özenle infaz edilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Özellikle kamu kurumlarının hükümlü çalıştırmada tereddüde düştüğünü ancak olumlu örnekler çoğaldıkça bu tereddütlerin ortadan kalktığını belirten Aydıner, Kahta’da son derece başarılı çalışmalar yapıldığını, bu yüzden ilgili kurumların yöneticilerine ve görevlilerine teşekkür ettiklerini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP