DOLAR 17,9684 0.27%
EURO 18,3050 0.31%
ALTIN 1.021,990,02
BITCOIN 421048-1,92%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Eski Bakan Güner’den Acı İtiraf:

Eski Bakan Güner’den Acı İtiraf:

ABONE OL
20 Mart 2010 12:58
Eski Bakan Güner’den Acı İtiraf:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

bakan gner (3)Eski Devlet Bakanı Dr. Agâh Oktay Güner, Adıyaman Ticaret Odasını ziyaret ederek oda yönetimiyle bir süre sohbet etti. Güner ticaret ve sanayi odaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlimizde Çanakkale zaferi konusunda bir konferans vermek için gelen Eski Devlet bakanı Agâh Oktay Güner, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Yönetim kurulu ile bir süre sohbet etti.

Samimi ve esprili bir ortamda başlayan sohbette Güner, yapmış olduğu espriler ve anlattığı fıkrarlar ile ortamın samimi olmasını sağlayarak, ekonomi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Odaların bir ülkede ekonominin beyni olduğunun altını çizen Eski Bakan Güner, Ticaret ve Sanayi Odalarının Türkiye’de istenilen seviyeye getirilemediğinin altını çizdi.

Güner; “Avrupa da odalar ekonomiye yön veren kuruluşlardır. İş kollarının tatil günlerinden çalışma saatlerine kadar birçok konuda ayarlamalar yapabilme özelliğine sahip olan odalar maalesef ülkemizde aynı ayarlamayı yapamıyor. Özellikle ekonomi danışmanları çok ciddi bir şekilde çalışarak yatırımcıları yönlendirebilme yeteneğine sahipken, bizde ise durum tamamen farklı, yatırımcılara gösterilen örneklerde deneme ve öğrenme metodu var. Onlarda direk olarak fikir ve yönlendirme olayı ile yatırımcılar kar edebilirken, bizde ise zarar oranı fazladır” dedi.

“Adıyaman İçin Turizm Bir Altın Damlası”  

Eski Bakan Güner, Adıyaman da turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunun belirterek; “Adıyaman için turizm sektörü adeta bir altın damlası. Adeta turizm bu ile bir altın damlası gibi dökülüyor. Fakat bunu kullanabilmek çok önemli, özellikle ülkemizde negatif bir turizm zihniyeti vardır. Yani maliyetine işletmecilik ile elimizdeki varlıkları pazarlayamama gibi bir sıkıntımız mevcut. Oteller arasındaki rekabetin bir an önce bitirilerek belirli firmalar aracılığıyla fiyat indirilmeden kar marjını hesaplanıp dış piyasaya turizm pazarlamamız gerekli. Sadece deniz ve güneşimizi pazarlamamız yeterli değil. Öte yandan birde kültür turizmimizi de pazarlamamız gerekli. Adıyaman kültüründe Nemrut dağı ve heykellerin yanı sıra birde Adıyaman yemeklerinin de tanıtımının yapılarak Avrupaya kadar gitmesi lazım. O zaman turizm tanıtımı istenilen seviyede olur inancındayım. Olması gerekende bu” dedi.

“Devlet Politikasını Anlatmak İçin 6 Ay Lazım”

Eski Devlet Bakanı Agâh Oktay Güner, gazetecilerin bakanlık yaptığı dönemle şimdiki dönem arasındaki kısa bir değerlendirme konusundaki sorularına ise, “Şimdiki devlet politikalarını anlatmak için kısa bir değerlendirme yapmaya 6 aylık bir süre gerekli” diyen Eski bakan Güner; “Kayseri’den itibaren doğuya kesinlikle özel sektör yatırım yapmaz. Bunun için devletin bir an önce doğuya yatırım yapması gerekli. Devletin ekonomik olarak ayakta durması gerekli, işsizlik Türkiye’nin en büyük temel sorunu, eğitimli insanlarımızdan 4 kişiden birisinin işsiz olduğu ülkemizde acilen önlemler alınması gerekmekte. Ayrıca gelişmekte olan bir ülkede enflasyonun yüzde 15 olası normal. Fakat öz kaynaklarımızı elden çıkarmadan kullanmak oldukça önemli, özelleştirmeler yapılırken ülkemizin çıkarları düşünülerek bir yerine bin defa düşünmek gerekli. Bu gün Türkiye nin gelişmemesindeki en önemli neden işsizliktir” dedi

Amerika bizim stratejik müttefikimiz değil, gizli Azraillimizdir”

Amerikan Genelkurmayı tarafından yayınlanan haritalarda Türkiye nin bölgelere ayrıldığını belirten Güner; “Herkeste Amerika’nın ülkemizin stratejik müttefiki olduğu kanısı mevcut. Asıl olan Amerika’nın Türkiye nin Müttefiki olmadığı, tam aksine ülkemizin gizli Azrailli olduğudur. Bu nedenle bizim Avrupa birliğine girme şansımız bile yok. Olması da mümkün değil. Yanı başımızda bulunan ve ekonomik olarak kötü olan Bulgaristan bile AB’ye girebilirken bizim için ise farklı istekler oluşturulmakta. Hâlbuki Türkiye nin bir an önce gerçekleri görerek, yanı başında bulunan koca Asya birliğine bakıp yanı sıra birde Türkî cumhuriyetlerini de arkasına alarak bir atağa kalkması gerekli. Aynı zamanda Kore, Endonezya, Rusya ve Arap ülkelerini de yanına alarak bir birlik kurabilme gücüne sahip. Yani kısacası AB müzakerelerinin sonunda bir hayal kırıklığı vardır” dedi.

Eski Bakan Agâh Oktay Güner, açıklamalarında sık sık Osmanlı’dan örnekler vererek, alınması gereken dersleri ve çıkarılması gereken payların altını çizdi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Güner’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Eski Sanayi ve Ticaret Bakanımız Agâh Oktay Güneri’in ilimize gerçekleştirmiş olduğu ziyaret çerçevesinde Odamıza da zaman ayırması bizleri onurlandırmıştır. Bizler bakanımızın derin ve engin tecrübelerinden yararlanmaya çalıştık. Onun devlet ve hizmet politikası zaten malum. Bu nedenle kendilerine odamızı ziyaret ettikleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP