DOLAR 17,9489 0.43%
EURO 18,5708 0.79%
ALTIN 1.033,130,33
BITCOIN 4374321,91%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Eski Mezarlık İlgisizlikten Yok Oluyor

Eski Mezarlık İlgisizlikten Yok Oluyor

ABONE OL
15 Kasım 2012 12:00
Eski Mezarlık İlgisizlikten Yok Oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

eskmezar02Yıllardır bakımı yapılmayan Adıyaman Belediyesi Eski Mezarlığı ilgisizlikten dolayı yok olma tehlikesiyle ayakta durmaya çalışıyor.

Birçok tarihi mezarların ve taşların bulunduğu tarihi Adıyaman Belediyesi Eski Mezarlığı,  mezar taşlarının birçoğu korunamadığı için görenlerin içini sızlatıyor.
Tarihi mezarlığın yetkililer tarafından korumaya alınmasını isteyen vatandaşlar, “Tarihi değerlerin yok olması hepimizi çok üzüyor.  Bu kadar önemli bir kültür mirası, ata yadigârının yok olmaması için bu mekanlara sahip çıkılmalı. Gördüğümüz manzara hiç hoş değil. İçinde büyüklerimizin yattığı bu mezarlar bu hallerde olmamalıydı. Gördüğünüz gibi mezar başlıkları bakımsızlıktan kırılmış ve etrafa saçılmış yetkililerin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor” dediler.
“Yetkililer harekete geçerek, mezarlığı bu kötü durumdan kurtarmalıdır”
Belediye mezarlığının bakımsızlıktan dolayı çok kötü bir durumda olduğunu belirten vatandaşlar, “Adıyaman’da bulunan eski mezarlık bakımsız olduğu gibi bu mezarlığın son hali dikkatimizden kaçmıyor. Mezarlığımızın her yeri çamur ve yabani otlarla kaplı olması hepimize üzüntü veriyor. Bu mezarlıklarda atalarımız, dedelerimiz bulunuyor. Mezarlığın içi çok bakımsız, mezar taşları yıkık ve devrilmiş. Mezarlığın bu durumu ilimize hiç yakışmıyor. Mezarlıklar insanların geçmişleridir. Mezarlığın içerisinde bulunan ağaçların bakımsızlıktan kurumuş olması ve çöplerin toplanmaması mezarlıkta yakınları yatan vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bakımsızlıktan dolayı belediye mezarlığı ilimizin utanç kaynağı olma yolunda ilerliyor. Belediyede haddinden fazla personel çalışırken, hiçbir personelin bu mezarlığa görevlendirip bu alanın temizliği ve bakımından sorumlu tutulmaması da belediyenin bu tür konularda ki zaafını ön plana çıkarıyor. Ölülerimizin yattığı yerlere saygı gösterilmesi gerekiyor. Mezarlıklarımızın bu şekilde bırakılması nasıl olurda da yetkilileri rahatsız etmiyor, doğrusu anlamış değiliz? Mezarlıkta ecdadımıza yakışmayan görüntüler var. Mezarlık içerisinde bir an önce düzenleme yapılması gerekiyor. Yetkililer harekete geçerek, mezarlığı bu kötü durumdan kurtarmalıdır” diye konuştular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP