DOLAR 18,1699 0.01%
EURO 18,1252 -0.21%
ALTIN 1.014,57-1,12
BITCOIN 366955-5,74%
Adıyaman
34°

AÇIK

19:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“Evlilik Öncesi Danışmanlık Önemli”

“Evlilik Öncesi Danışmanlık Önemli”

ABONE OL
29 Temmuz 2018 17:01
“Evlilik Öncesi Danışmanlık Önemli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Halk sağlığının takibi konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Halk Sağlığı Başkanlığı Birim Başkanı Doktor Hacı Mustafa Kutlu, bebeğin doğumundan itibaren başlayan ve hayatının hemen hemen her aşamasında süren tarama testleriyle insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için gerekli her tülü uygulamayı yaptıklarını söyledi.

halk sagligi baskanl 3a1501f4ccebc299f3bb

Kutlu, yaptığı açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bir birim olarak insan sağlığının korunması için Sağlık Bakanlığının programları doğrultusunda çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

 

Bunlardan ilkinin evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri olduğunu dile getiren Kutlu, şöyle devam etti:

 

“Evlilik öncesi danışmanlık hizmetleriyle hasta olan şahısların evlilik öncesi tespit edilmesini sağlıyor ve ilgili kişilere bilgi veriyoruz. Peşinden de eğer eksik bir durum varsa gerekli danışmanlık hizmetleri ve takip hususunda destek sağlıyoruz. Bunların başında Akdeniz Anemisi dediğimiz “Talesemi” hastalığı geliyor. Gebelik testi yaptığımızda gebelikte risk faktörü var ise anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi programı kapsamında riskli gebelikleri bire bir takip ediyoruz. Bu şekilde bebeğin gelişimi için önemli bir adım atılmış oluyor. Kan alınmadığı takdirde ileride oluşabilecek sıkıntılar için bazen geç kalınabilir. Çocuk henüz birkaç günlük iken kalça testi ve işitme testleri yapılarak bu konularda bir sıkıntı olup olmadığı konusunda düzenli muayeneler yapılmaktadır. Bebek üç aylık olduğunda çocuğun görmesi ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığı yönünde tarama testi yapılmaktadır. Anormallik var ise uzman hekimlere yönlendirilerek gerekli işlemler yapılmaktadır. Çocuk 5 yaşına gelinceye kadar düzenli olarak 13 ayrı antijen ile aşılanması yapılmaktadır. Biz yapmış olduğumuz aşılamalar neticesinde bugün ülkemizde birçok hastalığın önü alınmış durumdadır. Ülkemizde 1990 yılından bu yana çocuk felci vakası yok. Son 10 yıldan bu yan kızamık vakası yoktur, bu da aşılamanın düzenli ve etkili bir şekilde yapılmasının sonucudur. Yaklaşık 10 yıldan beri yeni doğan tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bunların etkin bir şekilde devam etmesi gerekmektedir.”

 

Bebeklik döneminde ev içi kazaların önlenmesine yönelik çalışmaları da olduğunu aktaran Kutlu, “Bebeklik döneminde ev içi kazalar olabiliyor. Bebeklik döneminde çocuk ile düzenli iletişimin sağlanması ve çocuğun Psiko-sosyal yönden sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için çocuğun Psiko- sosyal yönden desteklenmesine yönelik bir programımız var. Ev içi kazaların önlenmesi yönünde eğitim programları var, bunları yürütüyoruz. Buradaki amacımız çocuğun gelişimi dönemin de çocuğun gerek psikolojik gerekse de bedensel olarak, olabilecek eksikliklerin giderilmesini sağlamak ve profesyonel bir destek gerekiyor ise bunu da sağlamaktır.”ifadelerini kullandı.

 

– OKUL ÇAĞI MUAYENELERİ ÖNEMLİ

 

Okul çağında yaptıkları “okul çağı muayeneleri” ile çocukta herhangi bir sıkıntı olup olmadığını tespit ettiklerini vurgulayan Kutlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Birinci sınıfta yapmış olduğumuz işitme taraması ile yeni doğan dönemde yakalayamadığımız vakaları, görme taraması ile çocuğun görme konusundaki sıkıntıları varsa onları ya da şaşılık durumu gibi bazı sıkıntılı durumların giderilmesi için gerekli işlemler  yapılmaktadır. Okul çağı döneminde çocuğun ağız muayenesi ile ağzında çürük diş olup olmadığı tespit edilmekte ve bunun yanında diş fırçalamanın önemi anlatılarak ve her altı ay da bir klor vernik dediğimiz uygulama yapılarak çocuğun diş sağlığı desteklenerek daha sağlıklı dişlere sahip olması sağlanmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmalar toplumdaki sağlık düzeyinin birebir yükselmesi amacıyla yürütülen çalışmalardır. Bu konuda bireye gerekli destek verilmektedir. Yapılan çalışmaların amacı insanın bir başkasına bağımlı olmadan yaşamanı sürdürmesini sağlamak içindir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP