DOLAR 17,9551 0.07%
EURO 18,5227 -0.1%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4309160,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fakülte Faaliyete Geçtiğinde İl Dışına Sevkler Yüzde 98 Azalacak

Fakülte Faaliyete Geçtiğinde İl Dışına Sevkler Yüzde 98 Azalacak

ABONE OL
12 Temmuz 2012 11:14
Fakülte Faaliyete Geçtiğinde İl Dışına Sevkler Yüzde 98 Azalacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dsdddAdıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Yasin Çiçek, bir yıl içinde başlamasını hedefledikleri klinik hizmetleri ile artık Adıyaman’dan diş tedavisi için çevre illere giden hastaların yüzde 98 oranında Adıyaman’da tedavi olabileceğini söyledi.

15 Nisan 2011 yılında Bakanlar Kurulu’nun kararı ile kurulan Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı görevine 9 Temmuz 2012 tarihinde resmen başlayan Prof. Dr. Yasin Çiçek, fakültede bulunan 8 anabilim dalından Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Endodonti, Ortodonti, Protetik Diş Tedavisi anabilim dallarına 8 asistan ve 1 uzmanın atamasının yapıldığını belirtti.
Çiçek,  Diş Hekimliği Fakültesinin öğrenci alarak aktif hale gelmesi için her anabilim dalına en az bir öğretim üyesinin bulunması gerektiğini belirterek, önlerindeki en büyük engelin yetişmiş öğretim üyesi bulmak olduğunu kaydetti. Bunun için kadro çalışması yapacaklarını ifade etti. Çiçek konuşmasında; “Hedefimiz Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin 1 yıl içerisinde klinik hizmetlerine başlaması ve 2 yıl içinde de öğrenci almasıdır. Bunun için alanında ihtisas yapmış öğretim üyesi bulmamız gerekiyor. Klinik hizmeti için en az 4 anabilim dalına birer öğretim üyesi gerekiyor. Bu sayı tamamlandığında Adıyaman’da üçüncü basamak sağlık hizmeti vereceğiz” dedi.
Diş Hekimliği Fakültesinin öğrenci alması için ise tüm anabilim dallarında birer öğretim üyesi olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yasin Çiçek, en büyük sıkıntının yetişmiş öğretim üyesi kadrosuna sahip olmak olduğunu vurgulayarak; “Birçok şehirde Diş Hekimliği Fakültesi olduğundan yetişmiş öğretim üyesi sıkıntısı yaşanıyor. Maalesef öğretim üyeleri daha çok batı illerini tercih ediyor. Biz önceliği kadro oluşturmaya veriyoruz. Çünkü yeterli öğretim üyesi olduğunda hem klinik hizmeti verebileceğiz. Hem de öğrenci almak içinde önümüzde engel kalmamış olacaktır” şeklinde konuştu.
Diş Hekimliği Fakültesinin hizmet binası yapılana kadar ilk etapta Tıp Fakültesi Hastanesinin ikinci etap binasının zemin katını kullanacaklarını ifade eden Prof. Dr. Yasin Çiçek, klinik hizmeti vermeleri durumunda Adıyaman’da diş tedavisinde artık çevre illere sevklerin önüne geçebileceklerini kaydetti. Çiçek, Adıyaman’da mevcut durumda halk arasında çapraşık diş (Ortodonti), gömük diş, kist tedavileri ile çocuk diş tedavileri (Pedodonti),İmplant (diş gömme) ve diş etleri hastalıkları noktasında önemli eksiklikler olduğundan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden (ADSM) Gaziantep, Malatya ve Diyarbakır gibi illere sevkler olduğunu belirterek; “Fakültemiz hizmete başladığında en iyi cihazlar ve modern tedavi yöntemleri ile Adıyaman’da yaşanan tüm bu eksiklikleri kapatmayı düşünüyoruz. Adıyaman’dan bu saydığım illere giden hastaların yüzde 98 oranında kendi memleketlerinde tedavi olabilecekler. Hatta Diş Hekimliği Fakültesi bulunmayan Şanlıurfa gibi illerden hasta alabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP