DOLAR 17,9551 0.07%
EURO 18,5227 -0.1%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4309160,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fırat: “OSB’nin Yerinin Genişletilmesi İçin Alt Yapı Çalışmaları Başlatıldı”

Fırat: “OSB’nin Yerinin Genişletilmesi İçin Alt Yapı Çalışmaları Başlatıldı”

ABONE OL
12 Temmuz 2012 11:04
Fırat: “OSB’nin Yerinin Genişletilmesi İçin Alt Yapı Çalışmaları Başlatıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

frta02AK Parti İl Başkanı İ. Halil Fırat, genişletilmesine karar verilen mevcut OSB ile ilgili altyapı çalışmalarının yapıldığını söyledi.

AK Parti hükümeti olarak yerelde 2014 yılının sonrasına doğru sulama alanında iyi bir mesafe kat edeceklerini söyleyen AK Parti İl Başkanı Av. İ.Halil Fırat, “Milletvekillerimizin özellikle üzerinde durduğu en önemli konu sulama projeleridir. Projelerin hayat geçmesi için yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. OSB içinde alınan genişletme için altyapı çalışmaları başladı” şeklinde konuştu.
Aylardır süren Organize Sanayi Bölgesi tartışmalarına “2. OSB yok. Mevcut OSB’nin genişletilmesine karar veridi” diyerek son veren ve mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi için Adıyaman milletvekillerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile görüştüğünü ifade eden AK Parti İl Başkanı Av. İ.Halil Fırat, konu ile ilgili olumlu gelişmelerin yaşandığının sinyallerini verdi.
Teşvik paketi kapsamında beşinci bölgede yer aldığımızı hatırlatan Başkan İ. Halil Fırat, “Girişim yapabilecek yatırımcılar öncelikle güvenli bölgeyi tercih ediyorlar. Daha çok terörle anılan bölgeler teşvik paketinde altıncı bölgeye alındı. İlimizin terörle anılmaması, barış kenti olması Adıyaman için bir avantajdır. Girişimcilere daha rahat bir ortam sağlanmasıyla ilimize yatırımlar yapılacaktır. Teşvik yasasıyla birlikte OSB’de yapılacak olan yatırımda azda olsa bölgeden yararlanma durumu var. Beşinci bölge olan altıncı bölgeden yararlanabiliyor. OSB’nin genişletilmesi için milletvekillerimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile gerekli görüşmeleri yaptı. Bakan Ergün, “Bu konun alt yapısını oluşturduktan sonra bize getirin. Çalışmaları yapıyoruz” dedi. Şuanda OSB’nin yerinin genişletilmesiyle ilgili olarak alt yapı çalışmaları başlatıldı ve resmi yazılar gönderildi. Bu çalışmalardan sonra sonuca ulaşacağımızı düşüyoruz. Nissibi köprüsünün hayata geçmesiyle birlikte OSB’de işlenen ürünler daha rahat bir şekilde doğu illerine ulaştırılacaktır” ifadelerini kullandı.
“Parti olarak üzerinde en çok durduğumu konu sulama projeleridir”
Sulama konusunda yerelde olumlu gelişmelerin yaşadığını belirten Başkan İ. Halil Fırat sözlerine şöyle devam etti; “Koçali barajının proje ihalesinin dışında sulama kanallarının yapımının proje ihalesi bugünlerde yapıldı. Sulama projelerinin hayata geçirilmesi için çok yoğun çaba sarf ediyoruz. Proje ihaleleri yapıldıktan hemen sonra projeler faaliyete geçmiyor. Projelerin belirli bir yapım süresi var. Bir projenin tamamlanması için altı yüz günlük bir süre söz konusu. Koçali barajının proje ihalesi yapıldı. Şuanda ise projenin yapım çalışmaları devam ediyor. Çetintepe barajının projesi tamamlandığı gibi ihalesi yapılacak. Gömükan barajının planlamaları bitti ve proje ihalesi yapılacak. Aslanoğlu ve Bebek bir sulama pompaj istasyonlarının aynı şekilde çalışmaları devam ediyor. 2014 yılının sonlarına doğru sulama alanında iyi bir mesafe kat etmiş olacağız. Milletvekillerimizin özellikle üzerinde durduğu en önemli konu sulama projeleridir. Projelerin hayat geçmesi için yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. En yakın zamanda Adıyaman’ın verimli toprakları suya kavuşacaktır. Bu şekilde insanlarımızın istihdam alanlarını için iyi olacak.”
“Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan teşvik yasasının açıklanmasından sonra işadamlarıyla birlikte Adıyaman’a gelecekti” diyerek sözlerine devam eden Fırat şunları söyledi; “ATSO binasının açılışına katılmak ve girişimciyi ilimize getirip tanıtmak adına Bakan Çağlayan, işadamlarımızla görüşecekti. Aslında bu program 27 Haziran’da gerçekleşecekti. Ancak ATSO’nun inşaatı 27 Haziran’a kadar bitmediği için bu program Ramazan ayından sonra gerçekleşecek. Program kapsamında ATSO’nun yeni binasının açılışı yapılacak. Ayrıca ilimize teşvik yasası kapsamında işadamları gelerek, yapılması gereken yatırımlar konusunda çalışmalar yapacaklar.”
“Nissibi Köprüsü, 2014 yılının Ocak ayında hizmete girecek”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın, Nissibi köprüsünün temelini attığını belirten Fırat, “Nissibi köprüsü, Atatürk Barajı göleti kurulduğundan bu yana sürekli seçmenimizin ve ilimizdeki vatandaşların talebiydi. İstanbul’da bulunan iki büyük boğaz köprüsünden sonra üçüncü büyük boğaz köprüsü Adıyaman’da hizmete girecek. Nissibi köprüsünün projesi İstanbul’da bulunan köprülerin projelerine benzemekte. Altı yüz on metre uzunluğunda ve yirmi iki metre genişliğinde bir köprü vatandaşlarımızın hizmetine girecek. Ve en azından halkımızın psikolojik olarak çıkmaz sokak söylemlerini ortadan kaldıracağız. 2014 yılının Temmuz ayında bitecek olan Nissibi köprüsü Bakan Yıldırım’ın uyarısı üzerine Ocak ayına alınması için görüşümler oldu. 2014 yılının Ocak ayında Nissibi köprüsü hizmete girecek. Köprünün hayata geçmesiyle birlikte Diyarbakır, Şanlıurfa ve Siverek bölgeleriyle bağlantı kurulmuş olacak. Köprünün bitirilmesi, bağlantı yollarının duble yol olması için çalışmalar devam ediyor. Mevcut güzergahın duble yol olması halinde diğer bölgelerden ilimize bir geçiş noktası olması Adıyaman’a daha fazla gelir sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
“400 yüz yataklı hastanemiz 2013 yılının ortalarında faaliyete geçecek”
AK Parti hükümeti döneminde Adıyaman’da sağlık alanında ciddi yatırımların yapıldığını vurgulayan Fırat, “Adıyaman’da merkezde dört yüz yataklı hastanemizin çalışmaları devam ediyor. Bunun zamanda mevcut inşaatın yanına kadın, doğum ve çocuk hastanesi kurulacak. 400 yüz yataklı hastanemiz 2013 yılının ortalarında faaliyete geçecek. Kahta’da yüz elli yataklı devlet hastanesi bir buçuk yıldır halkımıza hizmet veriyor. Geçmiş dönemlerde Sincik ve Samsat’ta devlet hastanelerimiz yoktu. Sağlık Bakanımız Recep Akdağ, ilimize geldiğinde Samsat’ta ve Sincik’te devlet hastanelerinin yapılması için çalışmalar başlatmıştı. Şuanda Sincik’e 25 yataklı devlet yapılacak. Samsat’ta ise entegre hastanesi kuruldu. Gerger’de 25 yataklı devlet hastanesinin yapımı devam ediyor ve inşaatı tamamlanmak üzere. Besni’de yetmiş beş yataklı devlet hastanesinin inşaat çalışmaları devam ediyor. Öte yandan 12 Haziran seçimlerinden en önce başlatmış olduğumuz yeni Adliye Sarayı binamızın çalışmaları bir yıldır devam ediyor. Kasım ayında yeni adli yılla birlikte yeni Adliye Sarayı binamız hizmete girecek. Yeni bina çok kapasiteli olacak ve Adıyaman’ın yeni fiziki yapısıyla halkımız hizmet verecek. İnşaat çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Kasım ayında yeni Adliye Sarayı binasının teslimi söz konusu. Aynı zamanda Kahta’da adliye binasının çalışmaları devam ettiği gibi ihalesi bitti ve yer teslimi yapıldı” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP