DOLAR 17,9314 0.06%
EURO 18,4327 0.55%
ALTIN 1.017,500,00
BITCOIN 418475-1,69%
Adıyaman
36°

AÇIK

20:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Fırat “Adıyaman’da ki Ürünlerin Aroması Kaliteli”

Fırat “Adıyaman’da ki Ürünlerin Aroması Kaliteli”

ABONE OL
14 Haziran 2017 00:41
Fırat “Adıyaman’da ki Ürünlerin Aroması Kaliteli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat Adıyaman’da yetişen meyve ve sebzelerin aromalarının çok yüksek ve kaliteli olduğunu ve barajların tamamlanmasıyla birlikte yüksek rekolteler alınacağını ifade etti.

Aromaların yüksek olmasını güneşin, toprağın verimli ve hava şartlarının daha iyi olmasına bağlayan Fırat, “Adıyaman verimli toprakları suya verdikten sonra sulu tarıma tamamen geçildiği zaman verimli ürünler alacağız. Artık olmazsa olmazımız sulu tarımdır. 30 yılımız kayba uğradı. Umut ediyoruz ki temeli atılan ve devam eden projeler tamamlandıktan sonra Adıyaman kaybettiklerini geri alacaktır. Sulu tarımla birlikte sulu tarıma dayalı ürünlerin rekoltesi yükselecek. Tarıma dayalı sanayi gelişecek. “ARPA ARZU EDİLENİN ÜZERİNDE”

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, hububat hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fırat, “Hububat hasadı Adıyaman’da sürüyor. Çiftçiler verimden oldukça memnun. Hasat sonrası ise rekoltenin yüksek olması bekleniyor. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi hububatta verim artışına neden oldu. Toplam bir buçuk milyon dekar civarında ekili tarım alanlarına sahip Adıyaman’da, yaklaşık 600 bin dekarı arpa 900 bin dekarı da buğday olarak hasat ediliyor.”dedi.

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat’ta yağışlar sonrasında iyi bir rekolte beklediklerini ifade etti.

Fırat, “ Mart öncesinde yağışların az olması çiftçilerin umutsuzluğa yol açılmıştı. Hatta bazı bölgelerde yağmur dualarına da çıkılmıştı. 2 Mart’ta ki Samsat depremi sonrasında yağışlar başladı ve günümüze kadar devam etti. Uzun süren kuraklık çiftçiyi umutsuzluğa götürmüştü. Bunun için çiftçimizde en erken yetişme tarzı olan arpa ekimine daha önem verdi. Arpanın da daha erken olgunlaşmasından olan bir şey. Adıyaman bölgesi de bu yıl büyük çoğunluğu arpa olmak üzere, nohut ve tütün ekimine ağırlık verildi. Geniş anlamda rekoltenin çok yüksek olduğu görülüyor. Arzu edilenin de ötesinde rekolte alınıyor. Sulu tarımda bu sayı daha da çok oluyor. Buğday ekimi alanlarımız daha az. Pekiyi görünmüyor. Tarım kesimiyle uğraşanların verimli ürün almaları bizleri sevindiriyor.”dedi.

Arpanın bu yılki fiyatının da üstüne çıkacağını söyleyen Fırat, 800-850 arasında işlem görüyor. Yukarı çıkabilir ama aşağı fiyat inmez.”şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP