DOLAR 17,9152 0.08%
EURO 18,3280 0.16%
ALTIN 1.030,08-0,31
BITCOIN 411234-4,26%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gelişi De Gidişi De Olaylı Oldu

Gelişi De Gidişi De Olaylı Oldu

ABONE OL
7 Ekim 2013 09:59
Gelişi De Gidişi De Olaylı Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Numan KurtulmusAK Parti İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen İl Danışma Meclisi Toplantısına katılmak üzere hafta sonu Adıyaman’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Adıyaman ziyareti başından sonuna kadar olaylı geçti. Adıyaman’a gelirken koruma ekibinin kaza yaptığı ve 3 kişinin yaralandığı talihsiz olay ile başlayan Kurtulmuş ziyareti, TPAO’daki toplantı esnasında 2 basın mensubu ve bir vatandaşın tartaklanması ile devam etti. Kurtulmuş’un Adıyaman ziyaretinin bilançosu 6 yaralı olarak kayıtlara geçti!

AK Parti İl Başkanlığı tarafından Cumartesi günü gerçekleştirilen İl Danışma Meclisi toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Adıyaman ziyareti başından sonuna kadar olaylı geçti. Gaziantep’ten Adıyaman’a gelirken koruma aracının kaza yaptığı Kurtulmuş’un 3 koruması bu kaza sonucunda yaralandı. Kaza sonrası Adıyaman’a gelen Numan Kurtulmuş, bu kez TPAO’da gerçekleştirilen toplantıda yaşanan tartışmalara ve kavgalara tanık oldu. Bu kavgalar neticesinde 2Wsi basın mensubu toplam 3 kişi darp edildi.

Kurtulmuş’un koruma ekibi kaza yaptı: 3 yaralı

Gaziantep’teki temaslarını tamamladıktan sonra Adıyaman’a gitmek için yola çıkan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un koruma ekibi kaza yaptı. Kazada 3 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, Gaziantep Adıyaman Karayolunda meydana geldi. Gaziantep’teki temaslarını tamamladıktan sonra Adıyaman’a gitmek için yola çıkan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un koruma ekibinin içinde bulunduğu 27 FD 643 plakalı otomobil, Bedir köyü civarında Bekir Ayaz yönetimindeki 27 BA 457 plakalı otomobille çarpıştı. Kazanın şiddetiyle araçlar hurda yığınına dönerken koruma aracında bulunan polis memuru Ali Öner, yanında bulunan diğer polis memuru ve Bekir Ayaz yaralandı. Kaza sonrası yaralı polis memurları ve vatandaşlar olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Kaza sonrası olay yerine gelen polis ve jandarma ekipleri ikinci bir kazanın yaşanmaması için tedbir aldı. Olay yerinde inceleme yapılırken jandarma ve polis ekipleri yaralanan polis memurlarının otomobilde silahlarını aradı. Yapılan incelemenin ardından her iki araçta çekici marifetiyle olay yerinden kaldırıldı. Bu sırada Gaziantep-Adıyaman karayolu kısa bir süre trafiğe kapatıldı.

Basına ve vatandaşa saldırı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısına katılan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş kürsüye çıktığı sırada kendisine mektup vermek isteyen bir vatandaşla korumalar arsındaki arbedeye şahit oldu. İbrahim Karaca isimli vatandaşı apar topar ve sert müdahalelerle salondan çıkarılıp tartaklayan kişiler daha sonra olayı takip eden İhlas Haber Ajansı Adıyaman muhabiri Cihan Kizir ile Mercan TV muhabiri Nazım Keleş’e saldırdılar. Saldırıda kamerası kullanılamaz hale gelen ve parmağı kırılan Mercan TV muhabiri Nazım Keleş, tedavi gördüğü Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden aldığı darp raporu ile failler hakkında suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu. Bu olay ile birlikte Kurtulmuş’un Adıyaman ziyaretinin bilançosu kayıtlara 6 yaralı olarak geçti!

“Devletin zihniyeti değişiyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, daha sonra Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri için verilen yemekte konuşarak, Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partililerin sevgi gösterileriyle karşılanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK parti ile birlikte devlette zihniyet değişimi yaşandığını, hem siyasi hem de ekonomik olarak birlikte Türkiye’yi kalkındırmanın gayreti içerisinde olduklarını vurguladı.

AK Parti’nin ‘Yeni Türkiye’ oluşturduğunu kaydeden Numan Kurtulmuş, “Bir taraf Türkiye’de milletin talepleri istikametinde hep değişimden, reformdan, Türkiye’de halkın özgürleşmesinden, demokrasinin daha fazla yerleşmesinden yana tavır koyuyor. Diğer tarafta devletin öncelikleri, Türkiye’nin şartları vesaire diye bir takım mazeretler uydurarak, mevcut statüyü, eski statüyü devam ettirmek için mücadele ediyorlar. Türkiye siyasetinin özeti budur ve ne yazık ki bu genel siyaset değişmemiştir” dedi.

Zihniyet değişikliği yaşandığını vurgulayan Kurtulmuş, “Çözüm paketiyle birlikte bu Demokratikleşme Paketiyle birlikte elde ettiğimiz en önemli kazanım devletin zihniyetinin değişmesidir. Devletin 17-18 yaşındaki kız öğrencisinin başına örtü takmasından korktuğu bir devletten, vatandaşın çocuğuna dilediği şekilde isim vermesinden korktuğu bir devletten, İbrahim Tatlıses’in özel bir televizyon kanalında Kürtçe şarkı söylemesinden korktuğu bir devletten, vatandaşın kendisini Alevi kimliği altında tanımlamasından korkan bir devletten, gayrimüslim vatandaşlarından ürken bir devletten, bugün bütün bu kimliklerin hepsini kabul eden, bunların hepsini bu inançlara, bu düşüncelere, bu değerlere sahip olanlar açısından değerli ve saygı değer bulan ve devletin hepsinden özgürleşmek hükümlü bir kurum olduğunu gören bir zihniyet değişikliğine gidiyoruz” diye konuştu.

Ekonomik ve siyasal olarak birlikte hamle yapıldığına dikkat çeken Kurtulmuş, “Başarının altında iki temel konuda birlikte hareket edilmesidir. At başı el ele birlikte yürütülmesidir. Bunlardan birisi ekonomi alanındaki reformlardır, diğeri ise siyaset alanındaki reformlardır. Türkiye bir taraftan siyasi reformlarla darbelerin önünü kapatırken, bir taraftan halkın önünü açarken, diğer taraftan da ekonomik reformları eş zamanlı olarak yapmak durumundadır. Birisini yapalım diğerini sonra yapalım olmaz. İkisini de aynı anda aynı zamanda yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı makamının ne kadar önemli olduğunun AK Parti’nin ilk yıllarında görüldüğünü aktaran Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanlığının ne kadar önemli olduğunu özellikle AK Parti’nin ilk yıllarında çok iyi gördük. Hükümet hangi kararı çıkarsa hangi yasayı çıkarsa, Köşk otomatik veto mekanizmasına dönüştürüldü. Şimdi bu ortadan kalkıyor. Millet kimi istiyorsa onu seçiyor. Seçkinlerin telaşı bu. Önümüzdeki günlerde Türkiye gündemine bu konu gelecek. Aman efendim biz Cumhurbaşkanını parlamentoda seçsek olmaz mı? Olmaz. Bu millet bu kararı 2007’de verdi kapattı. Niye milletin doğrudan seçmesini istemezler? Millet doğrudan Cumhurbaşkanı’nı seçerse bu memleket sittinsene, bu millet kendisine benzer birisini seçerde ondan. Önümüzdeki dönemde Anayasanın yeniden yapılması gerekiyor. Bunun altını çiziyorum. Bu memlekette Tanzimat’tan beri Anayasa yazılıyor; yapılmıyor. Üç tane avukat arkadaşımıza odalara versek sabaha kadar en az 20 tane Anayasa yazarlar” şeklinde konuştu.

Demokratikleşme Paketi’nin hazırlanmasından önce gelecek tepkileri bildiklerini aktaran konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu paket hazırlanmadan önce gelecek tepkileri biliyorduk. İnanır mısınız tepkiler tahmin ettiğimizle aynı. Kimisi ülke bölünüyor parçalanıyor dedi. Kimisi dağ fare doğurdu dedi. Ötekide Cumhuriyetin temel ilkeleri, vatandaşlarımızın dirliği, birliği. Bunların hepsi eski Türkiye’nin kuruntularıdır. Biz renklerimizin ve dillerimizin farklı farklı olması Allah’ın varlığının birliğinin işaretlerindendir. Tek tip insan yetiştirmeyi marifet sananlar bundan rahatsız oluyorlar. Bu memlekette insanların kendi memleketlerine Tillo demesinden, Norşin demesinden, Dersim demesinden rahatsız oluyorsa, aynı kafa 15 yaşındaki bir çocuğun Kuran Kursu’na gitmesinden de rahatsız oluyor. Aynı kafa Alevi Bektaşi geleneği içerisinde hareket etmesinden de rahatsız oluyor. Türkiye içindeki bütün bu sorunları giderecek ve Türkiye göreceksiniz kanatlanarak ve bizden sonraki nesillere güçlü bir Türkiye bırakacağız.”

Konuşma sonrasında Adıyaman Belediyesi Harfhane grubu müzik ziyafeti verdi. Düzenlenen yemeğe AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, İl Başkanı Halil İbrahim Fırat, Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez, sivil toplum kuruluşu başkanları, partililer katıldı.

Kurtulmuş, Suriyelilerin kermesini açtı

Adıyaman’daki çadır kentte kalan 10 bine yakın Suriyeliden çeşitli kurslara katılanlar, Adıyaman Valiliği ve AFAD öncülüğünde Demokrasi Parkı’nda kermesi açtı.

Dikiş nakış, el sanatları, tekstil, resim başta olmak üzere çeşitli kurslara katılan Suriyeli mültecilerin ortaya çıkardıkları ürünler satışa sunulurken, resimlerde ‘barış’ ve ‘savaş’ temalarının ön planda tutulduğu gözlendi.

Kermesin açılışına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Murtaza Yetiş, Mehmet Erdoğan ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’ın yanı sıra protokol üyelerinin eşleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış, Suriyeli öğrenci Beya Elebraşı’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı. Daha sonra Suriyeli öğrenci Aya Abdullah’ın okuduğu dua duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Sulah El Muradi adlı öğrenci ‘Barış’ şiirini okurken, Beyral Elsubey adlı genç kız ise Türkçe olarak Türkiye’deki yaşamlarını anlatan bir konuşma yaptı.

Açılışta konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Suriyeli vatandaşlara Adıyamanlıların gönüllerini açtığını belirterek, “Biz onların acılarını biraz paylaşabilmek için hem meslek edindirme kursları hem de kültür kursları açtık. Yaklaşık 10’un üzerinde meslek edindirme kursumuzda bin 500 kardeşimiz meslek öğrendi. Bu kurslarımız devam edecek” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriyeli muhacirlere ensar olduğunu ve tüm dünyaya insanlık dersi verdiği söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise, dünyanın gözü önünde dünyanın tam merkezinde bir insanlık dramı yaşandığını ve dünya ülkelerinin buna gözünü kapattığını kaydederek, “Biz insanlıktan yana, kardeşlikten yana, hakkaniyetten yana olduğumuzu bütün dünyaya göstermek zorundaydık ve nitekim öyle oldu. Bütün dünya gözünü kapatmaya devam ediyor, biz de bu kardeşlerimize yardımcı olmaya bütün Türkiye halkı olarak gayret gösteriyoruz. Biz zaten millet olarak böyle bir milletiz. Bulgaristan’dan insanlar kaçar, kucağımızı açarız, Saddam’ın zulmünden insanlar kaçar, kucağımızı açarız. Kafkaslardan, Balkanlardan başka yerlerden insanlar gelir, onlara kucağımızı açarız. Suriyeli kardeşimizin bu dramını görünce insanın aklına şu geliyor. Çok şükür Suriyelilerin kaçabileceği, sığınabileceği bir Türkiye vardı. Allah muhafaza Türkiye aynı şartlarla karşı karşıya kalsa halkın gidebileceği çok fazla bir yer olduğunu zannetmiyorum. Dolayısıyla bu esenlik adasının kıymetini iyi bilelim” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek kermes gezildi.

Kurtulmuş’tan ‘Demokratikleşme Paketi’ yorumu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısına katıldı. TPAO Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekillerinden Murtaza Yetiş, Salih Fırat ve Mehmet Erdoğan ile Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av. Halil Fırat, partililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzenlenen danışma meclisi toplantısının açılış konuşmasını yapan AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av. Halil Fırat, “Türkiye AK Parti iktidarında prangalarından kurtulmaya, özgürlüklerin kapsamını genişletmeye, ileri demokrasi için adımlar atmaya devam ediyor. 10 yıl önce konuşulamayan, telaffuzundan korkulan birçok konu bugün çözüme kavuşturuluyor. Darbe karanlığında geleceğe dair umutlarını neredeyse yitirmiş olan insanlarımız bugün aydınlık yarınlara istikrar ve güvenle yürümenin gururunu yaşıyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, “Osmanlı’nın son bulmasıyla yıllardır özlenen o yiğit, İslam’dan yeniden kalktı. İşte o yiğit, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ne mutlu bizlere ki o yiğit insanla birlikte yol yürüyoruz, yeniden bir medeniyet kuruyoruz. Yapılan her seçim, verilen her oy basit bir seçim değil. Bölgemizdeki insanların, Müslümanların, dünya mazlumlarının gözleri bizim üzerimizdedir” şeklinde konuştu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Adıyaman’da Alevi’siyle Sünni’siyle Türk’ü ile Kürt’ü ile ay yıldızlı bayrağın altında reform sürecini, özgürlük türkülerini Adıyaman’ın ve Türkiye’nin kurtuluş şarkılarını birlikte söyledik ve birlikte söyleyeceğiz inşallah” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, “Sayın Başkanım, Demokrasi Paketi açıklandıktan sonra ilk olarak bu bölgeyi ve Adıyaman’ımızı ziyaret etmeniz ayrı bir önem arz ediyor. Biliyoruz ki, bu ülkede oluşturulan sistemde en çok mağdur olan kesimler dindar kesim, Kürtler, Aleviler ve gayrimüslimler. Adıyaman’a bakıldığında bu dört kesim de bulunmaktadır. Adıyaman zaten demokratik anlayışı kendi içerisinde toplumların bütün farklılıklarına rağmen bir arada olma anlayışını benimsemiş ve bunu tarihi boyunca da ortaya koymuş bir şehir olduğu için ilk önce bu paketle başkanımızın Adıyaman’a gelmesini de bu çerçevede farklı değerlendirmek gerekiyor” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ise, “Milli iradenin tek belirli güç olduğunu kabul eden barışa, kardeşliğe ve demokrasiye hizmet eden insan merkezli siyaset ilkesine sahip adalet ve kalkınma partisi sosyal çerçeve arayış içerisinde yeni bir anlayışa hazırlanan ve yeni geniş halk ilkelerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir sosyal ve siyasal değişim süreci gerçekleşmiştir. Yıllardır görmezden gelen Kürt sorunlarının doğurduğu çatışmalı ortamın çözümü konusunda büyük bir cesaret ve büyük bir sabır göstermiştir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın ise, “Açın bakın geçmişe, 10 yıl öncesi ve bugünü kıyaslayın. Her alanda kıyaslayın. Ekonomik anlamında mı dersiniz, eğitim anlamında mı dersiniz, sağlıkta mı dersiniz, ulaştırmada mı, adalette mi, emniyette mi, demokratikleşmede mi dersiniz, insan hak ve hürriyette mi dersiniz, ne yaparsanız yapın, nereden bakarsanız bakın, nereye gözünüzü çevirirseniz çevirin muazzam hizmetler, muazzam yatırımlar, zihinsel değişim ve dönüşümler söz konusu. Türkiye artık kendine güveniyor. Bu millet artık kendine güveniyor. Bu millet artık yöneticilerine güveniyor. Bu millet Başbakanına güveniyor. Bu millet artık iktidarına güveniyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin biraz daha nefes alması, ileriye gitmesi için çalıştık”

Son olarak konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise, “Adıyaman halkı, Türkiye’nin o eski Türkiye’ye dönmesine asla müsaade etmeyecek. Anayasa’sı, devlet millet kaynaşması, Siyasi Partiler Yasası’yla demokratikleşme paketinde bir kısmını yapmaya çalıştığımız bu demokratikleşme adımlarıyla herkesin eşit ve özgür yurttaşlar olduğu bir Türkiye. Devlet hiçbir vatandaşından korkmayacak ve çekinmeyecek. Bu demokratikleşme paketinin çalışmasında içerisinde bulunan birisi olarak söylüyorum. Türkiye’nin bütün meseleleri ile ilgili bu pakette her türlü konu uzun uzun tartışılmıştır. Cümle cümle değil, hatta kelime kelime hassasiyetle tartışılmıştır. Şunu yapmaya gayret ettik; Türkiye bu pakette, biraz daha nefes alsın biraz daha ileriye gitsin. Senelerce bu memlekette uzun yıllardır 17-18 yaşındaki kızın kendi evladı torunu yaşındaki insanların baş örtüsünden rahatsız olan, baş örtüsünden korkan bir devlet hakkı olabilir mi? İşte şimdi devletin zihniyeti değişiyor. Her şeye tepeden bakan, her şeyi dilediği gibi dizayn eden o karanlık Türkiye’de sona eriyor. CHP’li arkadaşlarımız kızıyor bana. Keşke bana kızacaklarına kendilerini düzeltseler. Şimdi bu memlekette son kamuoyu yoklamaları da bunu gösteriyor. ‘Bütün partiler seçime girmiyor’ denilse, Cumhuriyet Halk Partisi tek başına seçime girse bu milletin ancak ve ancak yüzde 25’i Cumhuriyet Halk Partisine oy verir. Çok iyi yetişmiş insanlar var. Aralarında uzun yıllar bizim camiamızda bütün kapılar kapalıyken onların hepsi fanuslarda yetişti, CHP’li kardeşlerimiz. Bürokrasi önlerine açıldı. İş dünyası önlerine açıldı. Medya önlerine açıldı. Zihniyet olarak söylüyorum, parti olarak söylemiyorum. El bebek gül bebek büyüdüler. Önceden bir millet evladının Anadolu çocuğunun gelip İstanbul’da, Ankara’da, bir yerde, üniversitelerde olması hoca olması mümkün değil, birilerinin hakim, savcı olması mümkün değildi. Devletin içerisinde çok iyi yetişmişler” şeklinde konuştu.

Nemrut Dağına katır sırtında çıktı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kahta’ya gelerek Nemrut Dağı’nda güneşin batışını izledi.

Kurtulmuş’a, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Salih Fırat, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ve çok sayıda vatandaş eşlik etti. Beraberindeki heyetle Nemrut Dağına çıkan Kurtulmuş, araçla Nemrut Dağındaki kafeteryaya kadar gittikten sonra dağın zirvesine giden 500 metreli tarihi yolu ise, katırın sırtına binerek çıktı. İlk önce dağın doğu terasını gezen Kurtulmuş, daha sonra batı terasına geçerek güneşin batışını izledi. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada demokratikleşme paketi, Has Partiden AK Partiye geçişi ve önümüzdeki yerel seçimde adayların belirlenmesi hakkında bilgi verdi. Demokratikleşme paketin çok önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş Has Partiden AK Partiye geçişlerinde ise, herhangi bir şart koşmadıklarını, koşullu olarak AK Partiye geçmenin ahlaki olmadığını vurguladı.

Burada güneşin batışını izleyen Kurtulmuş, daha sonra Kahta’ya geçerek belediyeyi ziyaret etti. Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a ziyaretlerinden dolayı üzerinde Adıyaman’ın tarihi ve kültürel motiflerinin olduğu bir plaket ve el dokuma bir halı takdim etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP