DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 425062-3,18%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Genciz: “Türkiye Ekonomisini Üretken Hale Getirmemiz Lazım”

Genciz: “Türkiye Ekonomisini Üretken Hale Getirmemiz Lazım”

ABONE OL
30 Mayıs 2018 01:37
Genciz: “Türkiye Ekonomisini Üretken Hale Getirmemiz Lazım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Son günlerde yaşanan dolar artışı ve ülke ekonomisine ilişkin açıklama yapan ASRİAD Adıyaman Şubesi Kurucu Başkanı İbrahim Genciz, Türkiye ekonomisinin daha iyi yerlere gelmesi için üretimde çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

genciz turkiye ekono bea1c2c8dc28cbcb7e3e

Sahra Tekstil Sahibi işadamı ASRİAD Adıyaman Şubesi Kurucu Başkanı İbrahim Genciz, “Ekonomi ülke bir gerçeği, herkesin etkilendiği, herkesin faydalandığı sistem dolar, şuan pozisyonu umut ediyorum inşallah bu geçicidir. Eğer kalıcı olursa ülke için gerçekten büyük sıkıntılara sebep olur, maliyeti artırır, maliyet arttığı zaman rekabet etme şansımız azalacaktır” dedi.

 

– ÜNİVERSİTE MEZUNU BİR ÇOK GENCİMİZ İŞSİZ GEZİYOR

 

Dolar yükselme sebeplerinden bahseden Genciz, “Doların yükselmesinde iki neden var. Türkiye’deki cari açığın kırılgan olması. İkincisi, üretim odaklı ekonomi olmaması. Eğer bu ikisini biz bertaraf edebilirsek, hiçbir dış operasyon Türkiye’deki ekonomi etkileme şansına sahip değildir. Ama maalesef üretimdeki azalmanın uluslararası cari açığın yüksek olmasının nedeni budur. Olur da yeni bir Cumhuriyet sisteminde bunlar daha iyi ele alınır, tamamen üretime odaklı bir ekonomi olursa Türkiye daha iyi yerlere gelir. Sıcak para ile bu ekonomi dönmez. Üretim odaklı bir ekonomi olursa eminim bu ikisini bertaraf edeceğini düşünüyorum. Acil olarak üretime çok önem verilmesi lazım. SGK primleri çok yüksek. Bu gerçekten olağan üstü bir rakam. Biz bu şartlarda üretim yapamayız, yapsak da uluslararası rekabet edemiyoruz. Biz ne yapıp edip Türkiye ekonomisini üretken hale getirmemiz lazım. Şuan dünya kadar genç işsiz. Üniversiteden mezun birçok gencimiz işsiz geziyor. Bunların hepsinin ekonomiye kazandırılması lazım. Bunları ekonomiye kazandırmazsak zaten sadece tüketiyoruz. Bu da bizi kırılgan hale getiriyor” açıklaması yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP