DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384472-2,47%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gergerliler Eğitim Seferberliği Başlattı

Gergerliler Eğitim Seferberliği Başlattı

ABONE OL
29 Mayıs 2008 12:15
Gergerliler Eğitim Seferberliği Başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GERGER (12)Gerger’de siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, işadamları, bürokratlar ve basın bir araya gelerek Gerger’de eğitimi masaya yatırdılar. Gerger’ de Kaymakam Şenol Koca Başkanlığında ‘Gerger’in Eğitim Sorunları’ konulu genişletilmiş 1.istişare toplantısına çok büyük bir katılım sağlandı.

 

Gerger Öğretmen evi toplantı salonunda gerçekleştirilen ve Gerger Kaymakamı Şenol Koca’nın başkanlık ettiği toplantıya, Belediye Başkanı Arif Karatekin, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, Gergerliler Dernek Başkanı Erdal Yılmaz, Kahta Kent Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Kavak,Adıyaman Kadın ve Doğum Evi Hastanesi Müdür Yrd.Hüseyin Aslan, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İbrahim Aslan,Muhasip İbrahim Alptekin ve Yönetim Kurul Üyesi Ahmet Kaya,Ecz. H.Mehmet Karataş, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 

Gerger İnsanı Zeki Çalışkan ve Azimlidir

Genişletilmiş istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Gerger Kaymakamı Şenol Koca, eğitim konusunda Gerger ilçesinin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade ederek, “Yirmi birinci yüz yılda idare anlayışı değişti. Bu idare anlayışına en büyük katkı yerel halkın katkılarının alınması noktasında büyük bir çaba sarf ediliyor. Gerger’in sorunlarını konuşmak için burada bulunmaktayız. Gerger insanı birçok faydalı şeyler yapmışlardır, neleri başardıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Burdan da görüyoruz ki Gerger insanı zeki çalışkan ve azimlidir. Gerger halkı Gerger için elinden geleni yapmaya daima hazırdır. Gerger ilçesi gerek Türkiye ortalamasında gerek Adıyaman ortalamasında eğitim konusunda çok gerilerdedir. Gerger halkının görüşlerini önerilerini alarak bazı sorunları çözmeye çalışacağız. Gerger halkının yapacağı her katkı çok önemlidir. Gerek maddi gerek manevi mutlaka katkılarınızı bekliyoruz. Özellikle yapılması gereken işler konusunda bizlerle fikirlerimizi paylaşmanızı istiyorum” dedi.

 

Gerger’deki Potansiyeli Harekete Geçirmek Gerekmektedir

Kaymakam Koca, “Eğer bir iş yapılacak ise İstanbul’da, Mersinde, Adana’da, İzmir’de Gerger’i temsil eden bu oluşumum içerisinde bulunmaları gerekmektedir. Bu oluşumda faydası olacak herkesin bizimle olması gerekmektedir. Bu oluşumda olanlar kesinlikle ve kesinlikle geri çekilmemelidir. Gerger ilçemizde aramızdan seçeceğimiz, Gerger’in tamamını temsil eden bir heyet oluşturacağız. Herkes gönüllü olarak gideceğimiz illerde bizimle çalışacak. Bir an önce bu çalışmalara başlamamız gerekmektedir. Özellikle eğitim konusunda bir dernek kurabiliriz. Eğitim konusunda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Gerger’ de büyük bir potansiyel var bu potansiyel hiçbir zaman harekete geçirilmemiştir. Gerger’ de hayırseverler tarafından yapılmış birçok camii bulunmaktadır. Görüyorum ki Eğitime yüzde yüz destek kampanyası kapsamında hiçbir okul yapılmamış. Gerger’deki bu potansiyeli harekete geçirmemiz gerekmektedir” diye konuştu.

Samimiyeti Göreceğiz

Gergerliler Dernek Başkanı Erdal Yılmaz yaptığı konuşmada, “Öncelikle sorunun bugün burada çözülmesi gerekiyor. Olayın çözümü ancak Gerger’dir. Burada sağlanacak olan bir siyasi birlik bir denge unsurunun burada samimi bir şekilde kurulması gerekmektedir. Öncelikle Gerger’ de bir birliktelik oluşturmak gerekmektedir. Böyle olmazsa dışarıdan hiçbir katkı almamız söz konusu değildir. Biz bütün siyasi dengelerin burada buluşmasını arzuluyoruz. Ancak o zaman varız. Gergerlilerde Gerger sevdası halen vardır ben buna inanıyorum. Gergerlilerdeki Gerger sevdası asla bitmez. Herkesin yüreği ile bu işte varım demesi gerekiyor. Eğitime yüzde100 Destek kampanyasını çok iyi bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Esnafın vergisini vergi dairesine götürmesi ile milli eğitim müdürlüğüne götürmesi arasında hiçbir fark yoktur. Bunu bütün esnafın bu şekilde anlaması gerekmektedir” dedi.

Gerger Gırtlağına Kadar Sorunların İçerisinde

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, ise “Öncelikle Gerger ilçesinde böyle bir istişare toplantısını düzenlemekte emeği geçen başta Kaymakam Şenol Koca olmak üzere herkesi kutluyorum. Gerger gırtlağına kadar sorunların içerisine gömülen bir ilçemiz, bizler her zaman Gerger ilçesinin yanındayız. Gerger’de eğitim başlı başına bir sıkıntı. Sağlık Adıyaman’da iyi bir duruma gelmesine rağmen, Gerger ilçesinde kötü durumdadır. Gerger ilçesinde doktor sıkıntısı bulunmaktadır. Gerger’ de bir birliktelik beraberlik oluşmadı bugüne kadar. Bana göre bu tür toplantıların sık sık yapılmasında fayda var. Eğitim konusu büyük bir sorun herkes gönüllü olmak zorunda herkesin çocukları var çünkü. Gergerliler mutlaka katkı sunmak zorundadırlar. İstanbul’ da, İzmir’ de ve Ankara’ da ekonomik durumu çok iyi olan Gergerliler var. Bunlarla irtibat kurup yardım istediğimizde bizi boş çevirmezler. Ben bu dayanışmanın pekişerek devam etmesini istiyorum” diye ifade etti.

Gerger İlçemizin En Büyük Eksikliği Takım Ruhu Yok

Ecz.  Hacı Mehmet Karataş, ise şunları söyledi: “ Gerger ilçemizin en büyük eksikliği takım ruhu yok. Öğrencilerimiz iyi ortamda iyi eğitim görürler ise vatanlarına milletlerine hayırlı olurlar. Fen Liselerinde falan bir Gergerli öğrenci yoktur. Öğrencilerin hepsi çok iyidir, hepsi birer cevherdir. Bunlar iyi bir şekilde işletilirse kendisine ailesine Gerger ilçesine hayırlı olacağı kanısındayım. Öğrencilerimizin en büyük eksikliği alt yapıdır. Gergerli öğrencilerimizin alt yapısını çok iyi bir şekilde hazırlamak gerekir. Herkes yüreğini eğitim işine koymalıdır. Bizler Gerger için her zaman elimizden geleni yapmaya sürekli hazırız” dedi.

Yüreklerinizi Ortaya Koyun

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Müdür Yardımcısı Hüseyin Aslan ise Gergerlilerin mutlaka bu davete cevap vereceklerini belirterek “ Eğitim en hassas olmamız gereken konulardan biridir.Burada yapılacak olan çağrı ve çalışmaya bütün Gergerliler katkı sunacaklardır.Eğitime 5100 destek kampanyası ile Gerger’de eğitim sorunu kangren olmaktan kurtarılacaktır.Gün bugündür.” Dedi.

 

Yapılan konuşmalardan sonra Halk Eğitim Müdürü Hidayet Dost, katılımcılara brifing vererek eğitim konusundaki yapılacak çalışmaları anlattı. Brifingde konuşan Dost, “Birçok kişi elde ettiği imkân ve başarıyı eğitime borçludur. Eğitim yoluyla insanın sahip olacağı meslek çok kere kişiyi ruhsal açıdan doyurur ve maddi olarak rahatlatır. Bu durumun sağlayacağı imkânlar kişinin hayatta daha fazla mutlu olmasını mümkün kılar. İyi bir eğitim hayat standardını yükseltir. Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın geleceği için en kalıcı yatırımın eğitim olduğu bilincinde olmalıyız. İlçemizde okul öncesi eğitim çağındaki bin 50 çocuğun 900’ü okul öncesi eğitimden faydalanmamaktadır. Çocuklarımızın ilköğretimden önce Türkçe eğitimine ihtiyacı vardır. Gerger’de çocuklarımızın büyük bir bölümü Türkçeyi ancak 3.veya 4.sınıfta öğrenmekte ve bu durum öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarımızın ilköğretimde, ortaöğretimde ve yükseköğretimde başarılı olmalarında okul öncesi eğitimin çok büyük etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hayırsever iş adamlarımızın ve vatandaşlarımızın desteğini alarak ilk önce ilçemize anaokulu yaptırarak binaları mevcut olan ve yapılacak olan tadilatlarla faaliyete geçireceğiz. Ayrıca, okul ve derslik sıkıntısı çekiyoruz. 2006-2007 yılında ilköğretimden mezun olan 164 kız öğrenciden 27 tanesi liseye kayıt yaptırdı. Bu eğitimde ki eksikliğin en önemli göstergesidir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP