DOLAR 15,4992 0.11%
EURO 16,1503 0.17%
ALTIN 900,57-0,12
BITCOIN 4707992,68%
Adıyaman
20°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Haber Ciddi Rahatsızlık ve Öfke Yaratmıştır”

“Haber Ciddi Rahatsızlık ve Öfke Yaratmıştır”

ABONE OL
30 Haziran 2017 11:06
“Haber Ciddi Rahatsızlık ve Öfke Yaratmıştır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Mustafa Köroğlu, Star Gazetesinin haberine tepki gösterdi.

Adıyaman Barosundan Star Gazetesine Tepki

Köroğlu, yaptığı açıklamada, Star Gazetesi’nin 28.06.2017 tarihli sayısında manşetten sarmalık kıyılmış tütün fotoğraflarıyla birlikte verilen “Terörün Yeni Finans Kaynağı” başlıklı haber ve bugün aynı doğrultuda Sabah ve Akşam gazetelerinde yayımlanan sarmalık kıyılmış tütün üreticilerini teröre destek olmakla suçlamaya varacak şekilde yapılan haberlerin kasıtlı olduğunu söyledi.

Bu haberlerle Adıyaman’daki binlerce yurttaşın teröre destek olmakla suçlandığına dikkat çeken Köroğlu, “Bu haberler Adıyaman kamuoyunda ve özellikle tütün üreticilerinde kısacası hepimizde ciddi rahatsızlık ve öfke yaratmıştır. Tek başına içim özelliğine sahip dünya değeri olan Adıyaman sarmalık kıyılmış tütününün ve bu tütünün yetiştiği ilimizin ve üreticilerimizin bir kısım ulusal yayın yapan gazetelerdeki basın ahlakıyla bağdaşmayan mesnetsiz haberlerle terörle bağdaştırılması kabul edilemez bir durumdur. Bu haberleri yapan tüm basın kuruluşlarını şiddetle kınıyoruz. Adıyaman Barosu olarak Adıyaman’da yaşayan tüm halkımızın haysiyet ve şereflerine içeriği itibarıyla dokunan ve saldırı niteliği taşıyan bu haberleri yapan basın kuruluşlarından haberlerini düzeltmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde konuyla ilgili basın kuruluşları aleyhine her türlü cezai ve hukuki yasal yollara başvuracağımızın bilinmesini isteriz. Bin bir emek ve zahmetle tüm aile fertlerinin, kadınların, çocukların, yaşlıların hep birlikte yetiştirdikleri alın teri olan tütünün bu şekilde haberlere konu edilmesi, terörle özdeşleştirilmesi, halen yasaklı olması üreticilerimizin hem ekonomik hem psikolojik mağduriyetlerine neden olmaktadır. Tütün yasağının bu şekilde devamı Adıyamanlı üreticinin sık sık bu tür haberlere konu olmasına neden olacaktır” dedi.

Parlamentodaki tüm partilere açık çağrıda bulunduklarını aktaran Köroğlu, şöyle devam etti:

“Adıyamanlı tütün üreticisinin tek geçim kaynağı olan, sarmalık kıyılmış tütünün geleneksel alış ve satışını yasaklayan ve çok ağır cezalar öngören 4733 sayılı yasanın 8.maddesinin sarmalık kıyılmış tütüne ilişkin başlangıç kısmı ile “o” bendinin kaldırılmasını veya Adıyaman sarmalık kıyılmış tütünün geleneksel alış ve satışını serbest hale getirecek şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Adıyaman’ın temel sorunları ve çözüm önerileri konusunda Adıyaman’da ki sivil toplum örgütleriyle, siyasi partilerle, tütün üreticileriyle ve duyarlı Adıyaman halkıyla birlikte her türlü çalışmaya destek olacağız, kasıtlı haberin yayınlanmasından sonra bu habere yönelik haklı tepkilerini gösteren Adıyaman Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Milletvekillerimizden sarmalık kıyılmış tütün sorununun çözümü konusunda gerekli yasal düzenlemelerin çıkartılması hususunda aynı duyarlılık ve gayreti bekliyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP