DOLAR 16,6002 0.44%
EURO 17,5688 -0.04%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 344797-1,32%
Adıyaman
29°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Haras “Uygulanan Projelerle Eğitimde Umutlarımız Arttı”

Haras “Uygulanan Projelerle Eğitimde Umutlarımız Arttı”

ABONE OL
18 Eylül 2017 18:01
Haras “Uygulanan Projelerle Eğitimde Umutlarımız Arttı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Borsa İstanbul Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni İrfan Haras, Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya tarafından başlatılan projelerle eğitimde umutların arttığını kaydetti.

rehber eğitim öğretim

Adıyaman Borsa İstanbul Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni İrfan Haras, yeni-eğitim öğretim yılını değerlendirdi.

Öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulunan Haras “Uzun bir yaz tatilinden sonra ilk ders zili çaldı, tatile alışan öğrenciler eğitim öğretim sezonuna başlangıçta biraz zorlanabilirler bu konuda velilerimizin ve öğretmenlerin öğrencilerin uyum sorunu yaşamamaları için onlara yardımcı olmaları gerekir, yoğun bir ders yüküyle onları zorlamaları yeni sezonda zorlanmalarına neden olacaktır. Sorumluluğun yavaş yavaş artırılması gerekmektedir. Bakanlık, okula yeni başlayacak okul öncesi, birinci ve beşinci sınıf öğrencilerine uyum proğramı kapsamında bir hafta önce uyum proğramı uyguladı ”dedi.

KURA SİSTEMİ

Adıyaman’da ilk defa düzenlenen kura sisteminin önemine dikkat çeken İrfan Haras “ İlimizde de eğitim öğretime yeni uygulamalarla başlandı. Milli eğitim müdürümüzün daha önce duyurduğu projeler uygulandı. Bu projelerin en önemlisi okula yeni başlayan 1. ve 5. Sınıf öğrencilerinin kura ile sınıflarının ve öğretmenlerinin belirlenmesi oldu. Yıllarca öğretmen seçme tartışması son bulmuş oldu. Torpili olan okula bağışı çok yapan velilerin çocuklarının iyi sınıfa düşmeleri hakkaniyete uygun olmayan bir uygulamaydı. Eğitimde eşitlik ilkesine aykırıydı. Seçim yapamayan velilerde aşağılık kompleksine neden olan kendilerini ötekileştirilmiş, dışlanmış öğrenciler ile kendilerini özel hisseden öğrencilerin bir arada olduğu okul ortamı oluşmaktaydı. Bu uygulamayla herkesin eşit şartlarda eğitim alacakları okul ortamları oluşmuş oldu. Dilerim bu uygulama bütün illere örnek olur ” şeklinde konuştu.

“PROJELER UMUTLARI ARTTIRDI”

Haras konuşmasını şöyle sürdürdü ; “Eğitim öğretimin bitişi ve başlangıcında öğretmenlerin gelişimi için yapılan seminer çalışmalarındaki yeni uygulamalar da, seminerlerin yalnızca imza atılan bir çalışma olmaktan çıkıp, öğretmenlerin branşlar bazında bir araya gelip sorunlarını ortak akıl ile çözmelerine yarayan seminerler haline geldi.

Yine Milli Eğitim Müdürlüğünün,“Adıyaman maarif ordusu harekete geçti” sloganıyla kurulan Adıyaman Maarif Akademisi Eylül ayı içerisinde eğitimde söz sahibi uzmanlarca, Eğitim Materyali Geliştirme, Öğretim Teknikleri, Sınıf Yönetimi ve Sınıf Yönetiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri konularında kurs ve konferanslar yapılarak öğretmenlerin konu ile ilgili farkındalıkları oluşturuldu. Kurulan Akademinin kurs, konferans ve seminer çalışmaları yıl içerisinde devam edecektir.

Yine bu yıl uygulamaya konulan müzik, resim ve beden eğitimi öğretmenlerinin alanlarıyla ilgili bilgileri sınıf öğretmenleriyle seminerlerle paylaşmaları oldu, yıllarca sınıf öğretmenlerinin istedikleri ve bahsi geçen branş öğretmenlerinin ortam sağlansa gönüllü olarak eğitim veririz dedikleri çalışma Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mete Kızılkaya’nın projeleriyle gerçekleşmiş oldu.

Bütün bu çalışmalar eğitimde önemli gelişmeler sağlanacağı konusunda umudumuz artırmıştır.

Eğitim Öğretim yılında öğrencilerin, kendilerini yormadan ve kaygı yaşamadan başarılı olmaları için düzenli ve sistemli çalışmaları gerekmekte olduklarını unutmamalıdır. Bu konuda okul rehberlik servislerinin öğrenci ve velilerince daha çok başvurulması geren yer olduğuna inanıyorum.

Yeni eğitim öğretim yılının bütün öğrenci, veli ve öğretmenlere hayırlı olmasını diler herkese başarılar dilerim”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP