DOLAR 16,5506 0.13%
EURO 17,5777 0.01%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 344767-1,97%
Adıyaman
29°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hastanede Deprem Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

Hastanede Deprem Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

ABONE OL
17 Eylül 2017 13:48
Hastanede Deprem Tatbikatı Gerçeği Aratmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Hastanede Deprem Tatbikatı Gerçeği Aratmadı 1

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AFAD, İtfaiye, Adıyaman Belediyesi, Emniyet ve İHH’nın katılımıyla deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Hastane bahçesinde düzenlenen tatbikata İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Hastane Başhekimi Fatih Doğan, AFAD İl Müdürü Osman Altuğ, 112 Acil Servis Başhekimi Osman Küçükkelepçe ve sağlık çalışanları katıldı.

İlk olarak senaryo gereği depremin ardından hastane bahçesine sahra hastanesi kurulumu gerçekleştirildi. Senaryo gereği 7.1 şiddetinde yaşanan depremde ilk olarak hastanede bulunan hastaların tahliyeleri gerçekleştirildi. Hastaların tahliye edilmesi sonrası UMKE ve 112 Acil Servis ekipleri tarafından getirilen yaralı depremzedelere hastane bahçesinde kurulan sağlık çadırlarında sağlık ekipleri tarafından müdahaleler edildi. Senaryo gereği hayatını kaybeden bazı depremzedeler ceset torbalarına konulara bahçede morg olarak ayrılan yerlerde muhafaza edildi. Hastanenin bir bölümünde mahsur kalan bazı hasta yakınlarıyla UMKE ve itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu halatlar ve itfaiyenin merdiveninin kullanılmasıyla kurtarıldı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve hastanede hayatını kaybeden bazı depremzedelerin yakınlarıysa hastane yönetimine saldırdı.

Senaryo gereği gerçeği aratmayan saldırıda, 3 kişi güvenlik görevlileri tarafından elleri kelepçelenerek etkisiz hale getirildi.

Amaçlarının ekiplerin hareket kabiliyetlerinin arttırılması ve olası Afet durumunda hızlıca müdahale etmek olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, “Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü UMKE birimimizin 2017 yılı planlı tatbikatı ve aynı zamanda Eğitim Araştırma Hastanemizin hastane AFED planın masa başı tatbikatıyla beraber uyguladığımız bir etkinlikti. Senaryo gereği ilimiz merkezinde 7 şiddetinde bir deprem meydana geliyor. Bu deprem il merkezi ve Besni, Gölbaşı, Kahta ve Sincik ilçelerini kapsayan etkileyen bir deprem özellikle hastane binalarında meydana gelen çatlaklar nedeniyle içeride bulunan hastaların tahliyesi yoğun bakım ünitelerin tahliyesi acil servisin kurgulanması bu senaryonun içerisinde olan etkenler burada UMKE ekiplerinin yanı sıra AFAD, Belediye, Emniyet, ve hastanemizin ilgili birimlerinin koordineli bir şekilde yine sivil toplum kuruluşları olan İHH’ın beraber koordine ettiği bir tatbikat tatbikatta özellikle ekipler kendilerine verilen rolleri en etkin aslına uygun bir şekilde icra etmekteler. Tabi burada bu tatbikatlarda temel hedef Allah baştan uzak tutsun AFED anında hareket kabiliyetimizi arttırarak olaylara müdahale etme kabiliyetimizi arttırmak aynı anda bir taraftan enkazdan hastaların kurtarılması bir taraftan çıkan kimyasal sızıntıları önlemek yine çıkan yangınlara itfaiye ekiplerince gerekli müdahalenin yapılarak insanların kurtarılması sağlıklı bir bölgeye nakillerinin gerçekleştirilmesi bu senaryonun birer parçaları burada temel amacımız ekiplerimize hareket kabiliyetini kazandırmak ve AFED durumunda hızlı bir şekilde olaya müdahale ederek en az zayiatla o afeti bertaraf etmek.”dedi.

PHA

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP