DOLAR 18,1325 0.06%
EURO 18,0405 -0.22%
ALTIN 1.017,25-0,06
BITCOIN 386735-0,22%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

HEM kurslarına AB fonu desteği geldi, istihdam sayısı 2 katına çıkacak

HEM kurslarına AB fonu desteği geldi, istihdam sayısı 2 katına çıkacak

ABONE OL
12 Şubat 2006 00:39
HEM kurslarına AB fonu desteği geldi, istihdam sayısı 2 katına çıkacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

bilkursss(CİHAN)Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yakup Akıncıoğlu, halk eğitim kurslarına ilginin her geçen gün çoğaldığını belirterek, 125 bin avro değerindeki projeyle hem öğrenci sayısı hem de halı kurslarının sayısının artacağını söyledi. Adıyaman Halk Eğitim Merkezi (HEM) tarafından yaygın eğitim kursları çerçevesinde düzenlenen çeşitli kursların çok sayıda kişiye istihdam sağladığını söyleyen Akıncıoğlu, “1988 yılından beri halk eğitim merkezlerimiz bu işi yapıyor. Hazırlanan projenin faaliyete geçmesiyle birlikte halı kursunda istihdam edilen kızların sayısının bine, halı kurslarının sayısının ise 45’e yükselmesini bekliyoruz. Halk eğitim müdürlüğü ile anlaşmalı olan özel firmaya yapılan halılar, proje kapsamında biz pazarlayacağız. Gelirlerimiz daha yüksek olacak. Şu an ortalama 150-300 bin YTL arasında ücret alan kızlarımız, daha yüksek ücret alacak. Projenin yüzde 10’unu biz, yüzde 90’ını AB fonu karşılayacak.” dedi.

Yakup Akıncıoğlu, ” Adıyaman merkez ve merkeze bağlı köylerde 34 halı kursumuzda toplam 600 genç kız istihdam ediliyor. Düzenlenen kurslarda da bu sayı kat kat artıyor. Yaklaşık 3 bin civarında kişiye meslek edinme kursu veren HEM, bu kişilerin iş sahibi olması için de katkı sağlıyor. Giyim, makine, nakış, el sanatları, okuma yazma kursları, bilgisayar operatörlüğü ve işletmenliği, İngilizce, kuaförlük, teknik resim ve satranç başta olmak üzere çok sayıda kursumuz var. Bu kurslarımıza da çok sayıda vatandaşımız rağbet gösteriyor” diye konuştu.

Akınoğlu, “Yaklaşık Adıyaman’da 50 merkezde çeşitli halılar üretilmektedir. Üretilen halılar, Avrupa ülkelerinde ve özellikle ABD pazarına ihraç edilmektedir. Bu nedenle halı kurslarına daha çok önem veriyoruz. Açılan halı kurslarında bine yakın genç kızımız çalışarak para kazanıyor ve aynı zamanda iş öğreniyor.” ifadesini kullandı.

Bacasız fabrikaların AB fonuyla canlanacağını söyleyen Akıncıoğlu, “Bacasız fabrika olarak adlandırılan ve kırsal alanlarda genç kızlara istihdam sağlayan halı kurslarının yeniden canlandırılması için Avrupa Birliği’ne (AB) sunulan proje kabul edildi. AB’nin Kırsal Alanı Kalkındırma Programı kapsamında Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Halı Kurslarının Yeniden Canlandırılması Projesi”nin, Güneydoğu’dan kabul edilen tek projedir. 125 bin avro değerindeki projeyle hem öğrenci sayısı hem de halı kurslarının sayısı arttırılacak” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP