DOLAR 18,1066 0.12%
EURO 18,2616 -0.07%
ALTIN 1.021,11-0,02
BITCOIN 412463-1,96%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hepatit B ile mücadelede sekizinci durak Adıyaman

Hepatit B ile mücadelede sekizinci durak Adıyaman

ABONE OL
17 Aralık 2008 20:40
Hepatit B ile mücadelede sekizinci durak Adıyaman
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hepatit003Viral Hepatitle Savaşım Derneği’nin (VHSD) gizli tehlike Hepatit B konusunda halkı bilinçlendirme kampanyası Türkiye geneline yayılıyor. Geçtiğimiz yıl Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde düzenlediği toplantılarla, bölgede yaşayan vatandaşlar ve doktorları hastalık konusunda bilgilendiren VHSD, bu kez tüm Türkiye’yi kapsayacak bilgilendirme kampanyası kapsamında Adıyaman’daydı.

İlk etabı yılsonuna kadar sürecek kampanya kapsamında, İstanbul, Bursa, Ankara, Edirne, Zonguldak, İzmir, Diyarbakır ve Adıyaman’dan sonra Erzurum’da yapılacak toplam 19 bilgilendirme toplantısıyla, günümüzün en önemli hastalıklarından Hepatit B’nin buluşma yolları, tehlikeleri, tedavi ve korunma yöntemleri anlatılarak halkın bilinçlendirmesi hedefleniyor.

Dünya genelinde 2 milyar kişinin Hepatit B ile enfekte olduğu günümüzde, 350 milyon kişinin kronik Hepatit B hastası olduğu biliniyor. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği, Türkiye’de ise yaklaşık 4,5 milyonun üzerinde insanın enfekte olduğundan habersiz, yaşadığı Hepatit B, Türkiye açısından da gizli tehlike olarak büyük önem kazanıyor.

Araştırmalara göre, Türkiye’de ortalama yüzde 5 Hepatit B taşıyıcılığı bulunuyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu rakam yüzde 10’lara kadar çıkıyor. Türkiye’de Hepatit B ile karşılaşma oranı ise yüzde 40–50 civarında. Bu da her iki kişiden birinin hayatının bir döneminde bu virüsle tanışmış olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de en çok 15–44 yaşları arasında görülen Hepatit B, kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşıyor. Özellikle karaciğere etki eden Hepatit B, zaman içinde kronikleşmesi durumunda karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Hepatit B’nin ilerlemesi sonucu oluşan karaciğer kanserinin ancak yüzde 50’si tedavi edilebilir durumda yakalanabiliyor. Ve maalesef Türkiye’de her yıl 5 bin kişi karaciğer kanserinden, 10-15 bin kişi de siroz ve siroza bağlı komplikasyonlarından hayatını kaybediyor.

Kampanyanın Yeni Durağı Adıyaman

Hastalığın bulaşma yolları ve teste çağrı konusunda halkın bilinçlenmesine katkıda bulunacak ve ülke çapında ses getireceğine inanılan kampanyanın startı İstanbul’da verildi. Geniş katılımlı, İstanbul, bursa, Ankara, Edirne, Zonguldak, İzmir ve Diyarbakır toplantılarından sonraki durak Adıyaman’dı. Hisar Düğün Salonu’nda yapılan halk toplantısında konuşan uzmanlar, Hepatit B, hastalığının dünyada yaygın olarak görülen bulaşıcı hastalıklardan birisi olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Ocaklarında Ücretsiz Aşı

Halkın yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan uzmanlar, Hepatit B’nin çok eşlilik ve cinsel ilişki yoluyla, hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaşmayla, steril olmayan mikroplu malzemelerle yapılan diş tedavileri sonucu berberlerde aynı jilet ve usturanın birden fazla kişiye kullanılması, kuaförlerde steril olmayan manikür-pedikür malzemeleri ile, steril olmayan malzemelerle yapılan dövme, piercing, kulak delme, toplu sünnet işlemleriyle, kan kardeşliği alın veya ense kestirme işlemi yada uyuşturucu bağımlılarında aynı enjektörün birden fazla kişiye kullanılmasıyla bulaşabildiğini belirtiler. Ayrıca, taşıyıcı ve hastalıklı bir kişiyle aynı evi paylaşanların risk grubunda olduğunu dile getiren uzmanlar, yapılacak aşıyla Hepatit B’den korunabileceğini ve gerektiğini hastalığın mevcut ilaç ve yöntemlerle tedavisinin de mümkün olduğunu vurguladılar.

Hepatit B virüsü taşınıp taşınmadığını anlamak için doktora başvurarak basit bir test yaptırılabileceğine işaret eden VHSD Yönetim Kurulu ütesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, özellikle tüm gebelerin gebelikleri sırasında mutlaka B tipi sarılık açısından test edilmesi gerektiğini ve eğer Hepatit B taşıyıcısı çıkarlarsa, bebeklerine doğumdan hemen sonra yapılacak Hepatit B aşısı ve özel koruyucu serumla bebeğin Hepatit hastası olmasının engellenebileceğini belirtti.

Hepatit B virüsü taşıyıcısı ve hastalarının, aile bireylerinin Hepatit B aşılarının Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ocaklarında ve Aile Sağlık Merkezlerinde ücretsiz olarak yapıldığının altını çizen VHSD Malatya Bölge Temsilcisi ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Aladağ ise, hastalık riski taşıyan ya da bu hastalıkları geçirip geçirmediklerini öğrenmek isteyen kişilere sağlık kuruluşlarına başvurarak test olmaları konusunda test olmaları konusunda çağrıda bulundu.

İstanbul Ümraniye, Sultanbeyli, Kartal-Pendik, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Bursa merkez, Gemlik Ankara Mamak, Sincan, Keçiören, Edirne, Zonguldak, İzmir, Diyarbakır ve Adıyaman’da gerçekleştirilen ve yıl sonuna kadar çeşitli illerde sürecek olan bilgilendirme toplantılarının ilk etabı, 25 Aralık’taki Erzurum toplantısıyla son bulacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP