DOLAR 17,9761 0.29%
EURO 18,3306 0.47%
ALTIN 1.029,770,68
BITCOIN 4326614,34%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Her Yardımın Altından ‘Kızılay’ Çıkıyor

Her Yardımın Altından ‘Kızılay’ Çıkıyor

ABONE OL
13 Şubat 2015 16:06
Her Yardımın Altından ‘Kızılay’ Çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Kızılay Şubesi Adıyaman’da kan bağışı kampanyasının dışında farklı etkinliklerle vatandaşlara ulaşıyor.

Yapılan kan bağışlarını kan merkezilerine ulaştıran Kızılay Adıyaman şubesi, aynı zamanda fakir ailelere ve Suriyeli vatandaşlara yaptığı yardımlar ve öğrencilere sağladığı kurs imkanlarıyla adından söz ettiriyor.

Son zamanlarda yapmış oldukları çalışmaları gazetemizle paylaşan Türk Kızılay’ı Adıyaman Şube Başkanı Bekir Uyanık, “İlimizde çadırkent dışında evlerde yerleşik olan Suriyeli sığınmacılara yani il merkezinde, köylerde ve ilçe merkezlerde yaşayan Suriyelilere 4 ay içerisinde toplam bin 100 koli gıda ve battaniye yardımında bulunduk. Kızılay şubemiz bu yardımları İHH, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı ekipleri ve mahalle muhtarları ile birlikte yapmıştır. Ayrıca bu çalışmamız halen devam etmektedir. Suriye’den ülkemize gelen bu kardeşlerimize elimizden gelen her türlü maddi ve manevi desteği vermek bir insanlık görevimizdir. Kızılay ihtiyaç sahibi her insana yardım elini uzatarak, onların ihtiyaçlarını imkanları nispetinde gidermektedir. 11 Mayıs tarihinin “Anneler günü”  olması nedeniyle özel bir bakımevinde bulunan yaşlı, kimsesiz annelerimize Adıyaman Kızılay Başkanlığı olarak Gençlik Kolları Başkanımız Emre Demir, Kadın Kolları Başkanımız Arzu Demir, Şube Genel Hizmet Yöneticisi Nurdan Uyanık, gençlik kolları gönüllerimiz ve kadın kolları gönüllülerimiz ile beraberle birlikte çiçek ve tatlı takdiminde bulunduk. “Gazze Umudunu Kaybetmesin” kampanyamız çerçevesinde Adıyaman Kızılay şubesi olarak ve gençlik kollarımızın çalışmaları ile afiş ve broşürler dağıtılarak, halkımızı bilgilendirdik. Bunun yanı sıra Kızılay Adıyaman şubesi olarak “Kızılay Haftası” etkinlikleri çerçevesinde 29 Ekim tarihinden 31 Aralık 2014 tarihine kadar eğitim salonumuzda merkezde bulunan anaokulu, ilk, orta, lise, üniversite öğrencilerine yönelik gruplar halinde Kızılay’ı tanıtıcı faaliyet ve çalışmaları konu alan eğitim seminerlerini verdik. Bu doğrultuda 10 okulumuzu ziyaret edilerek, tüm öğrencilere “Kızılay” konulu sunumlar yaptık” diye konuştu.

“18-65 yaş arası her insanın kan vermesi gerekir”

Bu yıl içerisinde 3 bin öğrenciye gruplar halinde 2 ay süreyle her gün saat 09:00 ila 17:00 saatleri arasında yardımlaşma duygusu,  insan sağlığı ve kan bağışının önemini konularının ele alındığı eğitim ve sunum çalışmalarının gönüllüler tarafından verildiğini ifade eden Başkan Bekir Uyanık, yapmış oldukları diğer çalışmaları şöyle sıraladı; “Kızılay kan bağışı hizmetleri Adıyaman merkez Ulucami karşısında, mesai saatleri dahilinde sürekli olarak hizmet veriyoruz. İki ekibimiz kamu kurumlarına ve insanların yoğun olduğu mekanlara giderek, kan toplamaktadır. 10 sağlık kurumunun kan ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor. Kış mevsimi nedeniyle kan bağışlarında azalma görülmekte. Bu nedenle insanlarımızın kan verme bilincinin daha yaygın hale gelmesi gerektiğini düşünerek, kanın acil değil, sürekli olarak bir ihtiyaç olduğunun gerçeğini kabul ederek, sağlıklı 18-65 yaş arası her insanın kan vermesi gerekir. Erkeklerin 3’er ay aralıklarla, bayanların ise 4 ay aralıkla 3 kez kan vermesi gerekir. Kan vermenin önemi üç madde halinde belirtilebilir. Bu maddeler şunlardır; “Kan verenin kendi sağlığını kontrol altında tutması. İhtiyaç sahibi kişiye kan vererek, hayata tutunmasını sağlamak. Bunun yanı sıra her ünite kana karşılık protokol gereği 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 1 fidanın dikimini gerçekleştireceğiz” Kızılay’a düzenli kan bağışında bulunan kişilere bronz madalya vermek amacıyla düzenlediğimiz törende Vali Yardımcıları Levent Öztin’e, Murat Süzen’e, Yunus Emre Altıner’e, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’ya, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’ye, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk’e, Besni Kızılıy Başkanı Ali Erdoğan’a, Kahta Şube Başkanı Osman Bozkurt’a, Gölbaşı Şube Başkanı Ertan Şahin’e madalya verdik. Yerel basınımızın öğrenci velilerinin, kan bağışçıların ve ailelerin katılımı ile kan bağışçılarımıza ödüller verdiğimiz gibi Malatya bölge kan merkezinden gelen kan bağış uzmanlarımız tarafından da kan bağışı ve önemi konulu bir sunum gerçekleştirilmişti. Adıyaman Kızılay şubesi olarak bu etkinliğimizde kan bağışı, afetlere hazırlık, yardımlaşmanın önemi konularında bir konuşma gerçekleştirmiştik.”

Kızılay

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP