DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 427898-2,68%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

HES İçin Bilirkişi Heyeti İncelemede Bulundu

HES İçin Bilirkişi Heyeti İncelemede Bulundu

ABONE OL
31 Ekim 2017 00:51
HES İçin Bilirkişi Heyeti İncelemede Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Kahta İlçesi’nde kurulacak HES için açılan davada bilirkişi bölgeye geldi.

hes icin bilirkisi h 1abd8894ad161c512809

Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrali (HES) kurulumundan dolayı çevrede bulunan köylüler HES projesine karşı çıkarak mahkemeye verdi. Mahkeme sonucunda ise HES için bilirkişi görevlendirdi.

Adıyaman İdare Mahkemesi heyetiyle birlikte, harita mühendisi, çevre mühendisi, jeoloji mühendisi, arkelog, ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi ve biyologtan oluşan 7 kişilik bilirkişi kadrosu Kahta Çayı üzerinde kefiş yaptı.

Oldukça yoğun bir güvenlik içinde yapılan HES bilirkişi keşfine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Murat HES firması yektilileri, davacı köylülerinin vekilleri ve müdahil davacı Kahta Belediye Başkanlığı yetkilileri katıldı.

HES’in yapılması istenen yerde doğal yaşam alanları olduğunu belirten Kahta Dernekler Federasyonu (KAHTA FED) Başkanı Av. Ali Yücel, “Kahta çayında kurulacak Hidroelektrik Santrali (HES)’in iptali için açılan davanın keşfinden dolayı buradayız. Biz bu HES’in kurulmaması yönünde görüş bildirdik.  Bugün mahkemenin gönderdiği keşif heyeti bu alanda HES’in kurulup kurulamayacağına dair bazı keşifler yapacaktır. Bizlerde bu yönde keşif heyetine tavsiye ve telkinlerde bulunmak üzere alana geldik. Bu alana HES’in kurulmasını istemiyoruz. Bu gördüğünüz alanlar bizim yaşam alanlarımız. Esendere (kilisk) köyü ve Bağbaşı mezrasında bulunan vatandaşlarımız bu alanlarda hayatlarını sürdürüyorlar. HES’in yapılması istenen yerde doğal yaşam alanları, 27 çeşit balık, bağ ve bahçelerimiz var. Ayrıca burası Milli Park alanı ve sit alanı bölgesinde kalıyor. HES’in kurulması kanunen mümkün değil ama bu şirketin kurumlardan aldığı raporlar doğrultusunda olumlu görüş aldığını öğrendik. Bu yapılan olumlu görüşlerin iptali için dava açtık. Bu davanın bugün keşfi yapılacak. Umudumuz bu keşfin neticesinde verilecek bilirkişi raporlarında bu alanda HES kurulamaz görüşünün çıkmasıdır. Yapılan keşfe katılan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

 

PHA

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP