DOLAR 17,9550 0.07%
EURO 18,5288 -0.08%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430017-0,59%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hükümet Binası Taşınıyor mu?

Hükümet Binası Taşınıyor mu?

ABONE OL
12 Temmuz 2012 11:20
Hükümet Binası Taşınıyor mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hmmetVali Sodan’dan, Adıyaman’ın Çehresini Değiştirecek Altın Proje

Vali Ramazan Sodan, Adıyaman’ın geleceği açısından çok önemli sayılabilecek bir projenin hayata geçirilmesi için düğmeye bastı.
2008 yılında Adıyaman Valiliği görevine atanan Vali Ramazan Sodan, Adıyaman için çok önemli bir projenin hayata geçirilmesi için ilk adımı attı.
1970 yılında yapılan ve halen içerisinde Adıyaman Valiliğinin, İçişleri Bakanlığı taşra birimlerinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün hizmet vermeye çalıştığı Hükümet Binasının yıkılarak yerine geniş bir meydan yada park yapılıp halka sunulmasını, yeni Hükümet Binasının ise mevcut Karayolları Şube Şefliğinin yerine yapılmasını talep eden bir dilekçeyi İçişleri Bakanlığına yollayan Adıyaman Valiliğinin bu girişiminin kabul görmesi durumunda, Adıyaman için çok önemli bir proje hayata geçirilmiş olacak.
Vali Ramazan Sodan imzasıyla gönderilen dilekçede, 24 Haziran’da Nissibi Köprüsü’nün temel atma törenine katılmak üzere ilimize gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a da konu hakkında bilgi verildiği ve mevcut Karayolları 87. Şube Şefliğinin yerinin tahsisi konusunda destek istendiğini bildirildi. Bakan Yıldırım ise İçişleri Bakanlığı ile müşterek bir çalışma sonucunda bu projenin sonuçlanabileceğinin taahhüdünün alındığı kaydedildi.
Dilekçesinde, mevcut Hükümet Binasının depreme dayanıklı olmadığına ve onarımın ise yeni bir binanın yapım oranına göre yüzde 43’e yakın bir maliyete ulaşacağına da yer veren Vali Ramazan Sodan, şehrin gelişimi açısından da bu projenin gerekliliğine vurgu yaptı.
Adıyaman Valiliği tarafından, Vali Ramazan Sodan’ın imzasıyla ve İl Yazı İşleri Müdürlüğü aracılığıyla İçişleri Bakanlığına 3 Temmuz 212 tarihinde gönderilen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına da bilgi eki olarak iletilen ve yine İçişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan dilekçede Adıyaman Hükümet Binasıyla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:
hkmet“Valiliğimiz İçişleri Bakanlığı taşra birimleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile birlikte 1970 yapımı, 5 katlı binada hizmet sunmaktadır.
Söz konusu hizmet binası 1970 yılında inşa edilmiş olması nedeniyle; 1975 Deprem Yönetmeliğine tabi olmaması ve Adıyaman il merkezinin 2. derece deprem bölgesi olması nedeniyle hizmet yürütülmesine engel teşkil etmektedir.
Öte yandan, ODTÜ tarafından düzenlenmiş olan ve ekte bir nüshası sunulan Hükümet Konağı Binasının Yapı Güvenliği Tahkiki ve Ön İnceleme Çalışmaları Değerlendirme Raporunda söz konusu binanın depreme dayanıklı olmadığı belirtilmiştir.
Hükümet Konağı deprem güçlendirme maliyetinin, binanın yeniden yapım maliyetine oranının % 43 olduğu ve güçlendirmenin ekonomik olmayacağı vurgulanmıştır. Ayrıca, Hükümet Konağının bulunduğu yer Adıyaman Belediyesinin birçok altyapı hizmetlerini de engeller niteliktedir.
Hükümet Konağımızın mevcut yeri şehir merkezinde olup, yeşil alan, park, miting meydanı olarak düzenlenmesi daha uygun olacağı mütalaa edilmektedir.
Yukarıda açıklanan hususlar da göz önüne alındığında, ilimiz Sümerevler Mahallesinde bulunan tapunun 667 ada 88 ve 89 parseller toplamı 49.974.00 m² arsa olan ve üzerinde halen Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü 87. Şube Şefliğinin hizmet sunduğu alandan 15.000 m²’lik bölümün yeni Valilik Binası yapılmak üzere Hazine’ye tahsis veya devredilmesi ve İçişleri Bakanlığına tahsis edilmesi, Valiliğimizce de uygun mütalaa edilmektedir.
Ayrıca, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM Bey’in 24.06.2012 tarihinde Nissibi Köprüsünün temel atma töreni nedeniyle ilimize teşriflerinde konu gündeme getirilmiş, Sayın Bakanımız Binali YILDIRIM ise sorunun İçişleri Bakanlığı ile müşterek çalışma ile sonuçlandırılabileceğini beyan etmiştir.
Makamınızca da uygun görülmesi halinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile irtibat kurularak devir ve tahsis işlemlerinin gerçekleştirilmesi hususunda bilgilerinize arz ederim.”
İl milletvekillerinin de yakından takip etme sözü verdiği bu talebe, İçişleri Bakanlığının olumlu yanıt vermesi bekleniyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP