DOLAR 17,9471 0.41%
EURO 18,5872 0.89%
ALTIN 1.036,200,64
BITCOIN 4473273,26%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İHH’dan Suriye İçin Yardım Çağrısı

İHH’dan Suriye İçin Yardım Çağrısı

ABONE OL
10 Aralık 2012 09:41
İHH’dan Suriye İçin Yardım Çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yardmsuryİHH Gönüllüsü ve Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı Remzi Akkuş, Suriye’deki durumun içler acısı olduğunu belirterek, yardım çağrısında bulundu.

“Bölgede yaşanan ilaç krizi de önümüzdeki günler için büyük tehlike oluşturacak” diyen YADER Başkanı Remzi Akkuş, “Naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında ise salgın hastalıkların baş göstermesinden korkuluyor. Suriye’de 21 aydır süren savaş insani krizi dayanılmaz bir şekle doğru derinleştiriyor” diye konuştu.
Suriye’de yaşanan olayların halkı olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini söyleyen YADER Başkanı Remzi Akkuş, “Kışın gelmesi ile birlikte soğuk ve açlık etkisini göstermeye başladı” dedi.
“Bölgede yaşanan ilaç krizi de önümüzdeki günler için büyük tehlike oluşturacak” diyen YADER Başkanı Remzi Akkuş, “ Naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında ise salgın hastalıkların baş göstermesinden korkuluyor. Suriye’de 21 aydır süren savaş insani krizi dayanılmaz bir şekle doğru derinleştiriyor” diye konuştu.
Şehirlerin bombalanması ile birlikte Suriye halkının büyük kesiminin evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç ederek mülteci hayatı yaşamaya başladıklarını belirten Remzi Akkuş, Suriye içinde 3 milyon insanın evlerini terk etmesi ile ticaret hayatının durma noktasına geldiğini, hayvancılık ve tarım hayatının çok büyük kayıplar verdiğini belirtti. 
Yaşanan olayların ardından ticaretin durma noktasına geldiğini, tarım ve hayvancılığın sıkıntıya girdiğini söyleyen Akkuş, Suriye genelinde 10 milyon insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını açıkladı.
“İHH olarak Suriye’de yaşanan insani krize kayıtsız kalmıyoruz”
Suriye’nin en büyük probleminin açlık ve ilaç problemi olduğunu vurgulayan Akkuş, “Kış mevsiminin yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde havaların soğumaya başlaması özellikle çocuk ve yaşlıları olumsuz etkileyecek. İnsanlar hastalıkla mücadele edecekler. Benzin ve mazot yokluğu ısınma problemini doğuruyor. Anlaşılan o ki bu kış Suriye’nin en büyük problemi açlık ve ilaç problemi olacak ve bu gidişle Suriye’yi sadece bombalar değil hastalık ve açlık vuracaktır. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriye’de yaşanan insani krize aylardır pek çok alanda yardımlarımızı sürdürüyoruz” dedi.
20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkının oldukça zor günler yaşadığını belirten Akkuş, “Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.
suryle“Suriye’den kaçanların sayısı 600 bine ulaştı”
Kasım 2012 itibarıyla Suriye’de durum tablosunu aktaran Remzi Akkuş, “Bu veriler sürekli değişmektedir, ayrıca mevcut rakamlar sadece kayıt altına alınan bilgileri göstermektedir. Katledilen insan sayısı 47 bin iken, katledilen çocuk sayısı 2 bin 148, yaralı sayısı 250 bin, tutuklu sayısı 400 bin,  kayıp sayısı 100 bin, Suriye içinden kaçanlar 2 milyon 500 yüz bin kişiyken, Suriye’den sınır dışına kaçanlar ise 600 bin kişidir” şeklinde konuştu.
“10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya”
Suriyeli sığınmacıların her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Remzi Akkuş, “Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri, un, şeker, pirinç, bulgur, yağdır” dedi.
“Herkesi Suriye halkına yardım yapmaya çağırıyoruz”
Bölgedeki insani kriz nedeniyle uzun soluklu bir çalışma programına ihtiyaç olduğunu dile getiren Akkuş, “Olayların başladığı ilk günden itibaren hem Suriye içerisinde hem de Suriyelilerin sığındığı ülkelerde mültecilere yönelik yardım organizasyonları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Acil yardımlar, sağlık ve sosyal yardımlar üzerine yoğunlaşan İHH’nın mülteci kamplarındaki çalışmaları son birkaç aylık dönemde hız kazanmış durumda. İHH Ekipleri ilk etapta acil kriz durumunun giderilmesine yönelik acil gıda yardımı ve sağlık çalışmaları gerçekleştiriyor. Bölgedeki insani kriz uzun soluklu bir çalışma programı gerektirdiğinden Suriye halkının kendilerine uzanacak yardım eline ihtiyacı var, çocuklar açlık ve hastalıkla yüz yüze. Ülkemizin duyarlılığıyla ve dayanışma ruhuyla, herkesi mazlum Suriye halkına yardıma çağırıyoruz. Suriyeli kardeşlerimize yardım yapmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız Gölebatmaz caddesinde bulunan dernek binamıza veya 0532 363 8702 numaralı hatta ulaşabilirler. Bu şekilde sizlerin yardımlarını mazlum kardeşlerimize ulaştırmak üzere bir köprü görevini üstlenmiş olacağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP