DOLAR 18,1280 0.03%
EURO 18,0756 -0.04%
ALTIN 1.016,00-0,17
BITCOIN 3903941,69%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İhracata Şubat morali

İhracata Şubat morali

ABONE OL
1 Mart 2006 22:02
İhracata Şubat morali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ihracat(CİHAN)Şubat’ta ihracat yükselişe geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Adıyaman’da açıklanan rakamlara göre, Şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.5 artarak 6 milyar 124 milyon dolara ulaştı. 2006 yılının ilk 2 ayı sonrası ulaşılan rakam 11 milyar 60 milyon dolar olurken, 12 aylık ihracat ise yüzde 11.4 oranında artarak 73 milyar 812 milyon dolar seviyesine çıktı. Toplam ihracat içerisinde yüzde 85.2’lik paya sahip olan sanayi ürünleri ihracatı önceki yıla göre yüzde 6.1 artarak 5 milyar 215 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sanayi sektöründe en fazla ihracat artışı yüzde 29.2 ile değerli maden ve mücevherat sektöründe oldu. Sanayi sektörü içerisinde aylık bazda elektrik-elektronik yüzde 22.8, makine ve aksamları yüzde 21.8 ve kimyevi maddeler ve mamuller ihracatı yüzde 12.3 arttı.

Taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün ihracatını ancak yüzde 1.6 artırdığı Şubat ayında hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yüzde 3.5’lik bir azalma yaşandı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Şubat ayı içerisinde ihracat azalması yaşayan üç sektörden birisi olurken otomotiv ihracatı ise 1 milyar 126 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını 8 milyon dolar geride bıraktı.

 

“IMF TUZAĞA DÜŞÜRÜYOR”

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Şubat ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, IMF’i ağır bir şekilde eleştirdi. “IMF bizi tuzağa düşürüyor” diyen Satıcı “IMF bize sürdürülebilir büyümeyi sunuyor. Sürdürülebilir büyümeyi tutturun, gerisi gelecek diyor. Ancak bu tutturmamız istenen büyüme üretim odaklı değil, istatistiksel bir büyüme” dedi.

Türkiye’nin aynı 1999’da olduğu gibi içinden çıkılması mümkün olmayan bir kapana kısılmak istendiğini ifade eden Satıcı, “Üretmeden, istihdam sağlamadan sağlıklı bir ekonomi modeli yaratmak mümkün değil. Bugün bunu kim öğütlüyorsa ülkemizi bir kapana sürüklüyor. Kapandaki yemin adı “sürdürülebilir büyüme”, kapanın adı da “üretimsizlik”. Bizler de kapanın içine sıkışmış ve ölmeyi bekleyen ‘av’ız. İşsizliğin bir türlü azalmadığı bir dönemde istihdam arttırıcı önlemlerinin tartışılıyor olması yerine, Türkiye’nin istihdam yükünü çeken sektörlerini IMF ve IMF vokalistlerinin sözleri ile verimsiz ve hantal diye niteleyerek Türkiye’nin bu sektörlerini gözden çıkarmasına seyirci kalmak ve bunu savunmak abesle iştigaldir” dedi.

 

“GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI”

Açıklanan enflasyon rakamlarının üreticinin enflasyonuyla örtüşmediğini söyleyen Satıcı, bir yıl içinde üreticinin başlıca enerji girdisi olan fuel oil’in yüzde 38, motorin ve benzinin de sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 12 oranında arttığına dikkat çekti. Doğal gazın fiyatının 2005 yılında yüzde 20 oranında arttığı anlatan Satıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksek enerji maliyetlerinin rekabet gücümüz üzerinde yaptığı tahribatı her gittiğimiz yerde vurguluyoruz. Fakat bu konuşmayı yaptığımız sırada doğalgaza yüzde 5 civarında yeni bir zammın yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Enerji maliyetleri zaten enflasyonun çok çok üzerinde artmışken ve tüm üreticiler enerji maliyetlerinden şikâyet ederken yapılan bu son zam tüm ümitlerimize tuz biber ekmiştir.”

 

TÜZMEN’E DESTEK

Bu arada, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkında ortaya atılan iddialara da değinen Satıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Bakanımızın, gerekse EXIMBANK’ın derinliği olmayan ve siyasi maksatlı spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine saldırı olarak değerlendiriyor, ihracat için gece gündüz koşturan, Sayın Bakanımızın çalışmalarını gölgelemek için yapılan bu karalamaları esefle kınıyoruz.”

 

ATSO BAŞKANI’NDAN ÇAĞRI

Toplantının başında bir konuşma yapan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Zafer Ersoy, yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Gelin burada bizimle birlikte yatırım yapın. Bizim fikir ve projeye ihtiyacımız var. Bunu bize verin. Biz de sermayeyi ve diğer gerekli şartları temin edelim. Yüzde 50 yüzde 50 ortak olalım. Adıyaman sanayi ile tanışmadı. Gelin bizi üretici ve ihracatçı yapın” dedi.

 

“Tekstil zirvesine istesek giderdik”

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oğuz satıcı, Başbakan Erdoğan ile tekstilcilerin zirvesine neden katılmadığı ile ilgili soruya şöyle yanıt verdi: “Bizim kurumlar sürekli işbirliği yapmak durumundayız arkadaşlarım katıldı. Süleyman Orakçıoğlu, TİM başkan vekilidir, aynı zamanda hazır giyimcilerin başkanıdır. İsmail Gülle de öyle. Oradaki herkes ihracatçı birliklerinin çok değerli üyeleridir. Bizim o toplantıda olup olmamızın tartışması bile abesle iştigaldir. Biz her noktada birlikte hareket ederiz. İş dünyası her gün kendine çözüm için farklı yollar arar. Bu davetle ilgili davet edilip edilmeme şeklinde değerlendirilmesi bence fuzuli bir şey. Gündem değildir. Zaten gitmek istesek de davet beklemezdik. TOBB bizim dostumuz atlar giderdik.”

 

“İhracatçımız azap askeri”

Programa katılan Bakan Kürşad Tüzmen ise, önceki gün Başbakan Erdoğan ile tekstilcilerin yaptığı toplantının Bakanlar Kurulu gündemine de taşınacağını belirterek, sektörü ‘Osmanlı’nın azap askerleri’ne benzetti. Tekstil ve konfeksiyon sektörü ihracatının Türkiye’nin toplam ihracatının dörtte birini sağladığını anımsatan Tüzmen, istihdamda da önemli bir ağırlığı olduğunu söyledi.

Tekstil sektörünün bir zamanlar ihracatın yüzde 50’sini taşıdığını kaydeden Tüzmen, “Bu sektör, Türkiye’yi yıllarca sırtında taşırdı. Ama yüzdesi azalsın, değeri büyüsün. 6-7 sene önce ihracatta yüzde 50’lerde payı varken bu oran yüzde 25’lere düştü. Ama ihracat rakamı 6 milyar dolardan 19 milyar dolara çıktı. Tekstilin toplam ihracattaki payı yüzde 15’lere gelmeli ve değeri 30 milyar dolara çıkmalı. İtalya 70 milyar dolar ihracat yapabilirse Türkiye çok rahatlıkla bu rakamı yakalar” dedi.

 

“YÜZDE BİRLİK PAYI ARTIRMALIYIZ”

Türkiye’nin dünya ticaretinde ilk 20 sıraya girdiğini belirten Tüzmen, ihracatta 22’nci, ithalatta ise 16’ncı sırada olduğunu kaydetti. Tüzmen, “Dünyadaki 10 trilyon dolarlık ticaretin 8 trilyon doları mal ticareti, 2 trilyon doları da hizmet ticareti. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla dış ticaret rakamlarını iki kat artırarak yüzde bir pay alabildik. Amacımız bu yüzdeyi artırmak Biri bulduk ya,gerisi gelecek. Burada bu heyecan ve azim var” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, Türkiye’nin kalkınması için ‘4T’ modelinin uygulanabileceğini ifade ederek, taşımacılık sektörünün geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Geçmiş yıllarda Türkiye dış ticaretinde yüzde 3 paya sahip komşu ülkelere ihracat payının yüzde 30’a çıktığını dile getiren Tüzmen, bu payın da 28 milyar doları temsil ettiğini vurguladı. Özellikle Güney doğu Anadolu ve Doğu Anadolu’daki illerde ciddi şekilde ihracat artışı yaşandığına değinen Tüzmen, toplam ihracat yüzde 16 artarken Gaziantep ve Adıyaman’dan ihracatın yüzde 40 seviyesinde arttığını ifade etti. Tüzmen, taşımacılık, tarım ve turizme de önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Tüzmen, ayrıca Adıyaman’da geçici bir mobil gümrük oluşturulacağı müjdesini vererek, ihracat potansiyeline bunun kalıcı hale dönüştürülebileceğini söyledi.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP