DOLAR 17,8966 0.03%
EURO 18,4544 0.04%
ALTIN 1.028,69-0,10
BITCOIN 4283534,82%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

İl Müftüsü Öztürkçü’den ‘Messi’ Açıklaması:

İl Müftüsü Öztürkçü’den ‘Messi’ Açıklaması:

ABONE OL
28 Mart 2013 11:37
İl Müftüsü Öztürkçü’den ‘Messi’ Açıklaması:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

adysm02Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü; “Çocuklarımıza İslam’a Yakışır İsimler Koymalıyız”

Önceki hafta birçok yerel ve ulusal basın yayın organında yer alan Besni’deki bir ailenin çocuklarına Hıristiyan futbolcu Lionel Messi’nin ismini vermesine İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü’den açıklama geldi. Öztürkçü, makbul olanın Müslüman çocuklara İslam’a yakışır isimlerin konulması olduğunu söyledi.
Gölbaşı ilçesinde bir çiftin çocuklarına ‘Messi’ ismini kurması gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Konu ile ilgili Haber sitenmiz aracılığıyla bir mesaj veren İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Müslüman ailelerin çocuklarına İslam’a yakışır isimler koymalarının daha makbul olduğunu dile getirdi.
mtf521252İl Nüfus müdürlüğünden edinilen bilgiye göre ise; Adıyaman’da Messi isminin yanı sıra Ernesto, Fidel, Josep ve Gabriel gibi isimlerinde aileler tarafından çocuklara kurulduğu belirtildi.
Müftü Öztürkçü konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu tür isimleri çocuklarımıza kurmak caiz değildir. Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (SAV) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle de dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında da bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir. Rasulullah (SAV) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın” Bu çağırma işlemini Allah’ın görevlendirdiği bir melek Allah’ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir. Rasulullah (SAV)’in isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Allah’u Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP