DOLAR 17,9772 0.29%
EURO 18,2672 0.09%
ALTIN 1.017,52-0,42
BITCOIN 420267-1,84%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İlimizde Alınan Deprem Önlemleri Vatandaşların Merak Konusu Haline Geldi

ABONE OL
11 Mart 2010 10:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası ilimizde yaşayan vatandaşları telaş ve merak sardı. Vatandaşlar deprem konusunda riski bölgeler içerisinde birinci derecede öncelikli iller arasında bulunan ilimizde alınan önlemlerin neler olduğunu merak ediyorlar.

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “Deprem” denir.

Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun Yüzde 92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun Yüzde 95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin Yüzde 98’i ve barajlarımızın Yüzde 93’ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58 bin 202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122 bin 96 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411 bin 465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama Bin 3 vatandaşımız ölmekte ve 7 bin 94 bina yıkılmaktadır.

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası ilimizde yaşayan vatandaşları telaş ve merak sardı. Vatandaşlar deprem konusunda riski bölgeler içerisinde birinci derecede öncelikli iller arasında bulunan ilimizde alınan önlemlerin neler olduğunu merak ediyorlar.

Vatandaşlara deprem konusundaki görüşlerini sorduk.

Selim Akkaş (Esnaf); “Depremler aslında birer tesadüf değildir. Bunlar yeryüzünde olması doğal olan hareketlerdir. Asıl olan alınan önlemlerin ne derecede etkili ve yeterli olduğu sorusunun cevabını bulmak. Depremde yıkılan binaların altında birçok vatandaşımızın yanı sıra küçük çocukların çıktığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. İlimizde son derece riskli bir bölgede bulunmakta, aynı deprem ilimizde meydana gelmiş olsaydı neler olurdu onu daha çok merak ediyorum. Umarım böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız”

Nurullah Aktaş (GSM Sektörü); “Depremin adı bile ürkütücü, insan deprem konusunda konuşmak bile istemiyor. Fakat bilinmesi gereken en büyük konu ise deprem konusunun konuşulması gerçeği, bizler her ne kadar kabullenemezsek de deprem gerçeği ile içi içe yaşamak zorundayız. Bilindiği gibi deprem öldürmez, yıkılan binalar öldürür. Bizim merak ettiğimiz en önemli konu ise, ilimizde olası 6,0 şiddetindeki depreme karşı nasıl önlemler aldığımız. Can kaybı sayısının ne kadar olabileceği konusu”

Cenap Yetim (Bilişim Sektörü); “Yüreğimiz Deprem konusunu konuşmaya bile dayanamıyor. Birde bunu yaşayan insanları düşününce inanılmaz bir dram içimizi kaplıyor. Fakat ne yazık ki bu bizim ülkemizin bir gerçeği. Bununla yaşamak zorundayız. Sadece en büyük merak konumuz ise ilimizde depreme olası bir büyük depreme karşı ne gibi önlemler alındığı. Bizlerde Elazığlı kardeşlerimiz ile aynı dramı yaşamak istemiyorsak şimdiden önlemler almamız gerekli”

Ahmet Hüsrev Ertürk (Radyo Programcısı); “Dünyada deprem konusunda riskli bölgelerde yer alan ülkeler belli. Bunlarda biriside ülkemiz. Japonya, deprem bölgesinde olduğunu bilen ve bu konuda en gelişmiş tedbirleri alabilen örnek ülke. Olası şiddetli depremlerden en az hasarla ve en az can kaybıyla depremi atlatmasını bilen bir ülke. Fakat ülkemiz için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Tek yaptığımız şey dua etmek. Fakat önlem almayı beceremiyoruz. Önce önlem almalıyız sonra dua etmeliyiz. Bizler ne kadar tedbir aldığımızı istiyoruz”

Mustafa Yılmaz (İletişim Sektörü); “Ben en çok izlediğim görüntülerde enkaz altında kalan küçük çocukları görünce üzüldüm. Gözlerimden yaşlar geldi desem yalan olmaz. Bir an için kendimi onların yakınları yerine koydum ve dayanılmaz bir hal kapladı içimi. Şimdi ise düşündüğüm tek şey özellikle ilimizde ne kadar ve nasıl önlem alındığı konusu. Neler yapıldı veya neler yapılacak işte bunlar merakımızın en büyük bölümünü oluşturmakta” şeklinde sorularla dolu yorumlarda bulundular.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP