DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 4619521,04%
Adıyaman
21°

HAFİF YAĞMUR

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İlmik İlmik Kilim Sanatını Yaşatıyorlar

İlmik İlmik Kilim Sanatını Yaşatıyorlar

ABONE OL
28 Haziran 2017 23:48
İlmik İlmik Kilim Sanatını Yaşatıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman’da “Yöresel Kilim” projesi kapsamında kadınlar, Anadolu motiflerini kilimlere işleyerek geleneksel kilim sanatını yaşatıyor.

Hem Meslek Sahibi Oldular Hemde Sanatkar 3

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi tarafından İŞKUR aracılığıyla açılan kilim kursu kadınların ilgisini gördü. Yöresel kilimler kadınların ellerinde hayat bulurken, kadınlar kilim kursu sayesinde meslek sahibi oluyor.

Halk Eğitim Merkezi atölyesinde kurs gören 20 kadın, yöresel kilimleri ilmik ilmik dokuyor. Kilim kursu ile günlük İŞKUR’dan ücret alan kadınlar aile bütçesine de katkı da bulunuyor.

– KADINLARI MESLEK SAHİBİ YAPIYORUZ

Anadolu motifleri işlenerek yöresel kilimlerin yapıldığını ifade eden Halk Eğitim Merkezi usta öğretici Desinatör Münevver Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz tatili nedeniyle kursların daha çok ilgi gördüğünü ve kurslar sayesinde insanları meslek sahibi yaptıklarını vurguladı.

– AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYORLAR

Meslek sahibi olan kursiyerlerin aile bütçesine katkı sağladığına dikkat çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Yöresel kilim yapıyoruz. Öğrencilere eğitim veriyoruz aile bütçesine katkıları olsun diye. Bir meslek sahibi oluyorlar. Ürünlerimizi Halk Eğitim Merkezine veriyoruz. Kilimlerimizi tarihi motifler ile yapıyoruz. Bu motiflerimizden bazıları eli belinde, suyolu, yıldız, nazarlık gibi motifleri kilimlere işliyoruz. Bir kilimi yaklaşık bir ayda yapıyoruz”

– 60 KADIN İŞ SAHİBİ OLDU

Atölyenin 3 senedir hizmet verdiğini ve bir çok insanın atölye sayesinde şimdilerde ekmek parasını kazandığını anlatan Çelik, “Halı, kilim kurslarımıza vatandaşlar ilgi gösteriyor. Yaz tatili olması nedeniyle ilgi çok güzel. Yöresel kilim ikinci senesine girdi. Şimdiye kadar 60 öğrenciye ben kurs verdim. Bu kurslar sayesinde 60 öğrenci iş sahibi oldu.”ifadelerini kullandı.

– MESLEK SAHİBİ OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ

Kursiyerlerden Seher Küçükaslan ise kilim kursu sayesinde ev ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

Kurs öncesinde çalışmadığını ama şimdi meslek sahibi olduğu için mutlu olduğunu belirten Küçükaslan, “Biz buraya İŞKUR aracılığıyla geldik 140 kursiyer içinden kura ile seçildik. Halk Eğitimin bize sunmuş olduğu bu imkan sayesinde kilimlerimizi yapıyoruz. Kursa yaklaşık 3 aydır geliyorum. Kurs 7 ay boyunca devam edecek. Temennimiz o ki bir yıl boyunca uzatılsın çünkü biz işimizden memnunuz. Bizler maddi ve eğitim açıdan faydalanıyoruz. Bu kurslar ile aile bütçesine katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP