DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 385170-0,91%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İnci, Türkiye’nin Dünya Bilimine Katkısını Anlattı

İnci, Türkiye’nin Dünya Bilimine Katkısını Anlattı

ABONE OL
3 Mayıs 2008 16:08
İnci, Türkiye’nin Dünya Bilimine Katkısını Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

univerkonfffTrakya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Adıyaman’da Türkiye’nin dünya bilimine katkısını anlattı.

Vehbi Koç Vakfı Konferans Salonundaki ‘ Türkiye’nin Dünya Bilime Katkısı’ konulu konferansa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 Konferansa konuşmacı olarak katılan Trakya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, etiğin ve bilimin ayrılmaz bir bütün oluğunu söyledi. İnci, “Ülkelerin, bilimsel durumların ve dünya sıralamalarında yerini belirleyen bir çeşit yöntemleri vardır. Bilimsel araştırmalar ve sonuçları bilimsel yayına dönüşmediği sürece asla tamamlanmış olmaz. “ dedi.

 Bir kurum yada bir ülkenin gelişmişliğinin bibliyometrik göstergeler, bilim ve teknoloji politikalarını da esas alır diyen İnci,” Araştırmaların yayınladığı dergiler, dergi editörleri, dergi yayın kurulu ve danışmanların bilimsel kimliği ve performansı derginin kalitesini, etki değerlerini belirleyen temel unsurlardır. Basit, sıradan laboratuar sonuçları, ikinci düzey yayına devam etmek, ayakta kalmak için yayın bekleyen dergilere göndererek ve burada yayınlanması sonucu bu yayınlar ile bilime katkı sağlamaz. Yayın olsun, dosya dolsun, anlayışı ile yayın olmaz. 1980’lerde makale yoktu, her yazı yayınlanıyordu. Zamanında çıkmıyordu. 2001’ler de ise doçentlik sınav yönetmenliği ve yayın tanımı, ulusal dergi kalitesi yeniden düştü. Ulusal dergilere makale gelmiyor. Uluslar arası dergilerde reddedilenler geliyor. Kaliteyi koruyacak yayın beklerken yayın sayısı düşmektedir. Atama ve yükseltmelerde hiç kredi verilmiyor. “ şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Trakya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci’ye çiçek takdim etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP