DOLAR 18,1301 0.05%
EURO 18,0542 -0.16%
ALTIN 1.016,60-0,12
BITCOIN 3881750,17%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

İnsan hakları toplantısında ‘neden başvuru yapılmadığı’ konusu tartışıldı

ABONE OL
13 Şubat 2006 20:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(CİHAN)Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde yapılan İnsan Hakları Kurulu Toplantısı’nda vatandaşların “neden başvuru yapmadığı” konusu tartışıldı. Kaymakam Sefer Yılmaz’ın başkanlığında yapılan toplantıya Gölbaşı MYO öğretim üyesi Mehmet Akça, AK Parti il meclis üyesi İsmail Kuşoğlu, Cem Vakfı Başkanı Niyazi Arslan, CHP İlçe Başkanı Hacıali Ağca, avukat Songül Varki, doktor Cuma Karaca, esnaf Mahmut İşler, muhtar Mehmet Boynueğri ve Güvenal Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpay katıldı.

Kaymakamlık binasında yapılan toplantıda konuşan Sefer Yılmaz, insan hakları ihlali başvurusunun niçin yapılmadığını görüşmek için bir araya geldiklerini söyledi. Kaymakam Yılmaz, başvuru olmamasını merak ettiklerini, sosyal ve siyasal konularda toplumda rehavet olduğunu belirterek, toplumun kendi hakkını nasıl arayacağını bilmediğini belirterek, bu konuda toplumu bilinçlendirme adına insan hakları derneği üyelerine büyük iş düştüğünü söyledi.

İsmail Kuşoğlu ve Niyazi Arslan ise, toplantıda fakir ailelerin, çocuk parası ve yeşil kartda yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Kaymakam Sefer Yılmaz, Gölbaşında kayıtlı 2003 çocuğa, 800 milyar lira yardım yapıldığını ayrıca yeşil kart almak isteyenlerin hakkında ekonomik durumları ile ilgili emniyetin hazırlamış olduğu dosyaya göre çalışmalara devam ettiklerini belirterek, bazı vatandaşların görünürde fakir ama banka hesaplarında 80 bin Euro tespit ettiklerini dolayısı ile bu ve buna benzer durumlarla karşılaştıklarından dolayı yeşil kart dosyalarını iptal ettiklerini belirtti.

Yılmaz, ailede fert başına geliri 127 YTL’nin altında olan herkese yeşil kart verdiklerini söyledi. Kaymakam Yılmaz, “Bu kış ilçemizde 5 bin haneye kömür ve yaklaşık olarak 1,5 trilyon lira yardım yaptık. Kimse Yok mu ve Deniz Feneri gibi sivil toplum örgütleri kurarak devletin yükünü hafifletmiş oluruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP