DOLAR 17,8873 -0.08%
EURO 18,3200 0.07%
ALTIN 1.029,54-0,37
BITCOIN 409270-4,45%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İşaretleme Olayı Zanlıları Cezalandırıldı

İşaretleme Olayı Zanlıları Cezalandırıldı

ABONE OL
29 Ekim 2013 09:16
İşaretleme Olayı Zanlıları Cezalandırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mahkeme (11)Yakın bir tarihte Adıyaman’da bazı sivil toplum örgülerine, siyasi partilere ve işyerlerine üç hilal işretiyle, tehdit içerikli yazılar yazanlar yargı önünde cezaya çarptırıldılar.

Haziran ayında Adıyaman’da bazı sivil toplum örgülerine, siyasi partilere ve işyerlerine üç hilal işretiyle, tehdit içerikli yazılar yazanlar yargı önünde cezaya çarptırıldılar. “Bu çocukların yaptığı olayların birkaç yıl önce yaşanan olaylardan bağlantısız olduğuna inanmıyoruz” diyen davacıların Avukatı Veysel Ocak, “Bu olayların Adıyaman’daki toplumsal uyum ve uzlaşıyı hedef aldığını düşünmekteyiz” dedi.
Yaşanan olayın tüm boyutlarını ve yargının vermiş olduğu kararı gazetemize değerlendiren davacıların Avukatı Veysel Ocak, “Adıyaman gibi bir kentte insanların istemediği olayların yaşanmış olması üzüntü verici bir olay. Yaklaşık 4 ay önce Adıyaman’da çeşitli sivil toplum örgütlerinin, bazı siyasi partilerin ve işyerlerinin kapılarına parti amblemleri çizilmiş ve yazılar yazılmıştı. Bu olaylarla ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte siyasi parti temsilcileri, emniyet birimlerine başvuru da bulunmuş ve böylelikle soruşturma başlatılmıştı. Ve bu soruşturma kapsamında 18 yaşından küçük olan 2 kişi ile 18 yaşından büyük olan 1 kişi hakkında dava açılmıştı. Yerel mahkemenin kararıyla bu dava 23 Ekim itibariyle sonuçlandı.  Yaşanan olayla ilgili olarak yerel mahkeme 18 yaşından küçük olan çocuklar için 1 yıl 1 ay 10 gün hapis, 18 yaşından büyük olan şahıs hakkında 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezaları verirken, toplum içerisinde korku amacıyla tehdit yaratıldığına karar verdi. Bize göre bu olay Adıyaman’da farklı siyasi anlayışlara sahip olan insanların öteden beri var olan ilişkilerini bozmak amacıyla yapılmış olan bir eylemdir. Son 2 yıl içerisinde Adıyaman’da toplumsal ve siyasal uyumu ve uzlaşıyı bozmak için çeşitli olaylar yaşanmıştı. Bu olaylar Karapınar Mahallesinde yaşayan vatandaşların evlerinin işaretlenmesi, BDP il binasının saldırıya uğraması gibi olaylardır. Bu çocukların yaptığı olayların birkaç yıl önce yaşanan olaylardan bağlantısız olduğuna inanmıyoruz. Bu olayların Adıyaman’daki toplumsal uyum ve uzlaşıyı hedef aldığını düşünmekteyiz. Ancak bu olayların gerçek failleri halen tespit edilmedi. Bu nedenle süreklilik arz eden bu tarz olayların devam edebileceğini, buna benzer bir takım olayların yaşanabileceği kaygısı içerisindeyiz. Fakat Adıyaman’da yaşayan insanlar sağduyulu bir yapıya sahipler ve bu tür provokasyonlara prim vermiyorlar. Bu nedenle bundan sonra da gelişebilecek olan olaylara prim vermeyecekler” şeklinde konuştu.
“İşaretlenme olayının tesadüf olduğunu düşünmüyoruz”
“Yaşanan olayın arkasında olanlar ortaya çıkmamış olsalar bile bu olayı somut olarak işleyenlerin hakkında dava açılıp, eylemlerinden dolayı cezalandırılmış olmaları olumlu bir gelişmedir” diyerek sözlerine devam eden Av. Veysel Ocak, şunları kaydetti; “Şahıslara verilmiş olan ceza kararlar uygulamaya tabii tutuldu. Bu şahıslar için 3 ila 5 yıl arasında denetim süreleri ele alındı. Bu kişiler belirlenen süre içerisinde suç işlemedikleri zaman almış oldukları cezadan dolayı cezaevine girmeyecekler. Tabii ki, cezaların hukuki süreci bitmiş değil. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar taraflara tebliğ edildikten sonra temyiz süresi başlayacak. Bu kararların temyiziyle ilgili olarak olayın mağdurları ile suçlarından dolayı ceza almış olanlar bu konuyla ilgili olarak Yargıtay’a başvuruda bulabilecekler. Dava açarken, bu çocukların ceza almasını sağlamak gibi bir amacımız yoktu. Geçmiş yıllarda yaşan olaylardan yola çıkarak, devletin ve emniyet güçlerinin bu konuyla ilgili olarak daha derin bir araştırma yapması gerekirdi. Bu çocukları yönlendiren, suçu işlemeye teşvik eden kişilerin tespit edilerek,  yargı önüne çıkarılmasını bekledik. Ancak böyle bir olay gerçekleşmedi. Bu olayın mağduru olan sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve bazı işyerleri bir birinden kopuk olan yerler. Dolaysıyla işaretlenme olayının tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Bu olay önceden planlanmış, bir proje dahilinde gerçekleşmiş olan bir eylemdir.  Bundan ötürü yetkililerin bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz.”
Davacılar arasında yer alan Eğitim Sen Şube Adıyaman Şube Başkanı Hediye Kılınç ise mahkemenin kararını şöyle değerlendirdi; “Kamuoyunun yakından bildiği ve takipçisi olduğu, 2 Mart 2013 tarihinde KESK binasına, Kürdi Der,  İHD, BDP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve çeşitli iş yerleri ırkçı sembollerle işaretlenip, tehdit mesajları yazılmıştı. İşaretlenmenin akabinde, işaretlemeleri yapanların tespit edilmesiyle 3 şahıs gözaltına alınmış ve tutuksuz yargılanma koşulu ile serbest bırakılmıştı. 24 Ekim 2013 tarihinde bu davanın karar duruşması gerçekleşti. Verilen kararda yaşı 18 yaşından küçük olan A.E. ve F.T.Ü.  1 yıl 1 ay 10 gün hapis, 18 yaşından büyük olan Osman Bozkurt isimli şahıs ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması ise sonraya bırakıldı. Ancak verilen karar bizleri tatmin etmedi. Özellikle suçun salt 3 şahısa yüklenmiş olması, arkasındaki örgüt bağlantılarının araştırılmaması bizim açımızdan kabul edilemez bir durum. Duruşma sürecinde gördük ki, olay 3 şahsın kendi başlarına yaptıkları bir saldırı değil. Duruşma süresince bazı oluşumların içinde yer alan şahıslar 3 şahsa sahip çıktılar. Bizim davadaki temel amacımız, demokratik kurumlara yönelik saldırıları planlayanların azmettirenlerin ve zihniyetlerinin yargılanıp mahkum edilmesiydi. Mahkeme bu talebimizi araştırıp sonuçlandırmadı. Bizim açımızdan bu dava bitmemiştir. Bu olayın arkasındaki odaklar ve güçler açığa çıkarılana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu işi yaptıranlar iyi bilmelidirler ki, bizler o “malum-karanlık güçleri” iyi tanıyoruz. Onların katliamlarını, iyi biliyoruz. Ama onlar da iyi bilirler ki, bizleri savunduğumuz değerlerden hiçbir tehdit bugüne kadar vazgeçiremedi, bundan sonra da vazgeçiremeyecek.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP