DOLAR 17,9658 0.26%
EURO 18,2716 0.1%
ALTIN 1.018,43-0,33
BITCOIN 420545-1,75%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Işık;“Saadet IMF’nin Kalesini Yıkmıştır”

Işık;“Saadet IMF’nin Kalesini Yıkmıştır”

ABONE OL
13 Mart 2010 11:41
Işık;“Saadet IMF’nin Kalesini Yıkmıştır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

saadetSaadet Partisi İl Tanıtma Başkanı Av. Ahmet Işık, Hükümet’in IMF ile müzakereleri bitirmesine ilişkin yaptığımız açıklamada, yeni bir anlaşmanın olmayışını sevindirici bir haber olarak yorumladıklarını dile getirerek, “Yeni bir anlaşma yapılmamış olmasını fevkalade ciddi şekilde önemsediğimizi söylüyoruz. Bunun siyaseten özeti şudur. Saadet Partisi şimdilik IMF kalesini yıkmıştır” dedi.

Saadet Partisi İl Tanıtma Başkanı Işık, parti il merkezinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin IMF ile olan ilişkilerinde gelinen noktada Saadet Partisi’nin kararlı, tutarlı, sürekli olarak yol gösterici siyasetinin önemli payı olduğunu dile getirerek, “Biz yaklaşık bir buçuk yıldır her vesilesiyle ‘Aman ha, sakın ha! IMF ile yeni bir anlaşma imzalamayın’ uyarısını tekrarladık.  Türkiye’de tezgâhın dağılmasında, halkın yoksullaşmasında 2000 yılından itibaren uygulanan IMF protokolün rolü olduğunu hep ifade ettik. Son olarak bu çerçevede geçtiğimiz günlerde ASKON’ UN Genel Kurulu’nda Genel Başkanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş öncülüğünde Başbakan ile kürsüden de olsa konuları karşılıklı müzakere etme fırsatı bulduk. Uyarılarımızda ‘Önünüzde bir IMF anlaşması duruyor. Sakın ha imzalamayın’ diye uyarılarda bulunduk. ‘Ucuz para bulursam tabii ki anlaşırım’ diyen Sayın Başbakan dün itibariyle IMF anlaşmalarını durdurduğunu ilan etti. Bunu olumlu ve sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Saadet Partisi olarak bu süreçte iki önemli noktanın altını sürekli çizdiklerini kaydeden Saadet İl Tanıtma Başkanı Işık;  “Bunlardan ilki Gelirler İdaresi’nin özerkleşmesidir. IMF zaten 2000 yılından beri yatırımları kontrol ediyor. Şimdi IMF aylardır ‘500 milyar dolar borcu olan bir ülkesiniz. Bu gelirleri sağa sola harcamayın. Bu gelirleri biz kontrol edeceğiz’ diye bir mekanizma kuruyor. Gelirler İdaresi’nin özerkleştirilmesi Duyun-u Umum iye’nin yani Osmanlıya diz çöktüren genel borçlar idaresinin post modern adıdır. Buna asla razı olmayacağımızı söylemiştik. Bu konudaki IMF taleplerine rıza göstermeyeceğini Başbakan da ifade etmiştir. Saadet Partisi’nin tekliflerine ve telkinlerine uygun bir cevap vermiştir. Başbakan’a teşekkür ederiz” diye konuştu. Bu anlamda ikinci konunun ise Belediye İktisadi Teşekkülleri’nin özelleştirilmesi olduğunu kaydeden Işık; “IMF heyetlerinin aylardır öne sürdüğü taleplerden biriside buydu. Bu taleplerinin karşılanamaz olduğunun ifade edilmesin de Saadet Partisi’nin bu yüksek sesle karşı çıkışının çok büyük payı olmuştur” dedi.

Saadet Partisi İl Tanıtma Başkanı Av. Ahmet Işık, şöyle konuştu; “Başbakan’ın dünkü konuşmasından görüyoruz ki IMF heyeti Türkiye üzerinde siyasi baskı kurma gayreti içinde olmuştur. Geldiğimiz noktada bizim aylardır söylediğimiz teşhislerimizin ne kadar doğru olduğu ortadadır. Yeni bir anlaşma yapılmamış olmasını fevkalade ciddi şekilde önemsediğimizi söylüyoruz. Bunun siyaseten özeti şudur. Saadet Partisi şimdilik IMF kalesini yıkmıştır. Ancak biz konunun takipçisiyiz. Bu konudaki görüşlerimizi sonuna kadar milletimiz adına takip edeceğiz. Babacan’ın ifade ettiği gibi şimdilik anlaşmadık ama mayısta müzakereleri başlatabiliriz şeklindeki tezleri de sonuna kadar takip edeceğiz. Türkiye’nin bundan sonra asla siyaseten baskı altına alınacağı bir ekonomik anlaşmanın içinde olmaması Türkiye’nin menfaatinedir” dedi.

Işık, Türkiye’nin ekonomi modelinin değiştirilmesi gerektiğini de söyleyerek, “Hükümet’ten beklentimiz uygulanan ekonomi programını bir an evvel terk etmesidir. Eğer terk edilmezse yarın IMF’nin yeni baskıları kaçınılmaz olacaktır. Bizim tavsiyemiz bu çok olumlu ve doğru bir adımı kalıcı bir sonuca dönüştürülmeleridir Türkiye, kendi ayakları üzerinde yükselen bir ekonomi programını tatbik etmelidir” diye konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP