DOLAR 18,1160 0.14%
EURO 18,2099 0.19%
ALTIN 1.015,98-0,01
BITCOIN 3882380,77%
Adıyaman
31°

PARÇALI BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Işık:

Işık:

ABONE OL
8 Mayıs 2007 20:00
Işık:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

acilgdda(CİHAN)-Adıyaman Valisi Halil Işık, acil gıda güvenliği projesi ile halk sağlığının korunması yanında, üretici firmaların da menfaatlerinin korunacağını ve haksız rekabetin önüne geçileceğini söyledi.

Tarım Kontrol Şube Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Vali Halil Işık, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Tarım İl Müdürü Cafer Kınanç ve Tarım Kontrol Şube Müdürü Sırrı Yılmaz katıldı.

Burada konuşan Vali Işık, acil gıda güvenliği projesinin halk sağlığını tehdit eden, piyasada tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenirliğini sağlamak, tüketilmesi muhtemel taklit, gıda ve her türlü bozulmuş gıdalarla ilgili denetim, kontrol, numune alma ve bu numunelerin uygun şartlarda laboratuara ulaştırılması gibi işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayarak, halk sağlığını korumak ve daha etkin bir hizmet sunmayı amaçladığını açıkladı.

Işık, Adıyaman’da il kontrol laboratuarı olmadığını ifade ederek, “Alınan gıda numunelerinin bakanlığımız yetkilileri tarafından yetkilendirilmiş çevre illerinde bulunan laboratuarlara ulaştırma zorunluluğu sonucu bu projeye gerek duyuldu. Bu gıda ambulansı ile ilimizde üretilen veya piyasaya sunulan, insan sağlığını tehdit edebilecek birçok gıda maddesinin uygun süre ve şartlarda, soğuk zincir kırılmadan laboratuarlara ulaştırılıp analize alınması sağlanmış olacaktır” dedi.

Tarım İl Müdürü Cafer Kınaç ise Adıyaman genelinde gıda ile ilgili 12 iş kolunda toplam bin 500 civarında işletmenin aktif olarak faaliyet gösterdiğini belirterek, “2006 yılında 2 bin 807 adet denetim yapıldı. Denetim sonucunda 40 işyerine idari para cezası uygulandı. 2 adet iş yeri kapatıldı. 106 adet numune alınarak analizi yaptırıldı. 73 iş yerine de gıda sicili ve üretim izni belgesi verildi” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP