DOLAR 18,1215 0.14%
EURO 18,2117 0.21%
ALTIN 1.016,300,02
BITCOIN 3880800,87%
Adıyaman
31°

PARÇALI BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Işık,

Işık,

ABONE OL
5 Mayıs 2007 00:43
Işık,
0

BEĞENDİM

ABONE OL

abkobii(CİHAN)- Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve GAP GİDEM işbirliği ile Avrupa Birliğinin (AB) KOBİ Destekleri semineri Adıyaman’da düzenlendi.

ATSO Toplantı Salonunda düzenlenen seminere, Adıyaman Valisi Halil Işık’ın yanı sıra, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdür Yardımcısı Reha Köksal ve GAP-GIDEM Proje Koordinatörü Meral Sayın ile birlikte az sayıda işletmeci katıldı.

Programda konuşan Vali Halil Işık, KOSGEB ve AB hibe programlarından daha fazla katkı almaları konusunda küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, bilgi ihtiyaçlarını karşılamak adına düzenlenen semineri önemsediklerini belirterek; “İlimiz genelinde 192 KOBİ işletmemiz var. Bunlardan 165 işletmenin KOSGEB veri tabanında yer alıyor. Bu nedenlede diğer işletmelerimizinde KOSGEB’e kayıt yaptırmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Işık, 2007-2013 yılları arasında 1 Milyar Euro’dan fazla hibe yardımlarının Türkiye’ye yapılacağını beliterek, “AB’nin bu yardımlarından KOBİ’lerimizin yararlanmalarından KOBİ’lermizin yararlanmaları önem arz etmektedir. Ancak yeterli bilgi donanımına sahip değiliz. AB tarafından KOBİ’lere hibe imkanlarından yararlanma usul ve esaslarının bu toplantıda dile getirilmesi bir kazanım olarak değerlendirmekteyim.” diye konuştu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdür Yardımcısı Reha Köksal ise yaptığı konuşmada bir bölgenin sanayisi kalkınmada topyekün kalkınmadan bahsetmenin mümkün olmadığını belirterek, “Özel sektör kalkınırsa ve yatırımlar artarsa ekonomik canlılık sağlanacak işsizlik ve benzeri sorunlar aşılabilecektir. Avrupa Birliği Katılım Sürecindeki Ülke olarak AB Fonlarından daha önemli miktarlarda faydalanmamız bölgemiz ve ülkemizin menfaatleri icabıdır.” dedi.

Köksal, bölgedeki mevcut ve potansiyel girişimcilere imalat sanayi işletmeleri öncelikli olarak, kuruluş aşamasındaki firmalar da dahil olmak üzere tüm işletmelerin yönetimsel, operasyonel ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi yönünde Adıyaman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da bulunan GAP GİDEM projesindeki görevlilerin kapı kapı dolaşarak danışmanlık eğitim ve bilgilendirme konularında hizmet ettiğini belirtti. Reha Köksal, proje kapsamında bölgedeki girişimcilere yürütmekte oldukları işlerin geliştirilmesi yada yenilerinin kurulmasına yönelik olarak daha önce Avrupa Birliğinin sağladığı 5,6 milyon Avroluk finansmana ek olarak sağlanan 2 milyon avroluk finansman yardımıyla Özellikle kümelenme boyutunda bölgede önemli mesafeler alındığını kaydetti.

Seminerde, daha sonra GAP-GİDEM Proje Koordinatörü Meral Sayın işletmecileri KOBİ’lerin Avrupa Birliği desteklerinden daha fazla faydalanmaları konusunda bilgilendirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP