DOLAR 17,9761 0.29%
EURO 18,3306 0.47%
ALTIN 1.029,770,68
BITCOIN 4326614,34%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İşletmeciler Yaptıkları Yatırımdan Dolayı Pişman Ediliyor!

İşletmeciler Yaptıkları Yatırımdan Dolayı Pişman Ediliyor!

ABONE OL
13 Şubat 2015 16:00
İşletmeciler Yaptıkları Yatırımdan Dolayı Pişman Ediliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun yıllardan bu yana Adıyaman’da turizm alanında işletmecilikle uğraşan işadamı Murtaza Yakaryılmaz, devletin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmak üzere yatırım yapınca içinde çıkmaz bir durumla karşılaştı.

Adıyaman’a kazandırmış olduğu bir otelden ötürü kredi başvurusunda bulanan işadamı Murtaza Yakaryılmaz, yasal prosedürler çerçevesinde yapmış olduğu başvurusunda 40 dereden su getirilmek istendiğini vurgulayarak, sesini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na duyurmak istedi.

Kredi desteğinden faydalanmak için yaptığı girişimler neticesinde hayal kırıklığına uğraşan işadamı Murtaza Yakaryılmaz, şu sözlerle sesini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na duyurmak istedi; “Hükümet, birçok alanda yatırımcılara destek vermek amacıyla “teşvik, hibe KDV indirimi gibi yardımlarda bulunuyoruz” diyerek, akıl almaz mavi boncuklar dağıtmakta. “Ufak, küçük ölçekli esnafımızın kaç tanesi acaba bu mavi boncukları aldı” diye sorgulanmalı. Bende bu hayali mavi bocukların peşine düştüm. İçinde bulunduğum durumun içler acısı nedenine gelince 18 yıllık seyahat acentesi sahibiyim. “Turizm Bakanlığı’ndan yatırım belgesi alırsan, turizm alanında yapacağın yatırımlarda teşvik kredisi alırsın” dediler. Bu ifadeden yola çıkarak, şehrimizin göbeğinde büyük bir bina kiraladım. Bu binayı otel yapmayı düştüm. Ankara yollarına prosedür, evrak, yeterlilik kriterlerini tamamlamak gibi sebeplerle 2 ay gidip, geldim. Bir yandan otelin tadilatına başlamalıydım. Çünkü oteli hizmete açabilmek için bir dünya kira ve masraf gitmekteydi. 5 ay boyunca Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine müsteşarlığı arasında pinpon topu gidip, geldim. 1 milyon 500 Bin TL’lik bir yatırımı Adıyaman’a yaptım. Bu yatırımı yaparken de, devletimizden sadece 400 bin TL faiz lobisi kredisi talep ettim. Bu krediyi almam için benden 4 bin TL alarak, belgeyi verdiklerinde, “Gidip bankadan kredi çekeceksin, faizi ile beraber taksitlerini ödeyeceksin, hayatta kalabilirsen ödemiş olduğun banka faizinin 0,5 oranını kalkınma bankası sana daha sonra ödeyecek” şeklinde konuştular. Bu ifadeden sonra bankaların şahsıma kredi vermeleri için Adıyaman’daki bin bir cefa ile yaklaşık 2 milyon TL harcadığım ve tamamlamış olduğum oteli ipotek olarak kabul dahi etmediler. 370 bin TL faizli bol kredi verebilmek için ev veya arsa gibi gayrimenkul istediler. Onu da verdim, bu defa belirtmedikleri bir bankadan yapılandırmamın var olduğunu, ama hiç bir bankadan böyle bir şeyin çıkmadığını, sistemsel bir sorunun olduğunun onay verilmediğini söylediler. Yetkililer bu uygulamalarla adeta beni anamdan doğduğuma pişman ettiler. Benim başka ipotek verecek malım olsa, ben neden kredi çekeyim ki! Orta ölçekli yatırımcıların önüne neden ölüm tuzakları kuruyorlar? İmkanı olan zengin ve büyük yatırımcılarımız hep bu teşviklerinizden faydalanacaktır. Bir araştırma yapıldığında acaba kaç garibanın bu teşviklerden yararlandığı ortaya çıkacaktır. Para karşılığında vermiş olduğunuz yatırım belgesini ve yatırım teşvik belgesini alın ihtiyacı olan zengin holding sahipleri kullansınlar. Bizler ise kalan tırnağımızla başımızı kaşımaya devam ederiz.”

Yatırım

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP