DOLAR 18,0867 0%
EURO 18,2555 -0.17%
ALTIN 1.019,00-0,22
BITCOIN 412524-2,07%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İsrail’e Tepki Meydana Taştı

İsrail’e Tepki Meydana Taştı

ABONE OL
2 Ocak 2009 22:39
İsrail’e Tepki Meydana Taştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Yılmaz Çoban
israiltepkiİsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok ilde protesto edildi. Adıyaman Sümer Meydanında toplanan binlerce kişi, ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarına tepki artarak sürüyor. Sümer Meydanı’nda toplanan yaklaşık binlerce kişi saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılıp, İsrail bayrakları yaktı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da katıldığı gösteride sık sık İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atıldı.

Cuma Namazı sonrası Filistinli şehitler için Ulu Camide kılınan gıyabi cenaze namazı sonrası binlerce kişi sokaklara döküldü. Binlerce kişinin katıldığı gıyabi cenaze namazı esnasında caminin avlusuna sığmayan vatandaşlar, sokaklarda saf tuttu. Uzun süre trafik kilitlendi.

Adıyaman’daki 27 sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenen protesto gösterilerine Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti İl Başkanı Lütfullah Ayhan, Memur-Sen Adıyaman Şube Başkanı Gaffari İzci ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından binlerce kişi, İsrail’e öfkelerini sokaklara taşıdı. Yolları kapatan “Kahrolsun İsrail”, “Hamas’a Selam” gibi sloganlar atan Adıyamanlılar kol kola girerek tekbirler getirdiler. Sık sık sloganlar atan Adıyamanlılar, 9 Eylül Caddesi, Harıkcı Caddesi ve Atatürk Caddeleri’ni takiben Demokrasi Parkı’na ilerledi.

 

Polis ekipleri kalabalığın kurallara uymadığını belirterek sık sık uyarıda bulundu. Binlerce kişi tekbirler ve sloganlar eşliğinde ilerledi. Polis ekipleri kalabalığı durdurmak için defalarca girişimde bulundu fakat başarılı olamadı.

Belediye Başkanı Ezilme Tehlikesi Geçirdi

Polisin, gruba sık sık müdahale etmesinden Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’da nasibini aldı. Başkan Büyükaslan, polisin müdahalesi esnasında ezilme tehlikesi geçirdi. Polisin vatandaşlara müdahalesi, tepkiye de yol açtı.

Kalabalık grup, Demokrasi Parkı önünde toplandı. Burada, basın açıklamasını okuyan Adıyaman İnsani Yardım Vakfı Derneği Başkanı Abdurrahman Gürbüzcan, dünyanın tarihin en vahşi soykırım girişimlerinden birine sahne olduğunu söyleyerek, “Irkçı, emperyalistlerin başını çektiği İsrail, bütün dünyanın gözleri önünde bir soykırım gerçekleştiriyor. Siyonistler, insan haklarını karakterine uygun bir şekilde ihlal etmeye devam ediyor. Zalim işgal güçleri, tasallutlarıyla çocuklara, kadınlara varana kadar herkese, her türlü saldırıda bulunmayı sürdürüyor. Ateşkes zamanında ambargo ile Gazze halkını ölüme mahkûm eden İsrail, ateşkesten sonra da füzelerle Gazze halkını yok etmeye çalışıyor. Siyonist devlet İsrail, bütün dünyanın gözleri önünde Filistin’de insanlık dışı bir saldırı daha düzenledi.”dedi.

Kalabalık hep bir ağızdan yaşananların sona ermesi için dua etti. Polis ekipleri protesto gösterilerinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Konuşmanın ardından İsrail ve ABD Bayrakları yakılmak istendi. Bayraklar açıldığında kalabalık İsrail ve ABD Bayrakları’na tükürme yarışına girdi. Bir taraftan kalabalık bayraklara tükürürken, bir gösterici ise elindeki ayakkabı ile bayrakları dövmeye başladı. Üzerini kolonya dökülen bayraklar alev aldıktan sonra kalabalık tarafından çiğnendi.

Protesto gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi.

 

 

BESNİ’DE, HAYATINI KAYBEDEN FİLİSTİNLİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

 

 

 

Adıyaman’ın Besni ilçesinde İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

AK Parti Besni Gençlik Kolları tarafından organize edilen giyabi cenaze namazına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Hacı Reşit Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra tekbir getirildi.

 

AK Parti Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamada, “Katil ve zalim İsrail’in bebek, çocuk ve kadın ayırt etmeden yaptığı katliam ve vahşeti lanetlemek için kalbinde iman ve merhamet olan herkesi İsrail’i lanetlemeye, mazlum ve çaresiz Filistinli kardeşlerimize dualarla yardımcı olmaya çağırıyoruz.” denildi. Basın açıklamasından sonra İsrail bayrağı yakıldı. Bayrağın yakılmasıyla düzenlenen toplantı sona erdi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP