DOLAR 18,0793 -0.01%
EURO 18,2720 -0.09%
ALTIN 1.020,61-0,08
BITCOIN 412454-2,09%
Adıyaman
36°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İşsizlere İş Kapısı Açılıyor

İşsizlere İş Kapısı Açılıyor

ABONE OL
21 Ocak 2009 20:41
İşsizlere İş Kapısı Açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: F. Rüştü Bereket
iszilereyolDoğrudan Satış derneği, PDA Danışmanlık şirketi ve Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin ortaklaşa düzenlediği “Yeni Cağın Girişimciliği: Doğrudan Satışla Kendi İşinizin Patronu Olun” konulu seminer verildi. Semineri, Mimarlar Odası  ve Avukat Mustafa Güzel desteklediler.

Hemşerimiz Abdulkadir Özbek tarafından “Yeni Cağın Girişimciliği: Doğrudan Satışla Kendi İşinizin Patronu Olun” konulu seminere Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Salman, Sanayi il müdürü Sait Uluçay, SGK müdürü Kasım Tekin, İş-Kur Müdürü Ramazan Tatar,Ak parti Kadın kolları Başkanı Zeliha Akbaş, Adıyaman İş Kadınları Derneği Başkanı Hayriye Ersoy ve vatandaşlar katıldı.

 Seminerin İlk bölümde Eğitimci, Yazar Melih Arat, Girişimcilik Nedir, Girişimcilik Örnekleri, Girişimcilik Modelleri, Girişimcilik Modeli Olarak Doğrudan Satış Nedir, Doğrudan Satış Sisteminin Avantajları başlıkları altında bilgiler aktardı.

 Ardından PDA Danışmanlık Genel Koordinatörü olarak, Hemşerimiz Abdulkadir Özbek tarafından hafıza teknikleri ile ilgili, İsimleri hatırlamak neden önemlidir, Hafıza tekniklerinin mantığı nedir, İsimleri yüzleri nasıl kolaylıkla hatırlarız baslıkları altında bilgiler aktarıldı.

Ardından PDA Danışmanlık Genel Koordinatörü Hemşerimiz Abdulkadir Özbek ayrıca, Beyin, Öğrenmek, Öğrenimi kalıcı kılmak,iki beyin hücresi arasındaki aralık ve bağlantıları,öğrenme şekilleri,beyinin sarf ettiği efor,öğrenmede daha sağlam yol elde etmek,birkaç defa yapılan işlemlerin öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilgilerinin yanı sıra öğrenmede odaklanmanın,benzetme yapmanın ve tekrar etmenin öğrenmeyi daha da kolaylaştırdığını belirtti.

PDA Danışmanlık Genel Koordinatörü olarak, Hemşerimiz Abdulkadir Özbek “Projeyi ülke çapında başlatan kişi de Yozgat Milletvekilimiz Sayın Osman Coşkun’dur. Onun girişimleriyle bu seminerler ücretsiz olarak halka ulaşıyor. İşsizliğin arttığı şu dönemde en azından insanlara düşük maliyetlerle is kurma konusunda bilgiler veriliyor. İlki Yozgat’ta gerçeklesen bu seminer benim Adıyaman Kâhta ‘li olmam sebebiyle Adıyaman’a tasındı. Bundan sonra da Elazığ ve Zonguldak’ta olacak, seminerlerin halka ulaşmasında ve desteklenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programda anlatılan konular şöyle;

Doğrudan Satış Nedir?

Doğrudan Satış, bir satıcının anlatması ve/veya göstererek tanıtması aracılığıyla bir tüketim malının veya hizmetinin tüketiciye evinde, bir tanıdığının evinde, işyerinde veya dükkân olmayan bir başka yerde direkt olarak pazarlanmasıdır. Birçok ülkede “Doğrudan Satış” yerine “Evde Satış” deyimi kullanılmaktadır. Türkiye’ de Doğrudan Satış Sektörü 650.000 kişiye iş imkânı sunmaktadır.

Doğrudan Satış şirketleri genel olarak 2 şekilde çalışır.

Kişiden kişiye: Çoğunlukla önceden ayarlanan bir gün ve saatte satıcı, tüketiciye ve ailesine bir tanıtım yapar.

Grup: Bir müşteri ev sahibi olarak arkadaşlarını bir araya toplar ve satıcı bu kişilere tanıtım yapar.

Birçok batılı ülkede bu şekilde mağaza dışında gerçekleşen satışlarda müşterinin yasal olarak 7 günlük bir “vazgeçme süresi” vardır. Bu süre zarfında bir kez daha düşünüp malın kalitesini ve fiyatını karşılaştırma fırsatına sahip olur.

Bu gerçek, doğrudan satışı tüketici için güvenilir satın alma yöntemi yapmaktadır.

Ayrıca “vazgeçme” süresini yasaların öngördüğünden daha uzun tutarak üyeleri kısıtlayan ahlaki ilkeler yerleştirerek ve tüketici dernekleriyle sürekli iletişim kurarak da Doğrudan Satış Sektörü tüketiciyi korumaktadır.

Doğrudan Satış, ev aletleri ve ev teknolojisi ürünleri, kişisel bakım ve güzellik malzemesi, zinde yaşam ve beslenme destek ürünleri ve mutfak gereçleri gibi birçok malın satışında başarılı olmaktadır.

Doğrudan Satış bir yandan satıcıya kendi kendilerinin patronu olup çalışma saatlerini kendi düzenledikleri ve ek gelir sağladıkları bir iş imkânı sağlarken, tüketiciye de kaliteli, değerli, pratik ve kişisel hizmet sunarak geniş seçim yapma hizmeti vermektedir. Bu nedenlerle Doğrudan Satış daima tercih edilen bir pazarlama ve satın alma yöntemi olarak hızla büyümektedir.

Doğrudan Satış tüm dünyada milyonlarca tüketici için pratik bir satın alma yöntemi olarak kendini kanıtlamış bulunmaktadır. Bir yandan tüketiciye kaliteli ve çok çeşitli ürünler sunarken, diğer yandan da cinsiyet, ırk, dinsel tercih, eğitim düzeyi veya deneyim gibi ayrımlar yapmadan her kesimden insana bir gelir olanağı sağlamaktadır.

Doğrudan Satış Temsilcilerinin büyük çoğunluğu bu sektöre geçici olacağını düşünerek adım atsalar da bir süre sonra kendilerine uygun bir iş olduğuna karar verip Doğrudan Satış sektöründe kalarak tam zamanlı işlerini kurmaktadırlar.

Doğrudan Satışı analiz etmek amacıyla yapılmış olan özel bir araştırmada, kişilerin bu yöntemi tercih etmelerinin beş ana nedeni şöyle belirlenmiştir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP