DOLAR 17,9682 0.52%
EURO 18,5862 0.89%
ALTIN 1.034,570,47
BITCOIN 4410556,17%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kahtalı İşadamları teşvik yasasının uzatılmasını istedi

Kahtalı İşadamları teşvik yasasının uzatılmasını istedi

ABONE OL
23 Aralık 2012 16:28
Kahtalı İşadamları teşvik yasasının uzatılmasını istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KADSERKahta Sanayici ve Genç İşadamları Derneği yaptığı basın açıklamasında, teşvik yasasının mevcut haliyle devam etmesini istedi.

Dernek binasında gerçekleştirilen toplantıda Kahta Sanayici ve Genç İşadamları Derneği yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Hamdi Aslan,  mevcut yasanın bölge ekonomisi için önemi üzerinde durarak, 5084 sayılı teşvik yasasının sona ermesiyle bölgemizde zaten var olan işsizlik sorunlarının daha da artacağını söyledi.
Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “5084 sayılı yasa ile belirlenmiş illerde yatırımları ve istihdamı arttırmak için müteşebbislere yatırım giderlerini azaltıcı ve karlılığı arttırıcı teşvikler sağlamıştır. Yasanın 2009 yılında uzatılarak tekrar yürürlüğe girmesi ve üç destekten 2’sinin kesilmesine rağmen teşvik nihai hedefine yani, geri kalmışlığı tümüyle yok etmemesine rağmen ortaya çıkan tablodaki rakamlara bakılacak olursa ciddi bir işveren ve işgücünü ilgilendirmektedir. Yasanın sağladığı SSK prim indirimleri sayesinde, mevcut işletme ve firmalardaki sigortalı çalışanların sayısı arttı. Bugün  birçok kişi, bu yasa sayesinde sigortalı olarak çalışıyor. Yürürlük süresi yıl sonunda tamamlanacak olan yasanın devam etmesi sağlanmazsa, SSK primlerindeki indirim ortadan kalkacak ve bölgemizdeki işverenler çok büyük bir maliyet yüküyle karşı karşıya kalacaklardır. Bu durumda, doğal olarak her bir işveren çeşitli tedbirlere başvuracak, bu tedbirlerin başında da işçi çıkarımı gelecektir.
Yeni teşvik yasası, küçük ölçekli yani 10 ve üzeri işçi taşıyan işletmelere eski teşvik yasasının sağladığı imkanları vermemektedir. Yeni teşvik kapsamında Adıyaman 6. bölge kapsamına alındı. Bu teşvikler oturuncaya kadar, 5084 sayılı yasanın uzatılmasının bölge ekonomimizi daha da canlandıracağını düşünüyoruz. Yeni verilen teşvik genelde büyük yatırımcıya yönelik olduğundan, bunun yanında maalesef bölgemizle ilgili zihinlerde oluşmuş olumsuz algıdan dolayı dışarıdan beklediğimiz seviyede yatırımcı hala göremedik. Burada yatırımı çoğunlukla yine şu anda yatırımı devam etmekte olan işadamlarımızla yürüteceğimizden, önümüzdeki kritik 3-5 yıl içerisinde mevcut yatırımcıları sabit kılacak 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılmasıyla her ne kadar devlete maliyeti olsa da uzun vadede bölgeyle beraber ülke de kazanacaktır.
Tüm dünyada kendini gösteren ekonomik krizin yansımalarının devam ettiği bu günlerde bölgeler arası kalkınmışlık farklılıkları, işsizlik, göç ve diğer sosyal sorunlar açısından son derece önemli olduğunu düşündüğümüz 5084 sayılı teşvik uygulamasının yatırım maliyetlerinin yüksek olduğu ve metropol kentlere göre rekabet gücümüzün zayıf olduğu bölgemizde yatırımcılar için güçlü bir moral kaynağı olması ve istihdamın önündeki sıkıntıların önemli ölçüde aşılmasına katkıda bulunması sebebi ile KAGİAD olarak yasanın  mevcut hali ile en az 2 yıl daha uzatılmasının kaçınılmaz bir gerçek olduğu düşüncesindeyiz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP