DOLAR 17,9563 0.08%
EURO 18,5256 -0.12%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 428836-1,51%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karadağ:“İnşaatta Kalite, Yapı Denetimle Birlikte Geldi”

Karadağ:“İnşaatta Kalite, Yapı Denetimle Birlikte Geldi”

ABONE OL
4 Temmuz 2012 11:05
Karadağ:“İnşaatta Kalite, Yapı Denetimle Birlikte Geldi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

nsaatYapı denetim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte Adıyaman’da inşaat sektörünün durduğunu söyleyen inşaat mühendislerine ateş püsküren İnşaat Yüksek Mühendisi Hacı Yavuz Karadağ, “Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası’nın yetkilileri yetkileri ellerinden alınınca ses yükseltmeye başlattılar” dedi.

Yakın bir tarihte sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yapı denetim sistemin hayata geçmesiyle birlikte ilimizde inşaat sektörünün duraksadığı gibi yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savunan İnşaat Yüksek Mühendisi Hacı Yavuz Karadağ, “Öyle türkü söyleniyor gibi söz söylenmez. Adıyaman’da inşaatların durmasının sebebi yapı denetim firmaları değil, arsa sahiplerinin rantçı olmasıdır” diye konuştu.
İnşaat mühendislerinin yapı denetim sisteminin hayata geçmesinden sonra iş yapabilme fonksiyonlarının azaldığına dikkat çeken İnşaat Yüksek Mühendisi Hacı Yavuz Karadağ, “Eskiden teknik uygulama sorumluluğu vardı. İnşaat yapacak bir kişi belediyeden projesini onaylattıktan sonra bir şantiye şefi kontrolünde inşaat yapılıyordu. Artık bu uygulama son buldu. Bundan sonra inşaat yapmak isteyen vatandaşlar yapı denetim firmalarına gidiyorlar. Projelerin kontrolü dahi yapı denetim yetkilileri tarafından gerçekleşiyor. Böylelikle Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası’nın fonksiyonu belirli bir düzeyde azaldı. Ve bu karar Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası yetkilileri tarafından hoş karşılanmıyor. Fakat benim kişisel düşüncem yapı denetim firmalarının olmasıdır. Bir defa sallanan bir yerin bir daha sallanmayacağı diye bir kaide yok. Bu tür yerler ömür boyu sallanabilir. Ayrıca bu tür yerler sallanacağına göre bu olay Adıyaman için depremin habercisidir” ifadelerini kulandı.
nsaat02“Geçmişte inşaatta kullanılan malzemelere sağlam diye raporlar verilirdi”
Geçmişte yapı denetim firmaları yokken, Adıyaman Belediyesi tarafından onaylanmış projelerin hemen Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası tarafından onaylandığını ileri süren Hacı Yavuz Karadağ sözlerine şöyle devam etti; “Aynı proje belediyeye götürüldükten sonra evraklar Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası yetkilileri tarafından kontrol edilirdi.  Daha sonrada uygulama sorumlularının inşaatı kontrol edip etmeyeceği vicdanına kalmıştı. Yapı denetim sistemi ile inşaata beton dökmeden önce kalıp ve demir bağlama esnasında dahi teker teker kontrol ediliyor. Buda bir inşaatın yirmi defa kontrolü demektir. Burada sadece inşaat değil, inşaatın malzemeleri de kontrol ediliyor. Eskiden inşaatlarda kullanılan demirlerin sadece faturalı olup, olmadığı kontrol edilirdi. Şimdi ise demirlerin analizli olup olmadığı kontrol ediliyor. Yapı denetim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte demirlerden alınan numunelerin kopmasına bakılıyor. Bu tür uygulamalar yapı denetim laboratuarlarında gerçekleşiyor. Böylelikle satılan malzemelerin inşaatta kullanılıp kullanılmayacağı bir teste tabi tutuluyor. Geçmişte inşaatta kullanılan malzemelere sağlam diye raporlar verilirdi”
“Yapı denetim sistemiyle birlikte hiç kimse demirden, betondan çalamaz oldu”
Ülkemizde beş büyük ilde kentsel dönüşümün gerçekleştiğini hatırlatan Karadağ, “Kentsel dönüşüm projelerinin yalnızca büyük illerde değil, küçük illerde de olması gerekir. Çünkü küçük illerde daha denetimsiz işler yapılıyor. Adıyaman’da çok eski ve deprem görmemiş birçok inşaat var. Yapı denetim kanunun çıkması inşaat açısından oldukça sağlıklı oldu. Bu sistemle birlikte sadece müteahhitleri değil, binaları yapan müteahhitleri de sonuçlandırır. Artık doğru müteahhit, mühendis ile yapı denetimi oluyor. Yapı denetim sisteminden bu yana ilimizde inşaat sektörünün duraksadığı gibi açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir şey kesinlikle yoktur. Bu bir işgüzarlıktır. Yapı denetim sistemi faydalı bir iş olmazsa Amerika’da bu uygulama uygulanır mı? Öte yandan Amerika’da yollara dökülen asfaltın sıcaklığına kadar ölçümler yapılır. Tabii ki belirli bir çalışmanın forma girmesi için onun bir süresi vardır. Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası’nın yetkileri ellerinden alınınca ister istemez kuyruğuna basılan adam sesini yükseltiyorlar. Bu tepki oradan geliyor. Ondan sonra insanlar söz söylemek adına söz söylüyorlar. Öyle türkü söyleniyor gibi söz söylenmez. Adıyaman’da inşaatların durmasının sebebi yapı denetim firmaları değil, arsa sahiplerinin rantçı olmasıdır. Bugün arsa sahipleri yol güzergahlarında bulunan arsaların metrekaresine iki veya üç milyar TL istiyorlar. Buradaki sıkıntı yapı denetim firmalarından mı kaynaklanıyor, yoksa mal sahiplerinden mi? Yapı denetim sistemiyle birlikte hiç kimse demirden, betondan çalamaz oldu. Eskiden bahçelere dökülen demir betonunu inşaat betonu diye döküyorlardı” diyerek yapı denetim sistemine karşı çıkanları topa tuttu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP