DOLAR 18,0864 0.04%
EURO 18,2609 -0.09%
ALTIN 1.019,33-0,20
BITCOIN 413124-1,97%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karataş;“Öğretmenevi  Öğretmenlere  Reva Görüldü”

Karataş;“Öğretmenevi Öğretmenlere Reva Görüldü”

ABONE OL
26 Aralık 2008 13:18
Karataş;“Öğretmenevi  Öğretmenlere  Reva Görüldü”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

malikaratasTürk Eğitim Sen Şube Mali Sekreteri Mehmet Ali Karataş, öğretmenevinin öğretmenlere reva görüldüğünü söyledi.

Karataş, yaptığı açıklamada, önceki öğretmenevleri yönetmeliğine göre tüm öğretmenlerin öğretmenevlerinin tabii üyesi olduğunu kaydederek, “ MEB daha sonra çıkardığı yönetmelikle tabii üyelik sıfatını kaldırarak isteğe bağlı üyelik modelini getirdi. İsteğe bağlı üyelikte öğretmenler dilekçe vererek öğretmenevi üyesi olmaya hak kazanmaktadır. Üye olan ve aidat ödeyen öğretmenler öğretmenevlerinin imkanlarından yüzde 25 indirimli faydalanmaktadır. Yani MEB bu uygulama ile kendi öğretmenini, öğretmenevlerinde üye veya değil şeklinde kategorize ederek yine bölmüştür.  MEB yayınladığı genelge ile 2009 yılı öğretmenevi ve sosyal tesislerinin bandrol ücretlerinin 60 YTL’ye çıkartılması, yüzde 330 zam yapılması ve bandrol alınmasının sorunlu hale getirdiği düzenlemesini en kısa sürede iptal etmelidir. Öğretmenler ve eğitim çalışanları bandrol alma zorunluluğu olmadan tabii üye olmalıdır.”dedi.
 Öğretmenevlerindeki, anlayışın değişmesi gerektiğini savunan Karataş, “Öğretmenevleri,hizmet,konfor ve rahatlık sağlamak üzerine bir anlayışın oluşmadığını,öğretmenevlerinin , öğretmen ve eğitim çalışanın sırtından nasıl para kazanırım öğretmeni ve eğitim çalışanlarını küstürmek ve ikinci sınıf bir vatandaş muamelesi uygulanmaktadır. Kültür merkezli ve dinlenme amaçlı kurulan öğretmenevleri birer mahalle kahvesi haline getirilmiş.Eğitim çalışanlarının ve ailelerinin dinlenme,konaklama ve etkinliklerini gerçekleştirmek amacı ile yapılan bu tesisler maalesef  ilçelerde ve illerdeki idarecilerin misafirlerini konaklatma yerleri haline gelmiştir.Öğretmen ve eğitim çalışanların kesintileri ve hayırseverler tarafından yapılan öğretmenevleri ve sosyal tesislerinden yeterince faydalanamamaktadır.Öğretmenevlerine kalmak için gelen öğretmenlere yerimiz yok diyen,otelin yolunu tarif eden bir anlayış hüküm sürmektedir.Eğitim çalışanlarından başka hangi kurumun sosyal tesisilerinde ve evlerinde bu anlayış hüküm sürmektedir. Öğretmenler kendi evlerinde adeta yabancı konumuna düşmüşlerdir bir türlü ev sahibi olamamışlardır,adı öğretmenevi ama daima başkaları ev sahibi olmuşlardır.

  Türk Eğitim Sen olarak, öğretmenevlerine tüm eğitim çalışanlarının tabii üye olarak kabul edilmesini ve herhangi bir aidat ödeme şartının olmamasını istiyoruz. Adı öğretmenevi olan kuruluşlardan öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının indirimli faydalanmasından daha tabii ne olabilir.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP