DOLAR 18,1301 0.05%
EURO 18,0542 -0.16%
ALTIN 1.016,60-0,12
BITCOIN 3881750,17%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Kent Kültürü ve Hijyen’ konulu toplantı Adıyaman’da yapıldı…

ABONE OL
13 Şubat 2006 20:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(CİHAN)Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve GAP Kalkınma İdaresi’nin sorumluluğunda GAP Bölgesi Kültürel Mirasını Geliştirme projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje Koordinasyon Merkezi tarafından ‘Kent Kültürü ve Hijyen’ konulu bir bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

Esnaf Kefaleti ve Kredi Kooperatifi salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Vali Halil Işık, bazı ilçelerin Kaymakamları, Belediye Başkanları ve bazı dairelerin amirleri katıldı. Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje Koordinasyon Merkezi’nden Proje Genel Koordinatörü Mesut Özbek, Hijyen Projesi Koordinatörü Dr. Murat Baş ve Tuba Köksal, Güney Doğu Anadolu Bölgesi Uzman Rehber Yetiştirme Projesi Koordinatörü Hakan Tanrıöver, Kültürel Varlıkların Korunması Projesi Koordinatörü Serhat Akcan, ve Proje Tanıtımı ve Kampanya Sorumlusu Banu Merkyürek katıldı.

Bilgilendirme toplantısında konuşan Vali Halil Işık; “Amacımız kültürel mirası güncel olarak günümüze kazandırmak ve bu kültürel mirası tanıtarak turizme açmaktır. Bu kültürel mirası tarihi kaynaklarla sergileyerek turizme katkı sunarken uluslar arası alanda da tanıtımını yapmaktır. Çünkü gerçekten Kommagene kültürü üzerinde 150 dolayında tarihi ören yerimiz vardır. Amacımız kişisel veya kurumsal bütün projelere destek sunarak AB projeleri kapsamına almaktır. Bu alanda Tarihi Tuz Hanı henüz kamu alanına girmediği için AB projesi kapsamına alınmadı. Antik Perre ve Eski Askerlik Şubesi bu projeler kapsamında restorasyon çalışmaları devam ediyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje Koordinasyon Merkezi Proje Baş Koordinatörü Mesut Özbek; “GAP Bölgesi Proje kapsamında olan 9 ilden biri de Adıyaman’dır. AB Projesi kapsamında kabul edilen Hijyen Projesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi Uzman Rehberi Yetiştirme Projesi, Kültürel Varlıkların Korunması Projesi AB Proje kapsamına alınarak toplam 500 bin Euro bütçe ayrılmıştır. Bölgede uygulanacak bu projeye en başta Devlet kurumları, esnaf, işletme yerleri ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın gerek il gerekse bölge ve ülke kalkınmasına destek olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Baş, Hijyen Projesi’ne değinerek; “Bölgede önlenebilir sağlık sorunlarının en aza indirilmesi, hedef grupların hijyen bilincini öncelikle kendi sağlığını koruyacak ve turist beklentisini karşılayacak düzeye çıkarmak ve turizm faaliyetlerinin kalitesini arttırarak sürekliliğini sağlamak için GAP bölgesinde birtakım iyileştirme çalışmaları yapılacaktır. Bu iyileştirme çalışmaları konusunda Adıyaman çok önemli bir yere sahiptir” dedi.

Kültürel Varlıkların korunması konusunda açıklama yapan proje koordinatörü Yüksek Mimar Serhat Akcan, tarihi yerleşim ve tarihi alanların önemine değindi.

Uzman Rehberi Yetiştirme Projesi Koordinatörü Hakan Tanrıöver ise, GAP bölgesine gelen turist sayısını arttırmak, istihdamın artması ve kültürel turizmin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 250 profesyonel turist rehberini bölge uzmanı olarak eğittiklerini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP