DOLAR 17,8681 -0.09%
EURO 18,4527 -0.08%
ALTIN 1.027,11-0,25
BITCOIN 4264672,50%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Kuruldu

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Kuruldu

ABONE OL
16 Nisan 2013 17:22
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Kuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yen Klas017Adıyaman’da Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç tarafından kurulan Kırmızı Et Üreticileri Birliği ilk genel kurulunu yaptı.

Adıyaman’da Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç’ın önderliğinde kurulan Kırmızı Et Üreticileri Birliği ilk genel kurulunu Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği toplantı salonunda yaptı. Yapılan genel kurulda kurucu başkan Nuri Anaç, birlik başkanlığına seçildi. 
Genel Kurula Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Yusuf Bilgin, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Hasan Demir, Vetal A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tutak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı Öztürk ve birlik üyeleri katıldı. 
Toplantının Divan Başkanlığına ESOB Başkanı Mustafa Salman, Katip Üyeliklerine ise Abdullah Tutak ve Aziz Darakçı seçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Yönetim ve Denetim Kurulu Faaliyet Raporu okunurken daha sonra konuşmalara geçildi.
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Anaç, “Adıyaman’da hayvan besicilerinin sesinin daha gür çıkması için biz bu birliği kurduk. Bu birliğin kuruluş aşamasında hangi kapıya gittiysek başta Tarım İl Müdürlüğümüz olmak üzere birçok kurum ve kuruluştan destek gördük. Herkes bize destek oldu. Bu işe soyunduk ve birliğimizi kurduk. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her ilde böyle yapılanmaları var. Adıyaman’da var olan boşluğu da biz doldurduk. Genel kurulumuza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mustafa Salman; “Bu Türkiye’de yeni bir yapılanma. Genellikle bütün vilayetlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son çalışmalarından birisi. Hijyenik, sağlıklı üretimle ilgili bir çalışma. Adıyaman’daki çalışmalarından dolayı da bizim Kasaplar Odası Başkanımız Nuri Anaç başkanımız meslek itibariyle kendisini ilgilendirdiğinden dolayı böyle bir birliği Adıyaman’a kazandırması nedeniyle şahsım ve kurumum adına kendisine teşekkür ediyorum. Birlik yeni olduğundan dolayı eksikleri olabilir. Gerek Tarım İl Müdürlüğü ve gerekse biz Esnaf Odalar Birliği olarak kendisine destek vereceğiz” dedi.

Birliklerin yapması gerekenleri anlatan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Sırrı Öztürk; “Hayvancılığını geliştirmiş olan ülkeler her konuda çok güzel bir şekilde örgütlenmişlerdir. Çünkü bir sorunu en iyi bilen o işin ehli olan kişilerdir. Yani, üreticinin kendisidir. Üretici önce kendisi örgütlenecek, örgütlenmesini tamamladıktan sonra sorunlarını kendi önüne koyacak. Tarım Bakanlığı’nın da son 10 yıl içerisindeki yapılanmasına baktığımız zaman özellikle hayvancılık konusunda her hayvancılık biriminde bir birliğin kurulduğunu görüyoruz. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini Adıyaman’da 2004 yılında kurduk. Bunu Arıcılar Birliği, Koyun-Keçi Üreticileri Birliği, Süt Birliği ve son olarak ta Kırmızı Et üreticileri Birliğini Adıyaman’da arkadaşlarımız kurmuş bulunmaktalar. Birlikler neden kuruluyor, bize bunun faydası ne olacaktır diye haliyle kendimize sormuşuzdur. 2004 yılında biz Adıyaman’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini kurduğumuz zaman şu andaki manzaradan çok farklı değildik. 25 kurucu üyeyle bu birliği kurmaya çalıştık. Örgütlenmenin toplu halde hareket etmenin hayvan ıslahının, ilimizde ve Türkiye’de ne kadar önemli olduğunu izah etmeye çalıştık. Şu anda bizim birliğimizin bine yakın üyesi mevcut. Bizim önce bize düşeni yapmamız lazım. Biz hayvan başı yani birim fiyatı konusunda en iyi randımanı almaya çalışacağız ki o aradaki kar farkını üretici lehine çevirmeye çalışalım. Birliklerin gerçekten gücü ve önemi çoktur. Besicilik yapan üretecimiz çok. Onlar bu birliğin önemini anlamaya çalışır kendi birliklerine sahip çıkar binlerce üreticisi olan dev bir yapıya dönüşür. Bu hem ilimiz açısından hem de ülkemiz açısından Adıyaman’ın da yerini alması bakımından büyük bir önem arz eder” dedi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Hasan Demir de Adıyaman’ın buna ihtiyacı vardı. Gerçekten organize olmuş birlikler daha başarılı olur. Adıyaman’da maalesef daha önceki yıllarda birlikte çalışma alışkanlığı pek gelişmemiş. Özellikle başlangıçta bazı aksamalar olabilir ama hem idarece hem de üyelerimizin müsamahasıyla düzeleceğine inanıyorum. Özellikle kesimlerin sağlıklı ortamda yapılması gerekiyor. Hayvancılıkta öne çıkan devletler gerçekten gelişmiş ülkeler. Bunun bir devlet politikası haline getirilmesi gerek. Son yıllarda bazı gayretler var. Hükümetimiz bu konuda ciddi destekler veriyor. Fakat itmeyle olmuyor gönülden yapılması gerek. Hayvancılığın daha çok doğuda olduğu söylenir. Adıyaman’ımızda buna müsait. Tarım Bakanlığının mera alanları oluşturma gayreti var fakat köyde hayvan kalmadı” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Yusuf Bilgin ise; “Günümüzde dünya nüfusu her geçen gün artmakta ama buna karşılık doğal kaynaklar gittikçe azalmakta. Dolayısıyla besin maddelerine ulaşmakta büyük sıkıntılar çekilmekte. Malumunuz olduğu üzere sağlıklı toplum için hayvan ve hayvan ürünleri çok önemli bir yer tutuyor. Maalesef Türkiye’de de bu konuda yeterince bir teşkilatlanma bugüne kadar görülmedi ama son yıllarda hükümetimizin bu konuda büyük gayretleri oldu. Adıyaman’da da böyle bir birliğin kurulması bizi sevindirdi. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Belediye olarak biz her türlü katkıyı sağlayacağız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP