DOLAR 18,2041 0.09%
EURO 18,2701 -0.19%
ALTIN 1.004,83-0,66
BITCOIN 363950-1,43%
Adıyaman
40°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Konukoğlu, Başarının Sırrını Açıkladı

Konukoğlu, Başarının Sırrını Açıkladı

ABONE OL
24 Mayıs 2016 11:11
Konukoğlu, Başarının Sırrını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KONUKOĞLU TOBB ETÜ'DE KONFERANS VERDİ (8)SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, başarı için her zaman bir konuya odaklanılması gerektiğini belirterek, “Aynı anda her şeye odaklanırsanız, başarılı olamazsınız” dedi.

 

 

Konukoğlu, TOBB ETÜ Kariyer ve Ortak Eğitim Günleri ’16 etkinliğine katılarak tecrübelerini paylaştı. Rektör Prof. Dr. Adem Şahin ve Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Semra Güral Sürmeli’nin de izlediği konuşmasında yarım asrı aşan tecrübelerini öğrencilere aktaran Konukoğlu, iş hayatı, SANKO ve Gaziantep ile ilgili bilgiler verdi.

 

SANKO Holding’in 1904 yılında 7 dokuma tezgahı ile temelinin atıldığını ve günümüzde tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, finans, eğitim, sağlık, AVM ve gayrimenkul olmak üzere 11 sektörde faaliyet gösterdiğini kaydeden Konukoğlu, “Hedefim 20 bin kişiyi istihdam etmekti ama teknoloji kullanımına bağlı olarak görevi devrettiğimde yaklaşık 15 bin kişide kaldık. Teknoloji bu kadar yoğun olmasaydı, bu yatırımlarda 40 bin kişi istihdam edilirdi. Ama rekabet edebilmek için teknoloji kullanımı şart” diye konuştu.

 

BAŞARININ SIRRI

“Hayal kurun, hedefiniz olsun, hedefe odaklanın, yılmadan çalışın, zorluklar karşısında panik yapmayın. Panik yaparsanız kontrolü kaybedersiniz” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:

 

“Ortaokuldan ayrılıp babamın fabrikasında çalışmaya başladım. Babam beni ustama teslim ederken, ‘Fabrikada baba yok, baba evde. Bundan böyle idari binaya da gelme. Servisle gider gelirsin’ dedi. Yer süpürdüm, tezgah sildim ama her kademeyi öğrenerek, başararak geride bıraktım. Yer süpürürken de Yönetim Kurulu Başkanlığımda da en iyisini yapmaya çaba gösterdim.

 

Sivil toplum kuruluşlarında görev alarak çevremi genişlettim. Sizler de işinizde başarılı olmak için sivil toplum kuruluşlarında görev almaya özen gösterin. Beni en çok mutlu eden görevim, Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı oldu. Yenmeyi ve yenilmeyi öğrendim. Yenince sahiplenip paylaşanları, yenilince malzemeci ve top toplayıcıdan başka çevremde kimsenin olmadığını gördüm.”

 

BİR ŞEYE ODAKLANIN

İnsanların aynı anda her şeyi yapma sevdaları nedeniyle odaklanma zorluğu çektiklerini anlatan Konukoğlu, “Her zaman bir konuya odaklanın. Bunu yapan başarılı olur. Örneğin, traktör fabrikasına gidiyorsam, diğer şirketlerle ilgili zihnimde tüm düğmeleri kapatırım. Sadece orası ile ilgili konulara odaklanırım. Oradan hangi duygu ile çıkarsam çıkayım, çıktığım an orasının zihnimdeki düğmesini kapatır, gideceğim şirketin düğmesini açar ve onunla ilgili düşünce derinliğine girerim” ifadelerini kullandı.

 

İş yaşamında yükselirken, çevredekileri kavrayan çemberin daraltılmaması ve kapatılmamasını öneren Konukoğlu, “Yükselirken arkadaşlarınızın sayısını azaltmayın. Piramidin değil, kulenin zirvesine çıktığınızı düşünün. O arkadaşlar size her zaman gerekecektir” değerlendirmesini yaptı.

 

Konukoğlu, hangi göreve gelirse gelsin, arkadaşlarını geride bırakmadığını, hemen hemen tamamıyla görüşmesini sürdürdüğüne vurgu yaptı.

 

EMPATİ YAPIN

Öğrencilere hayatlarının her anında empati yapma çağrısında bulunan Konukoğlu, “Siz yapılmasını istemediğiniz hareketi, söylenmesini istemediğiniz sözü siz de başkasına yapmayın, söylemeyin” dedi.

 

İş yaşamında liderin, müdürün, amirin birlikte çalıştığı kişilere zaman zaman kızabileceğini, ancak bu kızgınlığın hiçbir zaman kırgınlığa ve küslüğe dönüşmemesi gerektiğini vurgulayan Konukoğlu, “Kızgınlık çok kısa bir sürede unutulmalı ve hatta kızılan kişiye en kısa sürede bu hissettirilmeli” uyarısında bulundu.

 

“Hırslı olun ama hırsınız hiçbir zaman aklınızın, mantığınızın önüne geçmesin” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ülkemizin en iyi üniversitelerinden birisinde okuyorsunuz. Ama üniversite ve hocalarınız sizin ufkunuzu, zihninizi açar, onu anlamlandırmak, içini doldurmak sizin işinizdir. Buradan diploma almakla iş bitmiyor. Hayat sizin için diplomayı aldığınız gün başlar. İş başvurusu yapmaya gittiğinizde ucuz olabilir ama düzgün, temiz kıyafet giyin. Moda diye yırtık pırtık kıyafetle gitmeyin.

 

İşe başladığınızda kendinizi mühendis, işletmeci gibi görmeyin. İşinizin çırağı kabul edin ki, sizden kıdemliler, ustalar bildiklerini saklamasınlar, öğretsinler. SANKO’da işe başlanırken üniversiteler arasında farklı maaş uygulaması var ama iki yıl sonra üniversite farkı kalmaz, performans devreye girer. İşe girişte bitirdiği üniversiteden dolayı maaşı düşük olan çok arkadaşınız, performansı ile açığı kapattığı gibi, daha yüksek maaş alabiliyor.”

 

MUTLU OLUN

Mutlu olunması halinde başarılı olunacağına dikkati çeken Konukoğlu, “Sizden daha yukarılarda olanlara bakıp hırslanın, ‘neden ben de orada olmayayım’ diye hırslanın. Ama hep sizden yukarıdakilere bakmakla yetinmeyin. Kimlerden daha yukarıda olduğunuza bakarak, sahip olduklarınızdan mutluluk duyun” önerisini yaptı.

 

Konuşmasını sahneden inip öğrencilerin arasına girerek yapan Konukoğlu, bir soru üzerine, sanayicilikte duygusallık olamayacağını, zarar eden şirketin hiçbir gerekçe ile üretimde kalmasına ısrar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Konukoğlu, Sani Konukoğlu Vakfı aracılığı ile gerçekleştirdikleri faaliyetlere değinerek, şunları kaydetti:

 

“Bugüne kadar, 3’ü fakülte binası olmak üzere 21 okul, 13 cami yaptırdık. Her yıl 1.500’ün üzerinde üniversite öğrencisine ayda 400 TL karşılıksız burs veriyoruz. Yine her yıl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde 10 bin öğrenciye kıyafet, 10 bin öğrenciye kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. Valilikle işbirliği içerisinde her yıl 40 bin aileye gıda yardımı yapıyoruz. Paylaşmak mutluluktur. Paylaştıkça kazanıyoruz, kazandıkça paylaşıyoruz.

 

Hayır işlerini ve zekat dağıtımını ahirete EFT olarak tanımlıyorum. EFT nedir? Internet üzerinden, görmediğiniz parayı havale etmektir. Tuşa bastığınızda paranın gittiğine inanıyor musunuz? İnanıyorsunuz. Ben de yaptığımız iyiliklerin ahirete EFT olduğuna inanıyorum. Hatta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bey, Gaziantep Üniversitesi’ne yaptırdığımız Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nin temel atma töreninde, öbür dünyaya EFT işlemi olarak tanımladığım hayır işlerinin, Kur’an-ı Kerim’de, ‘herkes önceden eliyle gönderdiğine baksın’ şeklinde yer aldığını söylemişti.”

 

Konuşmasının sonunda, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, Konukoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP