DOLAR 17,9541 0.45%
EURO 18,5681 0.81%
ALTIN 1.036,910,70
BITCOIN 4439825,81%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Korsan Elektrikçiler, Resmi Mesaiden Sonra İş Yapıyorlar

Korsan Elektrikçiler, Resmi Mesaiden Sonra İş Yapıyorlar

ABONE OL
13 Aralık 2012 15:05
Korsan Elektrikçiler, Resmi Mesaiden Sonra İş Yapıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

elektrkdernkElektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, Adıyaman’da bazı resmi kurumlarında çalışan memurların mesailerinden sonra elektrik işiyle uğraştığını söyledi.

    

Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, Adıyaman’da bazı resmi kurumlarında çalışan memurların mesailerinden sonra elektrik işiyle uğraştığını söyledi.

Resmi kurumlarda elektrik bölümleriyle yakından ilgilen kişilerin aynı zamanda esnaflığa soyunduğunu ifade eden Elektrikçiler ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, yaşanan bu durumdan olayı esnafların kriz yaşandığını belirtti.

Yapı denetim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte inşaat sektöründeki sıkıntıların elektrikçi esnafına darbe vurduğunu belirten Başkan Hüseyin Çavuş, “Derneğimizin üyeleri büyük maddi sıkıntılar yaşamaktalar. İnşaat sektörünün durması adeta işlerlimizi bitirdi. Özellikle kurumlarda çalışan elektrikçiler piyasada iş yapıyorlar. Müteahhitlerle ve inşaat sahipleriyle anlaşan bu kişiler resmi mesailerinden sonra piyasada korsan iş yapıyorlar. Resmi kurum yetkilileri ise bu kişilerin kim olduğunu çok iyi biliyor. Resmi kurumlarda çalışanların ek iş yapması yasak olmasına rağmen ilimizde bu yasağın çiğnemesi oldukça düşündürücü.  Bu kişilerin piyasada yer almasından dolayı devlete vergilerini düzenli olarak ödeyen arkadaşlarımız akşama kadar iş yapamıyorlar. Bu şekilde işlerimize darbe vuruluyor. Yıllarca bu sorunları dile getirmemize rağmen yetkililer bir tülü hareket geçmiyorlar.  En büyük vergi kaçakçılığı bu şekilde gerçekleşiyor. Birçok meslektaşımız bu sorunlar çözülmediği için işyerlerini siftahsız kapatıyor. Yetkililerin bu soruna el atarak, bu kişilere dur demesi gerekiyor. Korsan CD konusunda gerekeni yapan yetkililer, korsan elektrikçilere karşı gerekeni yapmıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş kimi kime şikayet edeceğini bilmiyor”

“Müteahhitler ucuza iş yaptıkları için ev sahipleri çoğu zaman mağdur oluyorlar” diyerek tepkisini dile getiren Çavuş şunları söyledi; “Yapılan yanlışlardan sonra mülkiyet sahipleri çıkmaza giriyorlar. İnşaatlarda yapılan elektrik işlerinde sorumlu olan kişiler belli olmayınca vatandaş kimi kime şikayet edeceğini bilmiyor. Vatandaşın ucuza iş yapanlardan uzak durması gerekiyor. Yapı denetimde bir sözleşme olması gerektiği gibi işin bitiminde hazırlanan form iki taraflı imzalandıktan sonra dosya halinde sunulmalıdır. Bu iş de vergi mükellefi olan kişiler tarafından yapmalıdır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP