DOLAR 18,1033 0.1%
EURO 18,2716 0.01%
ALTIN 1.022,280,09
BITCOIN 399057-5,00%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Köse, “Elektrik şalterini indirir gibi tütün üretimi kaldırıldı”

Köse, “Elektrik şalterini indirir gibi tütün üretimi kaldırıldı”

ABONE OL
11 Aralık 2008 18:20
Köse, “Elektrik şalterini indirir gibi tütün üretimi kaldırıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sevketkose099Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda GAP İdaresi’nin bütçesi görüşülürken sorduğu sorularla GAP’a ve Adıyaman’a sahip çıktı.

“GAP sosyal barış projesidir”

GAP’tan söz eden Köse, “Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı, en önemli bölgesel kalkınma projesi olduğunu herkes kabul ediyor. Türkiye yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 10’u kadar bir bölgeyi kapsamakla birlikte, sonuçları itibarıyla sadece bu bölge değil tüm Türkiye’yi ilgilendirecektir. 1,7 milyon hektar gibi muazzam bir alanın sulanması, yılda 27 milyar kilovat saatlik elektrik enerjisi üretilmesi, yüksek tarım ve sanayi potansiyeliyle bölgede gelir düzeyinin 5 kat artırılması ve de yaklaşık olarak 3,8 milyon kişiye iş imkânı yaratılması hedeflenmektedir. Gerçekten bitirildiği takdirde çok muazzam bir proje. Öncelikle projenin, yani GAP’ın kuruluşundan bugüne kadar şu veya bu şekilde emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum, verdikleri emeklerinden dolayı. Ayrıca, Hükümetin GAP Eylem Planı’nı açıkladıktan bu yana herhâlde benim kadar sevinen milletvekili de yoktur, inşallah bir popülist politika olmamıştır. GAP maalesef henüz bugüne kadar bitirilmediği gibi, bitirilmesi için de gerekli adımlar atılmamıştır. GAP’ta rakamlara bakacak olursak, yapılan harcamaları, çekilen acıları ve dökülen alın terini geri kazandıracak bir entegre projesidir, diğer tabirle, büyük bir sosyal barış projesidir, bunu böyle görmemiz gerek her şeyden önce. Dünyanın en sorunlu su bölgesi belki de gelecekte bu bölgede oluşacaktır. Nasıl diyeceksiniz? Şimdi Fırat ve Dicle gibi çok önemli iki ırmağımız bulunmaktadır. Ancak bölge dışında olan ve bugün dünyaya yön veren güçler böylesine hayati önem taşıyan unsurların, bu Fırat ve Dicle’nin Türkiye’nin elinde olmasını istememektedirler ve bundan rahatsız olmaktadırlar. Bu da bu su rezervlerinin, GAP’ın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize göstermektedir.

Aynı zamanda, GAP, ağırlıklı olarak bir enerji projesi olarak düşünülmüştür ve harcamalar da ona göre düzenlenmiştir. Oysa GAP’ın sulama ayağının bölgenin ve ülkenin ekonomik olarak ilerlemesinde çok önemli bir paya sahip olduğunu bilmekteyiz.”dedi.

“Adıyaman, GAP’a Fedakarlık Yaptı”

Özellikle, ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi için düşünülen üç şehirden birinin Adıyaman olmasının tüm Adıyamanlıların beklediğini kaydeden Köse, “ Bu GAP bölgesinde Diyarbakır, Gaziantep, yanılmıyorsam Şanlıurfa, kalkınmada öncelikli iller olarak bu üç il alınmıştır. Niye Adıyaman diyorum peki? Çünkü GAP’a en büyük fedakârlık yapan il Adıyaman ilimiz ve bunun dışında tutulmuştur.Sulama konusunda da yaşanan durumlar ayrıca Adıyaman ilimizi üzmektedir. Adıyaman ilimiz bir ilçesini, seksene yakın yerleşim yerini Atatürk Baraj Gölü’nün altında bırakmıştır. Sulaması tabii ki bölgemizin önemli bir ili olan Şanlıurfa’ya gidiyor ama maalesef Adıyaman bundan hiç yararlanamamaktadır. Bu da bizi Adıyamanlılar olarak üzmektedir. Devlet Su İşleri olarak sulama bazında Türkiye ortalaması yüzde 30 civarındayken, Adıyaman ilinde bu oran maalesef yüzde 9 oranlarındadır.

Adıyaman’da Çamgazi Barajı’nın yapım çalışmaları 1986 yılından beri yapılmaktadır, yirmi iki yıldır bir türlü bitirilemedi. Aynı zamanda 27 bin hektar alanı sulayacak olan Koçali Barajı’nın ne zaman bitirileceğiyle ilgili henüz bir bilgi elde etmiş değilim. Sayın Bakanım bu konuda size yazılı soru da sormuştum, netice almadım. Ama geçen hafta Genel Kurulda Sayın Veysel Eroğlu’yla görüştüm, orada hidroelektrik santralin kurulacağını, bu sulama ayağıyla ilgili henüz bir çalışma olduğunu söylediler.

Adıyaman, hepinizin bildiği gibi, çok farklı bir ildir, Bir Diyarbakır’a, bir Şanlıurfa’ya, bir Gaziantep’e benzemiyor. Tarımsal ürünü olan tütün maalesef sizin iktidarınız zamanında kaldırıldı, acil bir üründür ama alternatif ürün yerine getirilmeden, elektrik şalterini indirir gibi tütün üretimi kaldırıldı. Hiç olmazsa GAP Eylem Planı’nda…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP