DOLAR 17,9684 0.27%
EURO 18,3050 0.31%
ALTIN 1.021,990,02
BITCOIN 421048-1,92%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Köse, Arıcılıkta Yaşanan Sorunlar İçin Önerge Verdi

Köse, Arıcılıkta Yaşanan Sorunlar İçin Önerge Verdi

ABONE OL
20 Mart 2010 12:59
Köse, Arıcılıkta Yaşanan Sorunlar İçin Önerge Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sevletkose33sCHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, ülkemizde ve Adıyaman’da arıcılık sektöründe yaşanan sorunların araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Köse, Türkiye’nin arıcılık tarihinin çok eski yıllara dayandığını belirterek, “ Arıcılık, birçok yönüyle ele alındığında sosyo-ekonomik bir faaliyet olduğu görülmektedir. Ülkemizde arıcılık, dünya arıcılığı içinde önemli bir mesafe kat etmiştir. Her şeye karşın, bu ilerleme ile sahip olduğumuz potansiyellerin örtüşmediği rakamlardan da anlaşılmaktadır.”dedi.

“Türkiye sahip olduğu 4 milyon dolayındaki kovan varlığı ve 63 bin ton dolayındaki bal üretimi ile dünyada 3 ve 4’üncü sıralarda yer alarak hem kovan varlığı hem de bal üretimi bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasındadır ”diyen Köse, Oysaki ülkemizde kovan başına ortalama bal üretimi 16 kilogram civarındadır. Bu rakam dünya ortalaması olan 20 kilogramın altındadır. Ayrıca, bal üretimi ile dünyada 3 ve 4’üncü sıralarda yer alan Türkiye’nin, dünya bal ticaretinde 10’uncu sırada yer alışı birtakım sorunların varlığının da işaretçisidir. Ülkemizin sahip olduğu arıcılık potansiyelinden yeteri kadar faydalanılmadığı rakamlarla ortadadır.” Diye konuştu.

Türkiye’nin ekolojik ve sosyo-ekonomik yapısı gereği, ülkenin her yerinde arıcılığın yapılabildiğini söyleyen Köse, “Bal üretimi bakımından sırasıyla ilk on ilimiz; Muğla, Ordu, Adana, Aydın, Sivas, Antalya, İzmir, Mersin, Erzincan ve Samsun olup ülkemiz bal üretiminin yaklaşık yarısı bu illerimizde üretilmektedir. Bununla birlikte çok sayıda ilimizde de önemli oranlarda arıcılık faaliyeti yapılmakta ve bal üretilmektedir. Örneğin; Adıyaman’da 38 bin civarı arılı kovan bulunmaktadır. En az 30 kovan sahibinin üye olabildiği Arıcılar Birliği’ne üye sayısı 500 dolayındadır. Kış mevsiminde ova, yaz mevsiminde ise yayla özelliğindeki Sincik, Gerger ve Çelikhan ilçelerinde, hem ovada hem de yaylada elde edilen kendine has ve kaliteli balın üretimi söz konusudur. Balın üretiminin artması ve sahip olduğumuz potansiyellerin değerlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar da yapılmaktadır. TEMA Vakfı tarafından balın kalitesini verimini arttırıcı bir projenin 3 yıl boyunca uygulanmış olması bunun örneğidir. Sonuçta organik bal kalitesine yakın olduğu anlaşılan bir bal elde edilmişti. Bunun haricinde ülkemizin çeşitli yerlerinde arıcılık eğitimleri verilmesi, bu konuda enstitü kurulması ve özel sektörün bu konuya daha önemle yaklaşması, daha büyük ilerlemeler için zemin sağlamaktadır. Devletin de bu konuya daha büyük bir özenle yaklaşması olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kovan başına 6 TL destek vermektedir. Arıcılık, kırsal kesimde günün koşullarına uygun olarak desteklenirse önemli bir istihdam alanı olacaktır.

Arıcılık söz konusu olduğunda akla yalnızca bal gelmemektedir. Balmumu, arı sütü, arı zehri gibi çok sayıda ürün, bu sektörden elde edilmektedir. Ancak; arıcılık konusunda her açıdan büyük potansiyellere sahip ülkemizde, arıcılığın yaşadığı sorunlar çözülmediği takdirde daha büyük ilerlemeler yaşanması söz konusu olmayacaktır. Ülkemizde; ıslahın yapılması, modern kovana geçişin tamamlanması, ihracat konusunda engellerin aşılması, devlet desteğinin artırılması, eğitim veren kurum, kuruluş, dernek ve vakıfların desteklenmesi, mesleki örgütlenmenin teşvik edilmesi, ilaçlar nedeniyle kimyasal maddelerin bal içinde kalıntılar bırakmasına engel olunması, balmumuna naftalin katılması, mazottan ilaç yapılması, yanlış zaman ve miktarda ilaç kullanımı gibi uygulamalara son verilmesi için eğitim ve denetimin daha sistemli ve yaygın olarak yapılması gibi önlemler alınması arıcılığımız için yaşamsal öneme sahiptir.

Ülkemizde arıcılıkta ve arıcılıkla elde edilen ürünlerin üretiminde yaşanan sorunların ve bu sorunların çözüm yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.” Şeklinde konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP